historie bleskovek

 • 17. 1. 20:10
  Koncert italských neofašistických kapel na památku Jana Palacha se bude navzdory protestům z české i italské strany v sobotu 19. ledna konat, a to v Lazise poblíž Verony. Oznámili to ve čtvrtek pořadatelé ze sdružení Nomos. Ti byli nuceni hledat pro akci nový sál poté, co tento týden odřeklo pronájem veronské divadlo Teatro Stimmate. Místní úřady, městské i provinční, nicméně záštitu nad kontroverzní akcí potvrdily.
 • 17. 1. 19:20
  Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek při návštěvě Pentagonu zveřejnil modernizovanou strategii protiraketové obrany, jejíž součástí je i plán rozmístění čidel ve vesmíru. Nové prostředky kosmické obrany mají pomoci lépe čelit hrozbám íránských a severokorejských raket a nových moderních zbraní Ruska a Číny. USA svou obrannou strategii revidovaly naposledy v roce 2010.
 • 17. 1. 19:00
  Spojené státy odebraly na hranicích s Mexikem příchozím migrantům  až o několik tisíc dětí více, než dosud uváděly. Vyplývá to z auditu, jehož výsledky ve čtvrtek představil vládní Úřad pro zdraví a lidské služby. Vláda uváděla, že na základě takzvané nulové tolerance zavedené administrativou prezidenta Donalda Trumpa bylo na hranicích od rodin odděleno kolem tří tisíc dětí. Podle auditu to mohlo být "až o několik tisíc dětí více", přesná čísla se však prý kvůli nesrovnalostem v záznamech zjistit nedají.
 • 17. 1. 18:44
  Nejméně osm lidí přišlo ve čtvrtek v Bogotě o život a deset dalších utrpělo zranění při explozi auta s výbušninami v areálu policejní akademie. V prohlášení o tom informovalo ministerstvo obrany. Starosta kolumbijského hlavního města Enrique Peňalosa v první reakci informoval o pěti mrtvých.
 • 17. 1. 18:24
  Univerzita Karlova nevedla podle prezidenta Miloše Zemana řízení ke jmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem řádně. V dopise ministrovi školství, který dnes Hrad zveřejnil na svém webu, prezident argumentuje etickým kodexem školy a docentovou "morální degradací". Vyvozuje ji z Ošťádalových kontaktů s komunistickou Státní bezpečností. Univerzita se dosud nevyjádřila. 
 • 17. 1. 17:51
  Dlužníci, kteří čelí více exekucím, by mohli mít do budoucna jednoho exekutora. Exekuce, při nichž by se nepodařilo ani za dva roky vymoci vůbec nic, by se zastavovaly. Změny předpokládá novela exekučního řádu, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Podle náměstka ministra spravedlnosti Jeronýma Tejce ji nyní projednávají pracovní komise legislativní rady vlády.
 • 17. 1. 17:14
  Mediální dům Czech News Center (CNC) má zdravotní sestře Věře Marešové zaplatit 840 tisíc korun za články, ve kterých novináři zasáhli do jejích osobnostních práv. Rozhodl o tom dnes Obvodní soud pro Prahu 7. Rozsudek není pravomocný, obě strany se proti němu mohou odvolat k pražskému městskému soudu.
 • 17. 1. 16:37
  Český premiér Andrej Babiš stáhl žalobu na bývalého příslušníka československé Státní bezpečnosti (StB) Jána Sarkocyho, který v minulosti veřejně tvrdil, že Babiš donášel komunistické tajné službě a bral za to peníze. Uvedl to ve čtvrtek slovenský list Denník N na svém webu s tím, že mu Babiš dosud neodpověděl na otázky, proč stáhl žalobu na Sarkocyho a také na list, který Sarkocyho tvrzení zveřejnil. 
 • 17. 1. 15:38
  Zatím sedm lidí, kteří uvízli na lanovce v Červené Vodě na Orlickoústecku, záchranáři sundali dolů, uvedli hasiči na twitteru. Hodinu po poledni spadl na lanovku strom. Záchraná akce, při níž je třeba z lanovky sundat zhruba sedm desítek lyžařů, začala kolem 14:00.
 • 17. 1. 14:36
  Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) podpořil snahu zabránit zvažovanému unijnímu zákazu střeliva s olovem a olověných rybářských závaží kvůli jejich údajné škodlivosti. Uvedl to dnes při převzetí výzvy proti chystanému zákazu, kterou zorganizovali zástupci držitelů zbrojních průkazů, myslivců a rybářů.
 • 17. 1. 14:01
  Piráti, TOP 09 a STAN budou chtít ve sněmovně projednat přístup prezidenta Miloše Zemana a jeho kancléře Vratislava Mynáře k justici. Představitelé stran tak reagovali na aktuální informace médií o vystupování Hradu v některých kauzách.
 • 17. 1. 13:49
  Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. V lanovce uvízli lyžaři a chystá se jejich evakuace. Areál je mimo provoz, informuje ČT24.
 • 17. 1. 13:21
  Lídr opozice v britském parlamentu Jeremy Corbyn ve čtvrtek označil vládní brexitovou dohodu za mrtvou a premiérku Theresu Mayovou vyzval, aby umožnila konání předčasných voleb. Pozvání k jednání o dalším postupu označil Corbyn za "trik". Nadále podle něj platí podmínka, že se jednání zúčastní, pokud premiérka vyloučí odchod Británie z EU bez dohody. Možností řešení patové situace je podle něj i nové referendum.
 • 17. 1. 12:59
  Firma Facebook odstranila několik stovek stránek, účtů a skupin napojených na Rusko, které se na sociálních sítích facebook a instagram pod skrytou identitou dopouštěly manipulací. Společnost to dnes oznámila na svých webových stránkách. Zrušené účty byly podle jejího vyjádření skrytě napojeny na ruskou státní propagandistickou agenturu Sputnik.
 • 17. 1. 12:38
  Návrh na další postup v otázce plánovaného odchodu Británie z EU představí britská premiérka Theresa Mayová parlamentu příští pondělí. Termín, o kterém se v uplynulých dnech hovořilo jako o nejzazším možném, potvrdila Andrea Leadsomová, která organizuje vládní agendu v Dolní sněmovně. V úterý 29. ledna budou o takzvaném plánu B poslanci celý den debatovat a následně i hlasovat.
 • 17. 1. 12:20
  Dokud bude trvat současná bezpečnostní situace ve světě a Česko bude mít status jedné z nejbezpečnějších současných zemí, měl by počet turistů v Česku růst, předpokládá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Loni za první tři čtvrtletí se v Česku ubytovalo 17 milionů turistů a roste jak počet tuzemských, tak zahraničních hostů, řekla ministryně na zahájení veletrhů cestovního ruchu Go a Regiontour v Brně.
 • 17. 1. 11:41
  Mělnický soud ve čtvrtek poslal do vazby oba muže obviněné kvůli prosincovému loupežnému přepadení čerpací stanice v Nelahozevsi na Mělnicku a zastřelení její obsluhy. Oba obvinění se vzdali práva stížnosti proti vazbě. 
 • 17. 1. 10:59
  Údajný vrah čerpadlářky z Nelahozevsi ve čtvrtek novinářům při příchodu do jednací síně soudu řekl, že na místě činu vůbec nebyl. Mělnický okresní soud od rána jedná o vazbě pro dva muže podezřelé z prosincového přepadení čerpací stanice v Nelahozevsi na Mělnicku a zastřelení její obsluhy. Jednání o vazbě je ze zákona neveřejné.
 • 17. 1. 10:40
  Britská premiérka Theresa Mayová má ve čtvrtek na programu sérii jednání s představiteli opozičních stran i vlastními poslanci ve snaze nalézt řešení brexitového patu. Setkání s lídrem opozice v Dolní sněmovně Jeremym Corbynem ji dnes nicméně nečeká. Premiérka ve středu přečkala hlasování o nedůvěře své vládě, které následovalo poté, co v úterý.
 • 17. 1. 10:31
  Země EU se připravují na odchod Británie z EU bez dohody. Chystají nové zákony a přijímají nové zaměstnance, zejména do celní správy, uvedl britský think tank Institute for Government (IfG). Návrh zákona, který má zajistit ochranu Britů žijících v ČR v případě takzvaného neřízeného brexitu, chystá i česká vláda. Spojené království má odejít z EU 29. března.
 • 17. 1. 10:15
  Americká vláda připravuje plán agresivnějšího využívání kosmické obrany, aby čelila hrozbám íránských a severokorejských raket a nových moderních zbraní Ruska a Číny. Podrobnosti nové obranné strategie, revidované poprvé od roku 2010, mají být dnes v poledne místního času (v podvečer SEČ) zveřejněny během návštěvy prezidenta Donalda Trumpa na ministerstvu obrany USA.
 • 17. 1. 9:53
  Střídání generací nastane v sobotu na mimořádném sjezdu německé vládní Křesťanskosociální unie (CSU) v Mnichově. Devětašedesátiletého Horsta Seehofera v čele strany nahradí o sedmnáct let mladší bavorský premiér Markus Söder. Právě do něj spolustraníci vkládají naděje, že k CSU přivede zpět voliče, kteří od ní v posledních letech odešli.
 • 17. 1. 9:38
  Při ranní nehodě autobusu u obce Černčice na Náchodsku se lehce zranilo pět lidí. Silnice zůstala průjezdná, hasiči ji jen načas uzavřeli kvůli úklidu.
 • 17. 1. 9:23
  Německá vláda podle listu Handelsblatt uvažuje kvůli možným bezpečnostním rizikům o změně přístupu k čínské firmě Huawei. Je dokonce možné, že se firma nebude podílet na budování mobilní sítě páté generace (5G).
 • 17. 1. 8:50
  Premiér Andrej Babiš je spokojený s výsledky své cesty do Thajska. Novinářům to řekl po dopolední části svého čtvrtečního programu v Bangkoku. Delegace předsedy vlády podle něj udělala maximum pro to, aby české firmy mohly být v Thajsku úspěšné. Nyní je na nich, aby to dotáhly, dodal Babiš. Předseda české vlády doufá, že jeho thajský protějšek Prajutch Čan-Oča využije pozvání a přicestuje do Prahy.
 • 17. 1. 8:32
  U obce Černčice na Náchodsku ve čtvrtek ráno narazil autobus s 20 lidmi včetně řidiče do stromu a skončil v příkopu. Čtyři lidé utrpěli lehká zranění. Hasiči na místo nehody vyslali evakuační autobus, aby do něj lidé z havarovaného autobusu mohli přesednout. Oznámila to mluvčí hasičů Martina Götzová.
 • 17. 1. 8:17
  Cizinecká policie loni v Česku odhalila nelegální pobyt 4992 lidí, což bylo o 254 více než v roce 2017. Nejčastěji to byli Ukrajinci, Moldavané a Vietnamci, kteří překročili povolenou dobu pobytu. Běženců, kteří využili Českou republiku jako tranzitní zemi, přibylo loni meziročně o 19 na 191. Mířili převážně ze Slovenska většinou do Německa. Vyplývá to z informací, které  poskytla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.
 • 16. 1. 20:29
  Britská vláda premiérky Theresy Mayové dnes večer podle očekávání přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Pro vyslovení nedůvěry vládě v Dolní sněmovně hlasovalo 306 poslanců. Vládu naopak podpořilo 325 zákonodárců. K vyslovení nedůvěry bylo potřeba 318 hlasů.
 • 16. 1. 20:11
  Tiše, se svíčkami v ruce se dnes v podvečer lidé vzpomínající na Václavském náměstí na čin Jana Palacha, který se před 50 lety zapálil, aby vyburcoval společnost proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy, vydali centrem Prahy k Staroměstskému náměstí. Víc než tisícovka jich předtím vyslechla vzpomínku chartistky Dany Němcové či kázání z Palachova pohřbu 25. ledna 1969, které shromáždění svolanému spolkem Milion chvilek, poskytl farář a chartista Jakub Trojan.
 • 16. 1. 19:15
  Zásah bezpečnostních složek proti útoku teroristů v Nairobi dnes ráno skončil. Oznámil to keňský prezident Uhuru Kenyatta, podle něhož si útok vyžádal 14 mrtvých. Některé keňské zdroje v této době stále hlásily střelbu z komplexu a také odpoledne se z něj ozval výbuch. V úterý odpoledne zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb na komplex úřadů a hotelů v hlavním městě Keni. Jeho motivem byla podle této skupiny odplata za americké uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele. Podle Červeného kříže se 50 lidí stále pohřešuje.
 • 16. 1. 18:38
  Stovky lidí přišly dnes v Brně uctít památku Jana Palacha, který se před 50 lety upálil na protest proti vývoji v Československu po okupaci v roce 1968. Spolek společné Brno uspořádal u morového sloupu na náměstí Svobody akci Světlo pro Jana Palacha, průběžně se zde zastavily desítky až stovky lidí, mnozí z nich zapálili svíčku. U paty sloupu je i několik fotografií zemřelého studenta historie a politické ekonomie, jehož život skončil v pouhých 20 letech.
 • 16. 1. 18:10
  Svoboda se nedá koupit ve slevě, hned po životě je nejdražší věcí, kterou máme. To je podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery odkaz, který společnosti zanechal Jan Palach. Kubera to dnes řekl při krátkém projevu na pražském Václavském náměstí při příležitosti 50. výročí Palachova sebeupálení. Kromě něj promluvili také místopředsedkyně horní komory Parlamentu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a místopředseda Sněmovny a předseda ODS Petr Fiala.
 • 16. 1. 17:30
  Krach brexitové dohody v britském parlamentu a rostoucí možnost, že Británie za sedm desítek dní z EU vypadne bez ujednání a okamžitě, prověří jednotu ostatních 27 zemí unie. Oficiálně unie čeká na to, s jakými návrhy či přáními se na ni nyní obrátí britská vláda, členské státy bloku už ale dnes Evropská komise vybízí, aby se dál a vážně připravovaly právě na možnost smluvně neošetřeného brexitu se všemi negativními hospodářskými dopady.
 • 16. 1. 16:40
  Kriminalita ve Středočeském kraji klesla, objasněnost trestných činů stoupá. Loni policisté v regionu vyšetřovali 19 210 skutků, což je meziročně o zhruba 1200 méně, pokles tedy činí šest procent. Objasněnost trestných činů stoupla o jedno procento na víc než 48 procent, řekl na středeční tiskové konferenci náměstek středočeského policejního ředitele Jan Krejčí.
 • 16. 1. 16:15
  Předsedkyně Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Nancy Pelosiová ve středu vyzvala prezidenta Donalda Trumpa, aby kvůli rozpočtové krizi odložil projev o stavu unie plánovaný na 29. ledna (ráno 30. ledna SEČ). Napsal to dnes americký zpravodajský server Politico. Tradiční zpráva o stavu unie, kterou hlava státu pronáší před oběma komorami Kongresu, shrnuje názory Bílého domu na aktuální situaci v zemi a podává Kongresu informaci o prezidentových záměrech.
 • 16. 1. 15:56
  Členské země EU ve středu odsouhlasily omezení veškerého dovozu oceli do EU s platností do července 2021. Schválené omezení je reakcí na obavy z růstu importu v důsledku amerických cel na ocel, informovala agentura Reuters.
 • 16. 1. 15:11
  Z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi na Mělnicku jsou podezřelí dva muži ve věku 32 a 26 let. Policie je zadržela v úterý, podala návrh na vazbu. Starší je stíhaný za vraždu, hrozí mu až výjimečný trest, druhý je stíhaný pro loupež, v případě prokázání viny mu hrozí deset let vězení. Při přepadení odnesli asi 10 tisíc korun v hotovosti a cigarety za zhruba tři tisíce korun. Řekl to na středeční tiskové konferenci Aleš Pavlík z krajského policejního ředitelství. 
 • 16. 1. 14:59
  Ve věku 71 let v úterý zemřel politolog, politický filozof, vysokoškolský pedagog, publicista a někdejší disident Rudolf Kučera. Na svém webu to ve středu oznámila Filozofická fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde v posledních letech Kučera působil na katedře politologie a filozofie. Po revoluci 1989 stál u zrodu univerzitního oboru politologie v tehdejším Československu.
 • 16. 1. 14:31
  Ze severosyrského města Manbidž je ve středu hlášen sebevražedný útok, při němž zahynulo nejméně 14 lidí. Oznámila to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), podle níž jsou mezi oběťmi dva Američané. Spojené státy zatím zprávu nekomentovaly. K útoku se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
 • 16. 1. 14:15
  Úpravy, které zadrží vodu v krajině, by měla přinést novela o pozemkových úpravách a pozemkových úřadech, jež chystá ministerstvo zemědělství. Prioritou budou nově oblasti zasažené suchem. Díky novele by měl Státní pozemkový úřad (SPÚ) možnost vykupovat pozemky pro úpravy za tržní ceny, nikoliv jen za úřední, jak je tomu nyní, uvedl ústřední ředitel SPÚ Martin Vrba.