historie bleskovek

 • 6. 3. 10:34
  Vláda by neměla snižovat daňovou zátěž a zvyšovat výdaje takovým způsobem, aby ohrozila dodržení plánovaných schodků státního rozpočtu v letech 2020 a 2021. Ty jsou stejně jako pro letošek naplánované na 40 miliard korun. Taková výše deficitu totiž představuje minimální požadavek pro střednědobou udržitelnost dobrého stavu veřejných financí. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávě o stavu veřejných financí, kterou zveřejnila Národní rozpočtová rada.
 • 6. 3. 9:50
  Podnikatel a lobbista Roman Janoušek podal další žádost o prominutí zbytku trestu. Soudu poslal zdravotní posudky, podle kterých je jeho onemocnění v konečné fázi bez možnosti zlepšení. Janoušek si má odpykat 4,5 roku za úmyslné sražení ženy autem. Ve vězení zatím strávil zhruba rok a čtvrt, poté mu byl trest přerušen ze zdravotních důvodů.
 • 6. 3. 9:30
  Nejméně 16 zaměstnanců afghánské stavební firmy zahynulo při středečním sebevražedném útoku a následné střelbě ve městě Dželálábád na východě země. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní úřady.
 • 6. 3. 9:14
  Severní Korea obnovila část střelnice Sohe, kterou v minulosti využívala k testům raket dlouhého doletu a kterou loni v létě začala likvidovat. Vyplývá to z nejnovějších satelitních snímků, na které se podle zahraničních médií odvolávají jihokorejští experti. Snímky byly pořízeny jen dva dny po druhém summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, který se minulý týden konal v Hanoji.
 • 6. 3. 8:25
  Bývalý šéf japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn zaplatil kauci ve výši jedné miliardy jenů (zhruba 200 milionů Kč). Oznámil to ve středu tokijský soud. Otevřela se tak cesta ke Ghosnově propuštění z vazby v Tokiu, ve které strávil více než 100 dnů. 
 • 6. 3. 7:48
  Policie začala prověřovat, zda hospodaření farmy Čapí hnízdo nedoprovázely daňové úniky. Serveru Neovlivní.cz to potvrdil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Podle serveru jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty. 
 • 5. 3. 19:45
  Energetici během dnešního odpoledne obnovili dodávky proudu všem odběratelům, kteří byli bez elektřiny v důsledku silného větru. V pondělí a úterý se prohnal prakticky celým Českem a na řadě míst přerušil elektrické vedení. Ještě v úterý v poledne bylo bez proudu několik stovek domácností. ČTK to řekli mluvčí společností ČEZ Distribuce a E.ON. Většinu poruch zapříčinily stromy a větve, které spadly do vedení.
 • 5. 3. 18:52
  Český premiér Andrej Babiš před cestou do Spojených států pochválil prezidenta Donalda Trumpa za jeho jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem o jaderném odzbrojení. V rozhovoru pro americkou agenturu AP poznamenal, že jednání s diktátorem je lepší řešení než válečný konflikt. Babiš bude s Trumpem hovořit v Bílém domě ve čtvrtek jako první český premiér po osmi letech.
 • 5. 3. 17:48
  Čínská společnost Huawei, která nyní čelí obvinění Spojených států, že její produkty by mohl Peking využívat ke špionáži, dnes otevřela v Bruselu středisko kybernetické bezpečnosti. Huawei si chce získat evropské vládní představitele a bojovat proti tvrzením USA, že její zařízení představuje riziko pro národní bezpečnost, píše agentura AP.
 • 5. 3. 16:49
  Dva lidé byli v úterý ráno zraněni při požáru bytu v pražských Nuslích, ve kterém byla zřejmě varna drog. Oznámili to policisté a hasiči. Záchranáři na twitteru uvedli, že po požáru převezli do nemocnice dva muže se závažnými popáleninami. Policisté už zahájili trestní řízení pro podezření z výroby drog a obecného ohrožení z nedbalosti. Zraněné ale zatím nemohli vyslechnout.
 • 5. 3. 16:20
  Víc než pětina dospělých v Česku pečuje o své blízké, kteří potřebují nějaké opatrování. Péči příbuzným tak poskytují téměř dva miliony lidí. Zhruba 400 tisíc z nich tomu věnuje v průměru 37 hodin týdně, většinou jsou to ženy. Ukázal to průzkum, který provedl Fond dalšího vzdělávání s agenturou PPM Factum. Odpovídalo 1253 lidí nad 18 let. Výsledky v úterý v Senátu na konferenci o neformální péči představila Hana Geissler z FDV.
 • 5. 3. 16:01
  Vláda neprosadila ve sněmovně zrychlené schválení novely, která má umožnit nahrazení premiéra Andreje Babiše (ANO) v čele vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Babiš z vedení rady už v půlce prosince odstoupil. Reagoval tak na kritiku zejména Evropského parlamentu ohledně svého možného střetu zájmů v souvislosti s dotacemi pro holding Agrofert, který dříve vlastnil.
 • 5. 3. 15:50
  Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) by chtěl pro strojvedoucí zavést bodový systém podobně jako pro řidiče. Má na něm pracovat Drážní inspekce. Řekl to na úterní tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně. Pokud jej inspekce bude schopna připravit, Ťok by chtěl, aby systém byl ve formě pozměňovacího návrhu připojen k zákonu o drahách, který je v prvním čtení ve sněmovně.
 • 5. 3. 15:35
  O návrhu KSČM na zdanění peněžitých náhrad, které dostávají církve od státu za majetek nevydaný v restitucích, bude sněmovna znovu hlasovat v úterý příštího týdne. Poslanci se na tom usnesli v úterý při jednání o změnách programu nynější schůze. Předlohu o takzvaném zdanění církevních restitucí odmítl Senát. Kritici soudí, že je protiústavní.
 • 5. 3. 15:19
  Ministerstvo zemědělství dokončuje novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Mohla by částečně zabránit neštěstím, jaké se stalo v úterý na Vsetínsku, kdy chovatele usmrtil lev. Vládě chce novelu předložit do konce března, sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Novela by měla platit od roku 2020. Chovatelé budou muset absolvovat kurz, ministerstvo také chce zákaz "kontaktních" zoo.
 • 5. 3. 14:38
  Policie a celníci zasahují na několika místech kvůli podezření z daňových úniků kolem Škody Plzeň. Obsadili i kanceláře v Praze na Těšnově. Několik lidí je zadrženo, informuje Česká televize. 
 • 5. 3. 14:28
  Vedení Českých drah bude ve středu mimořádně jednat o haváriích na železnici. Podnik chce zanalyzovat dosavadní kontroly strojvedoucích a zváží nová bezpečnostní opatření a zpřísnění kontrol, sdělil mluvčí společnosti Radek Joklík. Dráhy minulý týden zintenzivnily kontroly svých strojvůdců. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že po srážce vlaků v Brně hovořil o situaci na železnici s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO).
 • 5. 3. 13:39
  Rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International čelí nařčení, že je zapleten do praní špinavých peněz. Server Addendum.org napsal, že obvinění rakouské prokuratuře doručil investiční fond Hermitage Fund. Banka v reakci uvedla, že o žádné stížnosti tohoto druhu neví, její akcie ale na zprávu zareagovaly propadem o více než deset procent. Uvedla to v úterý agentura Reuters.
 • 5. 3. 13:35
  Praha 9 bude letos hospodařit se schodkovým rozpočtem. Rozpočet, který v úterý schválili zastupitelé městské části, počítá s příjmy 440 milionů korun a výdaji zhruba 513,5 milionu. Schodek bude radnice financovat z naspořených peněz. Nejvíce plánuje radnice investovat do dopravy, územního rozvoje nebo školství.
 • 5. 3. 13:14
  Za podíl na předloňské brutální vraždě ázerbájdžánského podnikatele v pražských Holešovicích má jít Gruzínec Mamuka Apchaidze na 17 let do vězení, rozhodl pražský městský soud. Apchaidze dle obžaloby při útoku na odlehlém parkovišti hlídal, zatímco druhý obviněný - Rus Ramil Alijev - zasadil podnikateli sedícímu v autě 20 ran nožem. Pobodaný muž zvládl před smrtí odjet z místa činu autem, s nímž pak opodál havaroval. Verdikt není pravomocný, státní zástupkyně i Gruzínec si ponechali lhůtu pro odvolání. 
 • 5. 3. 12:54
  Snaha o schválení návrhu na zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích zrychleně v prvním čtení neuspěje. Vetovat to budou Starostové a nezávislí (STAN), TOP 09 i KDU-ČSL, k vetu přitom stačí dva poslanecké kluby. Na úterní tiskové konferenci před zahájením schůze sněmovny to řekli zástupci stran. Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska je možné, že předkladatelé návrhu požádají o jeho vyřazení z programu schůze.
 • 5. 3. 12:20
  Městský soud v Brně poslal Shahrama Abdullaha Zadeha na 3,5 roku do věznice s ostrahou za ovlivňování svědků v kauze daňových úniků při prodeji pohonných hmot. Soud také rozhodl o propadnutí části Zadehova majetku v hodnotě statisíců korun. Ostatní obžalovaní dostali podmíněné tresty. Odvolat se všichni mohou do osmi dnů od doručení rozsudku. Soud také zrušil Zadehovi vazbu, ale vzhledem k tomu, že se státní zástupce odvolal na místě v neprospěch odsouzených, zůstane Zadeh ve vazbě do rozhodnutí krajského soudu.
 • 5. 3. 11:50
  Soudní dvůr Evropské unie se v úterý začal na veřejném líčení zabývat žalobou, kterou se Česká republika domáhá zrušení směrnice, zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky. Českou delegaci vede náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.
 • 5. 3. 11:30
  Vědcům v Británii se zřejmě podařilo transplantací kostní dřeně zbavit dalšího nemocného viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Případ, který ještě není označován jako vyléčení a který odborníci považují za další krok k hledání léku, je jedním z dnešních témat čtyřdenní vědecké konference v Seattlu a informoval o něm i odborný žurnál Nature.
 • 5. 3. 11:04
  Česká pošta zvýší od dubna tarifní mzdy svých zaměstnanců o 10 procent. Za první tři měsíce pak zaměstnanci dostanou mimořádné odměny. Podnik zároveň během roku zredukuje počet zaměstnanců v manažerských a administrativních pozicích o 15 procent, což by mělo přinést úspory až 120 milionů korun ročně. Po úterním mimořádném jednání dozorčí rady to oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
 • 5. 3. 10:45
  Ve věku 82 let zemřel bývalý německý ministr zahraničí Klaus Kinkel, uvedla agentura DPA. Politik liberální Svobodné demokratické strany (FDP) úřad zastával v letech 1992 až 1998, tedy i v době jednání o československo-německé smlouvě z roku 1992 a česko-německé deklaraci z roku 1997.
 • 5. 3. 10:33
  Ve Zděchově na Vsetínsku v úterý ráno napadl lev chovatele. Starosta obce Tomáš Kocourek uvedl, že zvíře muže usmrtilo. Policie úmrtí chovatele zatím nepotvrdila, hovoří o incidentu, informuje Česká televize. 
 • 5. 3. 10:10
  České úřady nepustily do země z bezpečnostních důvodů jednoho člena delegace ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova, který v pondělí přiletěl na návštěvu ČR. Informoval o tom server Deník N. Podle jeho zdrojů je dotyčný několik let na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb.
 • 5. 3. 9:59
  Kriminalisté šetří násilný trestný čin, který se stal v pondělí v bytě v Praze Chodově. Obětí je dítě. Policie zadržela podezřelého sedmadvacetiletého muže. S ohledem na věk oběti a její rodinu nebude policie událost komentovat. Podle serveru tn.cz dítě zemřelo.
 • 5. 3. 9:40
  Nejvyšší soud odmítl dovolání odsouzených v kauze kradeného obrazu Severní krajina malířky Toyen. Oznámila to Eva Kůsová z benešovského soudu, který spis vede. Odvolací soud v roce 2016 potvrdil poslednímu držiteli díla Josefu Běhunčíkovi a dvěma prostředníkům dvouleté podmíněné tresty.
 • 5. 3. 9:23
  Krajský soud v Brně se v úterý začal zabývat potyčkou před základní školou v brněnských Žabovřeskách. Z pokusu o vraždu a výtržnictví se zpovídá Zdeněk Polák, který loni v březnu vedl do školy své dítě na plavání a dostal se do sporu s trenérem. Polák měl legálně drženou zbraň, podle obžaloby ji použil proti trenérovi, ale netrefil jej.
 • 5. 3. 9:03
  V Brně na hlavním nádraží se v úterý ráno srazily dva vlaky. Na místě je podle prvotních informací 15 zraněných, řekla policejní mluvčí Petra Hrůzová. Počet se ale ještě může změnit. Podle mluvčí záchranné služby Michaely Bothové by žádné ze zranění nemělo být vážné. Záchranné složky musely evakuovat kolem 250 lidí. Provoz na trati je omezený.
 • 5. 3. 8:34
  Energetici v noci opravili většinu poruch na dodávkách elektrického proudu, které v pondělí v Česku způsobil silný vítr. Bez elektřiny tak zůstává už jen několik stovek odběratelů. 
 • 5. 3. 8:07
  Bývalý automobilový boss Carlos Ghosn bude moci po více než 100 dnech opustit vazbu. Rozhodl o tom tokijský soud, který stanovil pro exšéfa automobilky Nissan kauci na miliardu jenů (více než 201 milionů Kč). Ghosn rovněž nebude moci opustit zemi a bude pravidelně monitorován. Muž zadržený kvůli údajným finančním deliktům by mohl být podle médií propuštěn ještě během úterý.
 • 4. 3. 20:10
  Evropská lidová strana (ELS) v pondělí zahájila proceduru, na jejímž konci by mohla být maďarská strana Fidesz premiéra Viktora Orbána vyloučena z jejích řad. Informovala o tom agentura AFP. Podle agentury DPA se o vyloučení Fideszu bude hlasovat poté, co o to požádalo devět členů ELS z osmi členských zemí Evropské unie, a byla tak splněna podmínka potřebná pro vyvolání hlasování.
 • 4. 3. 19:42
  Škoda Auto do konce roku 2022 představí více než 30 nových modelů, z toho minimálně deset bude elektrifikovaných. Před zahájením mezinárodního autosalonu v Ženevě to v pondělí uvedl předseda představenstva společnosti Bernhard Maier.
 • 4. 3. 19:15
  Hasiči ve Středočeském kraji v pondělí k 18:00 měli 80 výjezdů kvůli silnému větru, především likvidovali popadané stromy. Nejvíce případů je v okresech Benešov a Praha-západ, uvedli hasiči na twitteru. Vítr komplikuje i dopravu na železnici, vyplývá z údajů na webu Českých drah.
 • 4. 3. 18:42
  Vůdce venezuelské opozice Juan Guaidó se v pondělí odpoledne bezpečně vrátil do vlasti. Přistál na hlavním letišti Maiquetía u Caracasu, kde na něj v příletové hale čekali velvyslanci či konzulové několika států, informovala venezuelská média. Návrat Guaidóa, kterého už pět desítek zemí uznalo za prozatímního prezidenta, se očekával s napětím. Nebylo totiž jasné, zda autoritářský prezident Nicolás Maduro nechá svého hlavního politického soka zatknout, či zda ho vůbec pustí do země.
 • 4. 3. 18:00
  Provoz na trati z Třemošnice do Čáslavi byl po pondělní srážce dvou vlaků u Ronova obnoven. Pět lidí bylo zraněno, škoda dosáhla asi 1,55 milionu korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Nehoda se stala po 12:00.
 • 4. 3. 17:46
  Česká měna v pondělí stagnovala k euru a oslabila vůči dolaru. Koruna k 17:00 oproti předchozímu závěru oslabila k dolaru o 13 haléřů na 22,65 Kč/USD. Vůči euru byla koruna také slabší, ale pouze o jeden haléř s kurzem 25,65 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza v úvodu nového týdne rostla.