Bobošíková smí kandidovat. Okamura a Dlouhý ne

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Do boje o Hrad se dnes vrátila předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková. Její registraci vnitru nařídil Nejvyšší správní soud (NSS). Kandidátů je nyní devět. Dalším uchazečům o prezidentskou funkci soud nevyhověl. Neuspěli ekonom Vladimír Dlouhý ani senátor Tomio Okamura. Oba chtějí do pondělí zvážit svůj další postup. Advokátka Klára Samková již avizovala, že podá ústavní stížnost. Nelze vyloučit, že rozhodování Ústavního soudu oddálí termín voleb. 

Jana Bobošíková

Jana Bobošíková,zdroj: Mediafax

Bobošíkovou, Dlouhého a Okamuru ministerstvo vnitra nezaregistrovalo, protože po odpočtu neplatných hlasů zůstali pod zákonnou hranicí 50.000 podpisů. Vnitro ale podle NSS postupovalo nesprávně, když chybovost obou kontrolních vzorků sečetlo. Správně ji mělo zprůměrovat. Vnitro trvá na tom, že se nedopustilo zásadní chyby, soud se prý jen přiklonil k jinému z možných výpočtů. 

Po zprůměrování chybovosti kontrolních vzorků zůstalo Bobošíkové 50.810 podpisů, proto soud nařídil její registraci. Okamura a Dlouhý i po zprůměrování chybovosti zůstali pod padesátitisícovou hranicí. Soud tak jejich návrhům nevyhověl. I kdyby vnitro postupovalo správně, Okamuru a Dlouhého by nemohlo zaregistrovat. Zvláště u Okamury soud upozornil na vysokou míru chybovosti podpisů. "V případě pana Okamury tam byly i celé petiční archy smyšlené, sepsané jednou rukou," uvedl předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček. 

O stížnostech nezaregistrovaných kandidátů rozhodoval sedmičlenný senát, který však nebyl jednotný. Tři jeho členové včetně předsedy soudu Josefa Baxy se domnívali, že zákonná úprava přímé volby je neústavní. Prosazovali, aby NSS předložil zákon Ústavnímu soudu. Většina je však přehlasovala. Baxa dnes varoval, že se volba prezidenta může stát karikaturou. Zákon je podle něj nejednoznačný a byl přijat ve spěchu. 

Šimíček připustil, že zákonná úprava není ideální, ale umožňuje výklad, který je v souladu s ústavou. "Pokud je nějaké zákonné ustanovení hloupé, nedokonalé, ještě to neznamená, že je protiústavní," uvedl. 

Podle Bobošíkové ji chtělo ministerstvo vnitra "svévolně a nezákonně" vyřadit z voleb. "Jsem zásadně poškozena nesmyslným rozhodováním Kubiceho úředníků," řekla dnes novinářům v reakci na rozhodnutí NSS. Uvedla, že když ji ministerstvo nezaregistrovalo, vypadla z některých předvolebních průzkumů. 

NSS také odmítl návrhy pětice uchazečů o Hrad, kteří neshromáždili potřebných 50.000 podpisů. To je i případ Samkové, která proti rozhodnutí soudu podá ústavní stížnost ještě před Vánoci. "Je tam spousta chyb a protiústavností," řekla Samková o prováděcím zákonu k přímé volbě. 

Vnitro dělá chyby

Dlouhý i Okamura ohlásí svůj další postup v pondělí. Podle Okamury rozhodl Nejvyšší správní soud politicky, stejně jako předtím vnitro. "Jsem den ode dne více přesvědčený, že ministerstvo vnitra nedělalo chyby, ale plnilo zadané úkoly, tedy vyřadit vybrané kandidáty," uvedl. Důkazy prý už předal policii spolu s trestním oznámení pro podvod a maření voleb. 

S rozhodnutím NSS ale souhlasí odborníci na ústavní právo oslovení ČTK, děkan právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch a ústavní právník Jan Kysela. Postup, na základě kterého bude zaregistrováno devět kandidátů na prezidenta, ani prováděcí zákon podle nich neodporují Ústavě. "Zákonná úprava mohla být preciznější, ale neliší se od jiných norem, například u kandidatury na senátora," řekl Gerloch. 

Devět kandidátů

Ústavní soudci se budou snažit, aby o případných stížnostech nezaregistrovaných kandidátů na prezidenta rozhodli rychle. Žádná časová lhůta pro rozhodnutí však neexistuje, řekla mluvčí ÚS Jana Pelcová. Případné stížnosti by mohly termín první přímé volby hlavy státu ohrozit. První kolo prezidentských voleb se má uskutečnit 11. a 12. ledna. Jejich odložení je v pravomoci ÚS. 

Na prezidenta nyní oficiálně kandiduje devět lidí. Zákonodárci navrhli Jiřího Dienstbiera (ČSSD), Přemysla Sobotku (ODS) a Karla Schwarzenberga (TOP 09 a STAN). Podpisy voličů umožnily kandidaturu Jana Fischera, Taťány Fischerové, Vladimíra Franze, Zuzany Roithové (KDU-ČSL), Miloše Zemana (SPOZ) a Jany Bobošíkové (Suverenita).

Tagy: hrad kandidáti návrat bobošíková NSS

Zdroje: ČTK