historie bleskovek

 • 4. 3. 17:15
  Vláda v pondělí uložila ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO), aby spolupracovala s ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD) na finančním zabezpečení výstavy Národního muzea o objevech českých egyptologů. Na projekt žádá ministerstvo kultury 50 milionů korun, slibuje, že 30 milionů by se mělo vrátit na tržbách. Výstava věnovaná objevům v egyptském Abúsíru by měla příští rok v odstartovat novou éru fungování hlavní budovy po plném dokončení rekonstrukce.
 • 4. 3. 16:49
  K poslaneckému návrhu ústavní změny na zavedení klouzavého mandátu se vláda postavila neutrálně. Na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Podle návrhu Pirátů by členové vlády po dobu svého působení v kabinetu nesměli být zároveň členy Poslanecké sněmovny.
 • 4. 3. 16:38
  Ve volbách do Evropského parlamentu by nyní nejvíc Čechů volilo hnutí ANO, které má podporu 26 procent možných voličů. Druhá ODS má podporu 16 procent a Piráti 11,5 procenta. K urnám dorazí asi 28 procent českých voličů. Vyplývá to z únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Z průzkumu ale podle centra zatím nelze předvídat výsledky voleb. Velká část lidí totiž ještě nemá zcela jasno, koho bude volit.
 • 4. 3. 16:13
  Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podepsal dekret, jimž pozastavil platnost smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), kterou Moskva a Washington uzavřely v období studené války. Podle ruských médií to oznámil Kreml.
 • 4. 3. 15:44
  V dolní části pražského Václavského náměstí v pondělí odpoledne unikal plyn z potrubí ve výkopu. Na místě zasahují hasiči, kteří měří koncentrace plynu v přilehlých budovách. Na twitteru o tom informoval mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Podle policie nebyla evakuace zatím nutná.
 • 4. 3. 15:28
  Ve východní Sýrii se vzdalo na 150 bojovníků takzvaného Islámského státu. Oznámila to v pondělí Syrská organizace pro lidská práva. Podle agentury AP se vzdala skupina asi 500 lidí mezi nimiž jsou také bojovníci IS. Na východě Sýrie bojuje proti zbylým členům IS arabsko-kurdská koalice SDF. Snaží se ale nejdříve z místa evakuovat civilisty a ty bojovníky, kteří se chtějí vzdát.
 • 4. 3. 15:17
  Sociální demokraté zvolení do zastupitelstva Ústeckého kraje v pondělí vypověděli koaliční smlouvu. Koalici doposud tvořili spolu s komunisty a SPO-SPD. Důvodem je podle ČSSD dlouhodobé nenaplňování některých programových priorit obsažených v koaliční smlouvě. 
 • 4. 3. 14:55
  Na Uherskohradišťsku dosud žijí potomci lidí z období Velké Moravy. Vyplývá to z unikátního antropologicko-genetického výzkumu, při kterém odborníci před nedávnem odebírali dobrovolníků sliny pro porovnání DNA. Výzkum organizovalo Moravské zemské muzeum, konkrétně jeho Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti. Zástupci muzea v pondělí výsledky svého zkoumání prezentovali novinářům v Uherském Hradišti.
 • 4. 3. 14:07
  Vatikán zpřístupní archivy z doby úřadování papeže Pia XII., který bývá někdy kritizován za to, že nedokázal dost důrazně vystoupit proti nacistickému vyhlazování Židů. Papež František v pondělí oznámil, že archivy zpřístupní 2. března 2020. Informovala agentura Reuters s tím, že zprávu už přivítal americký židovský výbor, podle něhož otevření pomůže objektivně zhodnotit činnost církve za holokaustu.
 • 4. 3. 13:22
  U Ronova nad Doubravou se dnes po poledni srazil osobní vlak s manipulačním vlakem. České dráhy uvedly, že podle prvotních informací je na místě deset až 12 zraněných, podle záchranářů je zraněných šest. Provoz na trati je přerušen.
 • 4. 3. 13:10
  Ekologové z Hnutí Duha varují před plošným užíváním chemie proti kůrovci, které by podle nich zlikvidovalo i další důležité druhy hmyzu. O problému informují před sněmovním projednáváním zákona, který zavádí tzv. rajonizaci ČR. Sněmovna by měla zákon schválit v prvním čtení.
 • 4. 3. 12:56
  Ve věku devětačtyřiceti let zemřel Keith Flint, anglický zpěvák a frontman kapely Prodigy. Podle britské BBC byl v pondělí ráno nalezen mrtev ve svém domě v Dunmowu na východě Anglie. Podle mluvčího policie není smrt vyšetřována jako podezřelá. 
 • 4. 3. 12:41
  Krajský soud v Ostravě v pondělí zamítl odvolání soudce Krajského soudu v Brně Jana Kozáka ve věci zneužití pravomoci úřední osoby. Snížil mu ale podmíněný trest za neoprávněný zásah do insolvenčního řízení na 15 měsíců s odkladem na dva roky. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Kozák, který byl dočasně zproštěn funkce, tedy s definitivní platností nesmí vykonávat funkci soudce.
 • 4. 3. 11:27
  Premiér Andrej Babiš (ANO) podle prezidenta České lékařské komory Milan Kubka odmítá návrh ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na zrušení plateb státu za státní pojištěnce. Novinářům to v pondělí řekl po jednání šéfů profesních komor s premiérem a několika ministry. Sám Babiš se dosud nevyjádřil. Cílem změny je podle ministerstva financí nastavení systému, který nebude závislý na ekonomickém cyklu. Je součástí plánu na zrušení superhrubé mzdy.
 • 4. 3. 11:20
  Výnosy desetiletých dluhopisů řecké vlády v pondělí klesly až na 3,622 procenta, a jsou tak nejníže od ledna 2006. Je to reakce na páteční zvýšení ratingu Řecka, k němuž přistoupila mezinárodní ratingová agentura Moody's. Ta svým krokem posílila optimismus investorů nad nejzadluženější zemí eurozóny.
 • 4. 3. 10:59
  Veřejné kongresové slyšení s někdejším osobním právníkem amerického prezidenta Donalda Trumpa Michaelem Cohen mohlo přispět k tomu, že summit šéfa Bílého domu se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem skončil bez dohody. Na twitteru to v noci na pondělí napsal Trump. Ten kongresové slyšení s Cohenem, které se v minulém týdnu konalo souběžně se summitem, tvrdě kritizoval.
 • 4. 3. 10:37
  Novou starostkou Gdaňsku se stane Aleksandra Dulkiewiczová. Podle předběžných výsledků získala přes 80 procent hlasů. Ve funkci přes měsíc zastupovala Pawla Adamowicze, který byl v lednu ubodán na charitativní akci, informuje Česká televize. 
 • 4. 3. 10:28
  Hlavní hrozby pro Severoatlantickou alianci jsou nyní režim ruského prezidenta Vladimira Putina, Čína a hybridní útoky, prohlásil na sněmovním semináři ke 20 letům členství Česka v NATO americký velvyslanec v ČR Stephen King. Zároveň apeloval na Česko, aby splnilo svůj závazek vůči NATO vydávat na obranu alespoň dvě procenta HDP. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že splnění závazku do roku 2024 považuje za věrohodné.
 • 4. 3. 9:56
  V Praze po jarních prázdninách mírně přibylo nemocných s chřipkou a dalšími akutními infekcemi dýchacích cest. Asi o pětinu víc než v předchozím týdnu je pacientů do 24 let, naopak u starších počty nových případů dál klesají. Na webu o tom informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Plošná epidemie byla v Česku vyhlášena na začátku února, zůstává už jen regionální.
 • 4. 3. 8:57
  V důsledku poklesu výskytu akutních respiračních chorob včetně chřipky je ode dneška zrušen zákaz návštěv ve všech nemocnicích akutní péče v Pardubickém kraji. Zákaz už dříve odvolala i další zdravotnická zařízení v regionu.
 • 4. 3. 8:25
  Na rozhodnutí ministerstva průmyslu a obchodu o přidělení evropské dotace na rozvoj výzkumu a vývoje pro inovace zpočátku žadatelé čekali skoro rok. Vyplývá to z výsledků prověrky, které v pondělí zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad. Na investice z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost do výzkumu, vývoje a inovací je pro Česko v programovém období 2014 až 2020 připraveno 34,8 miliardy korun, na podzim byly proplaceny projekty za 3,5 miliardy korun, tedy zhruba deset procent z připravených dotací. 
 • 4. 3. 7:59
  České deníky označují dvoudenní stranický sjezd ČSSD v Hradci Králové za triumf znovuzvoleného předsedy strany Jana Hamáčka. Upozorňují ale, že sociální demokracie může mít i nadále problém přilákat zpět své voliče. 
 • 4. 3. 7:34
  Pravděpodobně úder tornáda si v americkém státě Alabama v neděli vyžádal nejméně 22 obětí včetně dětí a neupřesněný počet zraněných, z toho několik vážně. Aktualizovanou bilanci oznámil šerif nejhůře postiženého okresu Lee County Jay Jones. Počet mrtvých podle něj nejspíš ještě poroste, protože někteří lidé jsou stále pohřešováni.
 • 3. 3. 23:00
  Vítězem dnešních estonských parlamentních voleb se podle prvních částečných výsledků stala opoziční liberální Reformní strana (RE) bývalé europoslankyně Kaji Kallasové. Získala přes 30 procent hlasů, vyplývá ze zatím částečných výsledků. Na druhém místě skončila proruská strana premiéra Jüriho Ratase, významně posílila ale i krajní pravice.
 • 3. 3. 19:48
  Desetitisíce Alžířanů dnes opět vyšly do ulic na protest proti záměru současného prezidenta Abdalazíze Butefliky znovu získat nejvyšší funkci. Demonstranti se shromáždili v Alžíru i v dalších městech. V alžírské metropoli se snažili policisté rozehnat davy studentů vodními děly.
 • 3. 3. 18:55
  Mezinárodně hledaný cizinec podezřelý z vražd je v předběžné vazbě. Na návrh státního zástupce o jejím uvalení rozhodl pražský městský soud, vyhověl tak návrhu městského státního zastupitelství v Praze.
 • 3. 3. 18:03
  Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zatím nepočítá s tím, že by musela upravovat rozpočet pro letošní rok, ačkoli se v únoru dostal do schodku 19,9 miliardy korun. Podle ní je na případné úpravy zatím brzy.
 • 3. 3. 17:36
  Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) dnes uvedla, že v příštím roce by penze mohly vzrůst o zhruba 750 korun. Řekla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. 
 • 3. 3. 16:29
  Senátor a bývalý diplomat Pavel Fischer (nezávislý) chce pozvat kvůli sporu o rizika užívání technologií Huawei majitele investiční skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera na jednání zahraničního výboru horní komory.
 • 3. 3. 15:42
  Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připouští, že její návrh změnit systém zdravotního pojištění možná neuspěje. Dnes to uvedla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. 
 • 3. 3. 15:13
  Piráti jdou do voleb do Evropského parlamentu s tím, že chtějí prosazovat zachování svobody pohybu, jednotný trh a chránit Evropu před vnějšími i vnitřními hrozbami. Ve volbách chtějí získat 20 procent hlasů. Novinářům to dnes řekli předseda Pirátů Ivan Bartoš a lídr pro evropské volby Marcel Kolaja.
 • 3. 3. 13:39
  Po zhruba 27 hodinách letu se dnes kosmická loď Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX v automatickém režimu úspěšně spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Plavidlo je určeno pro dopravu lidí, první testovací let ale absolvuje bez lidské posádky. V křesle pro astronauty je jen figurína se senzory.
 • 3. 3. 12:19
  Skupina britských poslanců, která podporuje odchod Británie z Evropské unie, dnes zveřejnila podmínky, za kterých bude ochotna hlasovat pro brexitovou dohodu s Bruselem, kterou Dolní sněmovně předkládá premiérka Theresa Mayová. O dokumentu by se mělo znovu hlasovat nejpozději 12. března. 
 • 3. 3. 10:48
  Sněmovna by měla na nadcházející schůzi rozhodnout o vydání poslance SPD Miloslava Roznera k trestnímu stíhání a o tom, kdo se stane zástupcem ombudsmanky Anny Šabatové. 
 • 3. 3. 9:53
  O kybernetické bezpečnosti, mezinárodní situaci a o zachování obchodu bez bariér mezi Spojenými státy a Evropskou unií chce jednat premiér Andrej Babiš (ANO) s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš na návštěvu Spojených států odletí v úterý, prezident Trump českého premiéra přijme v Bílém domě ve čtvrtek. 
 • 3. 3. 9:13
  Spojené státy a Jižní Korea oznámily, že ukončí rozsáhlá jarní společná vojenská cvičení, která jsou trnem v oku KLDR. Washington a Soul tak chtějí podpořit diplomatické úsilí o vyřešení severokorejské jaderné krize.
 • 2. 3. 21:54
  Jen necelých 40 tisíc lidí se podle oficiálních údajů zúčastnilo dnes manifestací při už šestnácté protestní sobotě tzv. žlutých vest. Pokračuje tak trvalý pokles vládních čísel o rozsahu demonstrací. Ve vícero městech vypukly střety s policií, která odpovídala použitím slzného plynu. V Paříži bylo zatčeno 33 účastníků manifestací, jeden demonstrant byl podle agentury AFP zraněn v obličeji, pravděpodobně gumovým projektilem.
 • 2. 3. 19:10
  Facebook společně se svou dceřinou společností Instagram zažalovali u amerického federálního soudu čtyři firmy a tři osoby z Číny za to, že propagovaly prodej falešných účtů, sledujících, či "lajků". 
 • 2. 3. 18:28
  Policie zadržela v pátek v Praze cizince, na kterého vydaly tři země zatykače kvůli podezřením z vražd. Osmatřicetiletý muž disponoval padělanými doklady a měl dvě střelné zbraně. Nyní se bude jednat o jeho vydání do států, které o zadržení požádaly.
 • 2. 3. 17:56
  Už šestnáctou sobotu v řadě se po celé Francii shromažďují tzv. žluté vesty, aby projevily nespokojenost s politikou prezidenta Emmanuela Macrona a jeho vlády. Akce se zatím konají převážně v poklidu, v pokojné atmosféře například podle televize BFM TV pochodovaly tisíce lidí ve městě Lille na severu země. V Paříži nicméně už došlo na zatýkání, v Nantes zase propukly drobné šarvátky s policií.