historie bleskovek

 • 7. 3. 16:50
  Předseda dolní komory a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček by se měl omluvit za to, že v roce 2017 na předsednickém pultu v Poslanecké sněmovně při večírku hrál na kytaru a zpíval, řekl českým novinářům v USA premiér Andrej Babiš (ANO). O události dnes informoval server Seznam Zprávy. Opoziční poslanci Vondráčka kritizují, Miroslava Němcová (ODS) či předseda TOP 09 Jiří Pospíšil jej vyzvali k rezignaci. Vondráček na svém facebooku reagoval, že jednací sál se v té době rekonstruoval a byl mimo provoz.
 • 7. 3. 16:40
  Za týden v Praze přibylo 14 nových případů spalniček. Od začátku roku je už 86 potvrzených případů. Na webu o tom informovala Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Loni v metropoli onemocnělo 103 lidí za celý rok, byla vyhlášena epidemie. Ministr zdravotnictví vyhlásil povinné očkování zdravotníků některých oddělení ve státních nemocnicích.
 • 7. 3. 15:55
  Na českých železnicích chybí podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) zhruba 300 strojvůdců, polovina z nich pak státnímu podniku České dráhy. Jejich přetíženost či nedostatek odpočinku příčinou nedávných železničních nehod nebyly. Ťok to ve čtvrtek řekl na interpelaci poslankyně STAN Věry Kovářové, která se dotazovala mimo jiné na příčiny devíti nehod na železnici během posledního měsíce.
 • 7. 3. 15:10
  Evropská centrální banka (ECB) základní úrokové sazby letos nezvýší, ke zpřísnění měnové politiky přistoupí nejdříve příští rok. Na čtvrtečním zasedání o tom rozhodla Rada guvernérů ECB. Banka také od září spustí nový program TLTRO-III, který bude v platnosti alespoň do března 2021 a jehož smyslem je poskytnout bankám v eurozóně více dlouhodobých úvěrů.
 • 7. 3. 14:39
  Zisk zemědělského sektoru loni meziročně klesl o pětinu na 16,5 miliardy korun. Cena produkce vzrostla o 1,2 procenta na 135,1 miliardy, rostly ale náklady na krmiva nebo peníze pro zaměstnance, ale i třeba pachtovné. Odhadované podpory zemědělcům loni dosáhly 38,8 miliardy korun, což byla dosud nejvyšší hodnota. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl jako první odhad Český statistický úřad (ČSÚ). Podle ministerstva poškodilo loni české zemědělství sucho.
 • 7. 3. 13:37
  Moskva považuje za neopodstatněné rozhodnutí českých úřadů nevpustit do země jednoho z členů delegace ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova, který tento týden navštívil ČR. Uvedla to ve čtvrtek mluvčí ruského ministra zahraničí Marija Zacharovová, podle níž rozhodnutí nezůstane bez odezvy.
 • 7. 3. 13:08
  Maďarsko příští týden vymění billboardy útočící na předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, kvůli kterým straně Fidesz premiéra Viktora Orbána hrozí vyloučení z Evropské lidové strany (ELS) Řekl to šéf Orbánova kabinetu Gergely Gulyás. Hlavní provládní list Magyar Nemzet dnes vyzval Fidesz, aby z ELS odešel, protože evropští lidovci prý opustili svoje základní hodnoty. Gulyás ale řekl, že Fidesz členem ELS zůstat chce.
 • 7. 3. 12:44
  Stát nemusí církvi vydat kroměřížskou Květnou zahradu zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO. Dnes o tom rozhodl Okresní soud v Kroměříži. V zahradě, kterou spravuje Národní památkový ústav, vznikly v minulých letech péčí státu novostavby, které podle rozhodnutí soudkyně Jany Ivánkové zákonné vydání zahrady olomouckému arcibiskupství neumožňují. Rozsudek není pravomocný.
 • 7. 3. 12:36
  Lidé hodnotí práci prezidenta hůře než loni. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Jedničku nebo dvojku udělilo Miloši Zemanovi letos 36 procent dotázaných, přičemž loni v únoru to bylo 47 procent. Hodnocení premiéra zůstalo téměř stejné, podíl jedniček je mírně vyšší. Dlouhodobě nejlépe posuzují práci městských a obecních úřadů. Naopak tradičně špatně jsou hodnoceny především výsledky privatizace, dále také činnost politických stran a podmínky života starých občanů.
 • 7. 3. 11:40
  Počet nově zahájených exekucí v roce 2018 meziročně klesl o 106 445 na 505 120, snižuje se tak několikátý rok v řadě. Počet ukončených exekucí naopak dlouhodobě roste, loni jich bylo 540 tisíc Na čtvrteční tiskové konferenci o tom informovali zástupci Exekutorské komory ČR.
 • 7. 3. 10:57
  Soud v Lyonu ve čtvrtek shledal francouzského kardinála a místního arcibiskupa Philippa Barbarina vinným z toho, že zatajoval sexuální zneužívání nezletilých jiným duchovním. Uložil mu podmíněný trest vězení v délce šesti měsíců, informovala agentura AFP. Barbarinovi právníci vzápětí oznámili, že se proti soudnímu rozhodnutí odvolají. Verdikt je podle agentury AP překvapivý, protože všeobecně se očekával zprošťující rozsudek.
 • 7. 3. 10:30
  Více než 272 milionů korun poslal v letech 2010 až 2013 Farmě Čapí hnízdo za reklamu koncern Agrofert. S odkazem na veřejné dokumenty to ve čtvrtek napsal server iROZHLAS.cz. Stamilionové částky vynaložené na reklamu zajímají policii, která prověřuje, zda hospodaření Čapího hnízda nedoprovázely daňové úniky. Server Echo24.cz dnes napsal, že na podnět německého úřadu z roku 2014, který se týkal smlouvy o reklamě mezi německým Agrofertem a Farmou Čapí hnízdo, česká finanční správa daň nedoměřila.
 • 7. 3. 10:13
  Při velkém zásahu proti zakázaným islamistickým organizacím ve čtvrtek pákistánské úřady uzavřely 182 náboženských škol a zadržely přes 100 lidí. S odkazem na vyjádření pákistánského ministerstva vnitra o tom informovala agentura Reuters.
 • 7. 3. 9:30
  Počet nemocných spalničkami už je oproti loňsku v Moravskoslezském kraji téměř šestinásobný. Od počátku roku hygienici zaznamenali již 35 případů, loni jich bylo šest za celý rok. Za necelý týden tak přibylo dalších sedm případů. V regionu je jedna z nejvyšších nemocností, nejhůře je na tom Praha, ale vysoký počet onemocnění hlásí i Plzeňský či Pardubický kraj. Stále nejvyšší procento případů onemocnění je zaznamenáno v rámci kraje na území města Ostravy. 
 • 7. 3. 9:13
  Na radnici městské části Brno-střed zasahuje policie, úřad bude celý den pro veřejnost uzavřený. Důvody zásahu nejsou známy, řekla mluvčí radnice Kateřina Dobešová.
 • 7. 3. 8:50
  Policie zasahuje v sídle společnosti Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Prohledává i byt generálního ředitele firmy. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT). Akci dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.
 • 7. 3. 8:00
  Čínská telekomunikační společnost Huawei zažalovala vládu Spojených států, která loni zakázala federálním agenturám používat její výrobky. Spojené státy loni přijaly zákon, kterým označily Huawei za bezpečnostní riziko, a omezily tak přístup firmy na americký trh
 • 6. 3. 20:20
  Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton dnes varoval zahraniční banky a další finanční instituce, že budou vystaveny americkým sankcím, pokud se uchýlí k "nezákonným" transakcím ve prospěch venezuelského vůdce Nicoláse Madura a jeho spojenců. O Boltonově prohlášení informovala agentura Reuters.
 • 6. 3. 19:45
  Strážníci možná dostanou pravomoc pokutovat nedovolenou jízdu ve vyhrazených jízdních pruzích na místě. Sněmovna ve středečním úvodním kole navzdory kritice ODS podpořila novelu poslance ČSSD Petra Dolínka, která to předpokládá. Projedná ji hospodářský výbor. Nyní mohou strážníci postoupit podezření z takového přestupku jen do správního řízení.
 • 6. 3. 19:07
  Venezuelská vláda ve středu označila německého velvyslance v Caracasu Daniela Krienera za nežádoucí osobu a požaduje, aby do 48 hodin odcestoval. Německo dalo najevo, že "konzultuje další postup s partnery" ve Venezuele. Informovaly o tom tiskové agentury. Kriener se vměšoval do vnitřních záležitostí Venezuely, a proto byl prohlášen za nežádoucí osobu, oznámilo podle agentury DPA venezuelské ministerstvo zahraničí na svých internetových stránkách.
 • 6. 3. 18:20
  Praha 1 bude letos hospodařit s příjmy 786,41 milionu Kč a výdaji 923,63 milionu. Rozdíl dorovná z nevyčerpaných peněz na investice z loňska. Na investice půjde necelých 270 milionů. Rozpočet ve středu schválili zastupitelé městské části. Koalice Prahy 1 Sobě, Pirátů, My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) a Zelených převzala návrh rozpočtu od předchozího vedení radnice a upravila jej v kapitole investic. Na loňský rok měla radnice schválen rozpočet s příjmy 825,18 milionu a výdaji 1,026 miliardy korun.
 • 6. 3. 17:32
  Americká obchodní komora se staví negativně k možnému zavedení nových cel mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Po středečním jednání s představiteli komory to českým novinářům ve Washingtonu řekl český premiér Andrej Babiš. O záležitosti chce ve čtvrtek hovořit i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který mluvil o možném uvalení cel na evropskou automobilovou produkci. Podle Babiše by to Českou republiku poškodilo.
 • 6. 3. 17:10
  Potraviny vyráběné v Polsku jsou bezpečné a Češi je rádi kupují, přesvědčoval polský ministr zemědělství Jan Krzyszof Ardanowski v rozhovoru, který ve středu otiskl list Gazeta Polska. Naznačil, že za snahami vytlačit potraviny z trhu mohou být zájmy českých firem, a nepřímo poukázal na to, že majitelem jednoho z největších koncernů je premiér Andrej Babiš. Babišův holding Agrofert je nyní ve svěřenském fondu, mluvčí Agrofertu se proti vyjádřením ministra ohradil. 
 • 6. 3. 16:59
  Americká obchodní komora se staví negativně k možnému zavedení nových cel mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Po středečním jednání s představiteli komory to českým novinářům ve Washingtonu řekl premiér Andrej Babiš. O záležitosti chce ve čtvrtek hovořit i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který mluvil o možném uvalení cel na evropskou automobilovou produkci. Podle Babiše by to Česko poškodilo.
 • 6. 3. 16:40
  Ministerstvo práce plánuje v brzké době změny u zhruba třetiny z 11 sociálních dávek, které posuzuje při své revizi. Podobu a pravidla vyplácení chce upravit u dvou dávek, a to u příspěvku a doplatku na bydlení. U dalších dvou podpor - rodičovské a příspěvku na živobytí - navrhuje zvýšení. Sedm zbývajících dávek by mělo zůstat zatím beze změn či zásadnějších úprav. Vyplývá to z vyjádření vedení resortu a ze souhrnu dávek, který ministerstvo připravilo.
 • 6. 3. 15:44
  Zdravotníci nemocnice v Orlové na Karvinsku dnes vyhlásili stávkovou pohotovost. Dlouhodobě bojují proti plánům kraje na optimalizaci zdravotní péče v regionu, která například zahrnuje přesuny některých oborů. Orlovští tvrdí, že by se změny výrazně dotkly právě tohoto zdravotnického zařízení. O vyhlášení stávkové pohotovosti informovalo prostřednictvím svých webových stránek město, které zdravotníky v jejich snaze podporuje.
 • 6. 3. 15:04
  Střet vlaku s člověkem před 14:00 ve stanici v Šakvicích na Břeclavsku přerušil dopravu na železničním koridoru mezi Brnem a Břeclaví. Vlaky nabírají zpoždění, České dráhy předpokládají obnovení provozu zhruba v 16:00. Zhruba po tři čtvrtě hodině začaly jezdit vlaky po jedné koleji sníženou rychlostí. Podle policejní mluvčí Kamily Haraštové žena přecházela koleje, místo aby využila podchod, a vlak ji zachytil. Je zraněná a na místě jsou záchranáři.
 • 6. 3. 14:49
  Za loňskou surovou vraždu devatenáctiletého muže v Bitozevsi na Lounsku půjdou Tomáš Pavlis a Adam Kužel na 23 a 22 let do vězení. Výjimečné tresty jim ve středu potvrdil pražský vrchní soud. Mladíci muže ubili baseballovou pálkou, poté ho ještě posekali a pořezali mačetou. Vražda byla podle soudu obzvláště brutální, trestní senát nenalezl pro Pavlise ani Kužela téměř žádné polehčující okolnosti.
 • 6. 3. 14:40
  Sněmovna možná nevydá poslance Miloslava Roznera (SPD) k trestnímu stíhání kvůli jeho výrokům o bývalém romském táboře v Letech u Písku. Mandátový a imunitní výbor dnes vydání nedoporučil. 
 • 6. 3. 14:30
  Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal fiskální pakt, který upravuje koordinaci hospodářských politik Evropské unie. Smlouvu ještě musí spolupodepsat premiér Andrej Babiš (ANO). Česká republika se ke Smlouvě o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské měnové unii připojuje jako poslední země EU.
 • 6. 3. 14:20
  Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny začal opět jednat o policejní žádosti o vydání poslance SPD Miloslava Roznera k trestnímu stíhání kvůli jeho výrokům o romském táboře v Letech u Písku. Pokud vydá stanovisko, plénum by záležitost mělo řešit příští týden, nejspíš ve středu. Novinářům to při příchodu na jednání řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM).
 • 6. 3. 13:59
  Svazy a kluby dostanou letos celkem zhruba 800 milionů korun na podporu práce trenérů nadaných mladých sportovců. Oproti loňsku vzroste tato dotace pro celkem 17 největších sportovních svazů o 60 procent. Peníze půjdou z programu Talent. Sportovní organizace tak budou moct zaměstnat asi tisíc trenérů mládeže. Na svém webu to uvedlo ministerstvo školství.
 • 6. 3. 13:42
  Americká velvyslankyně v Kyjevě podle agentury Reuters nezvykle ostře kritizovala ukrajinskou vládu ve veřejném vystoupení. Domáhala se v něm pokroku v boji proti korupci i odvolání šéfa protikorupční prokuratury a prověrky podezření z rozkrádání v obranném průmyslu.
 • 6. 3. 13:21
  Úterní několikahodinové jednání britských brexitových vyjednavačů v Bruselu zkrachovala, napsaly dnes server Independent a agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Reuters rovněž cituje nejmenovaného zástupce EU, podle nějž Brusel žádný průlom do víkendu neočekává. Mluvčí Evropské komise vzápětí potvrdil, že úterní rozhovory byly "těžké" a řešení nebylo nalezeno.
 • 6. 3. 12:40
  Vodáci by mohli plout po některých úsecích řek a vod s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty. Pouze pro vůdce malých plavidel bez vlastního pohonu, která nepodléhají evidenci, má platit zákonem stanovený limit 0,5 promile alkoholu v krvi. Vztahovat se to bude na méně významné vodní toky, na významných tocích bude i nadále platit nulová tolerance. Počítá s tím poslanecká novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou dnes schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát.
 • 6. 3. 12:15
  Nejvyšší soud potvrdil nepodmíněné tresty bratrům Zemkovým v kauze solárních elektráren na Chomutovsku. Nařídil ale zpřesnit důvody zproštění bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové. Krajský soud v Brně tak o ní musí rozhodovat znovu, stejně jako o někdejší vedoucí odboru licencí ERÚ Michaele Schneidrové, kterou už v prosinci nechal NS propustit z výkonu sedmiletého trestu.
 • 6. 3. 11:51
  Lodě na vnitrozemských plavbách s výjimkou malých plavidel budou zřejmě na některých úsecích povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Povinnost dnes v novele o vnitrozemské plavbě schválila sněmovna, která do výjimek doplnila i převozní lodě. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.
 • 6. 3. 11:30
  Na strojvůdce jsou kladeny velké nároky, kvůli jejich nedostatku jsou přetěžováni, což vede k jejich únavě. Často jsou navíc vystavováni krizovým situacím, řekl ve středu prezident Federace strojvůdců ČŘ Jaroslav Vondrovic. Odmítl tvrzení, že se strojvedoucí nedostatečně věnují řízení. Podle něj jsou problémem zejména časté přesčasy a také nedodržování odpočinku. O situaci na železnici, kde se v poslední době stalo několik nehod, bude ve středu jednat vedení Českých drah.
 • 6. 3. 11:15
  Dva roky za pokus o ublížení na zdraví místo původních 12 let za vraždu si definitivně odpyká osmatřicetiletý René Bučan souzený kvůli napadení bytného v rodinném domě v Lipové-lázních na Jesenicku. Muž byl původně odsouzen za vraždu s tím, že po napadení založil požár, během kterého se bytný udusil. Kvůli důkazní nouzi však musel být případ překvalifikován, dvouletý trest mu ve středu uložil olomoucký vrchní soud. Obžalovaný si již téměř celou dobu trestu odpykal ve vazbě, za tři týdny jde na svobodu.
 • 6. 3. 10:45
  Soudní znalci se zřejmě budou muset od roku 2021 řídit podle nových přísnějších pravidel, která by měla zkvalitnit jejich práci. Schválila to dnes sněmovna. Ve vládní předloze mimo jiné zachovala až půlmilionovou sankci za pochybení znalců. Normu nyní dostane k projednání Senát.