Blokování Twitteru skončí, řekl turecký soud

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Turecký soud dnes nařídil ukončení blokády mikroblogové sítě Twitter, o které rozhodla vláda premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na turecká média. Síť byla v Turecku zablokována 21. března. 

Jedna z forem protestu proti zákazu Twitteru v Turecku

Jedna z forem protestu proti zákazu Twitteru v Turecku,zdroj: ThinkStock

Erdogan několikrát označil internetovou komunikaci za zhoubnou: právě Twitter byl podle něj jedním z původců loňských krvavých protestů v Istanbulu. Rozhodnutí zablokovat síť kritizovaly Spojené státy a Evropská unie. 

Podle tureckého listu Hürriyet správní soud v Ankaře nařídil pozastavení výkonu rozhodnutí, které přijal Turecký telekomunikační úřad a které se týkalo blokování přístupu na Twitter v zemi.

Twitter je trnem v oku turecké vládě a vládní Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) nejen kvůli tomu, že síť využívá opozice k organizování protivládních protestů. Kabinetu rovněž vadí, že na síti byly zveřejněny odposlechy usvědčující z korupce osoby blízké vládě. 

Erdoganovo rozhodnutí pobouřilo americké i unijní představitele. Například eurokomisař Štefan Füle prohlásil, že ho krok Ankary "vážně znepokojil". Švédský ministr zahraničí Carl Bildt prostřednictvím Twitteru kroky turecké vlády označil za "stupidní". 

Tagy: Twitter Turecko

Zdroje: ČTK