historie bleskovek

 • 11. 3. 9:23
  Premiér a šéf ANO Andrej Babiš očekává, že obviněný radní městské části Brno-střed za ANO Jiří Švachula v pondělí skončí v dozorčí radě ČD Cargo. V kauze policejního prověřování činnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nepovažuje za vhodné, že první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek suploval roli ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Babiš to uvedl v rozhovorech pro dnešní Mladou frontu DNES (MfD) a Lidové noviny.
 • 11. 3. 9:13
  Starostka městské části Brno-Ivanovice Jana Bohuňovská (ODS) bude v pondělí jednat se zástupci hnutí ANO i se zastupiteli o budoucnosti místostarosty Petra Liškutina (ANO). Liškutin je jedním z devíti obviněných v kauze na radnici Brno-střed, kde minulý týden pro podezření z korupce zasahovala policie. Liškutin byl kromě místostarosty Ivanovic vedoucím odboru investic městské části Brno-střed. Skončil ve vazbě stejně jako další čtyři lidé včetně radního části Brno-střed Jiřího Švachuly.
 • 11. 3. 8:49
  Německá vláda nyní podle neveřejné prognózy předpokládá, že německá ekonomika v letošním roce stoupne pouze o 0,8 procenta. Informoval o tom v pondělí německý list Handelsblatt. Již v lednu přitom vláda snížila oficiální odhad letošního růstu na 1,0 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta.
 • 11. 3. 8:09
  V účetní závěrce ministerstva zdravotnictví za rok 2017 byly nesprávnosti za 3,2 miliardy korun. Většina údajů v závěrce je ale spolehlivá. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu. 
 • 11. 3. 7:40
  Energetická společnost ČEZ vyhlásila dnes v noci kvůli poruchám způsobeným větrem kalamitní stav na celém distribučním území. Kolem půlnoci bylo bez proudu přes 320.000 odběratelů. Média o tom informovala mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.
 • 8. 3. 20:20
  Venezuela musí zaplatit společnostem americké ropné korporace ConocoPhillips více než osm miliard dolarů (přes 182 miliard Kč) jako odškodné za vyvlastňování. Podle agentury Reuters to v pátek oznámila Světová banka (SB), která tak uzavřela dlouholetý spor mezi energetickým gigantem a někdejší ropnou velmocí tonoucí v těžké hospodářské krizi. Venezuela se podle Reuters může proti verdiktu odvolat.
 • 8. 3. 19:32
  Za hlavní nebezpečí pro Severoatlantickou alianci označil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) terorismus, kybernetické hrozby a Rusko. Zároveň poukázal na to, že dynamika hrozeb se v současné době velmi rychle mění. Metnar to řekl v rozhovoru ČTK.
 • 8. 3. 18:10
  Česká měna v pátek mírně oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru i dolaru oslabila koruna k 17:00 oproti předchozímu závěru shodně o dva haléře na 25,64 Kč/EUR a 22,83 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza dnes opět oslabila. Index PX klesl o 0,58 procenta na 1061,45 bodu. Z hlavních emisí burzy si polepšily jen akcie energetické firmy ČEZ.
 • 8. 3. 17:30
  Lidé jsou s programem nynější vlády pod vedením Andreje Babiše (ANO) převážně spokojeni, stejně jako před rokem v případě tehdejšího menšinového kabinetu ANO. V hodnocení premiéra a personálního složení kabinetu ale nadále převládá mezi lidmi nespokojenost, která se zvýšila. Meziročně se naopak zlepšilo vnímání činnosti vlády. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
 • 8. 3. 16:55
  Česko zásadní důchodovou reformu nepotřebuje a neumí ji ani pořádně připravit. Potřeba je průběžné přizpůsobování systému penzí měnící se společnosti. Je o tom přesvědčena ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V pátek to řekla v Praze na sjezdu úřednických odborů. Propočty resortů práce a financí i Národní rozpočtové rady ukazují, že bez reformních změn ale nebude penzijní soustava do budoucna udržitelná.
 • 8. 3. 16:39
  Evropská komise chce vyměřit automobilkám Daimler, BMW a Volkswagen každé pokutu jednu miliardu eur (přes 25 miliard Kč) za jejich tajnou dohodu o snížení účinnosti systému filtrace výfukových plynů. Napsal to v pátek německý týdeník Der Spiegel. BMW odmítla věc komentovat, zatímco Daimler uvedl, že s úřady spolupracuje a že požádal o status spolupracujícího svědka. Volkswagen sdělil, že s úřady spolupracuje, EK se vyjádřit odmítla.
 • 8. 3. 15:33
  Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX se v pátek vrátila na Zemi po šestidenní výpravě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na padácích se snesla do vod u pobřeží Floridy v předem ohlášeném čase. Skončila tak první zkušební mise bez lidské posádky na oběžnou dráhu v rámci snahy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) obnovit pilotované lety do vesmíru za využití amerických vesmírných lodí.
 • 8. 3. 15:31
  Ministerstvo obrany letos podepíše smlouvy na vojenskou techniku za 88 miliard korun. Zároveň se bude připravovat zefektivnění a zrychlení akvizičního procesu. V pátek to řekl ministr obrany Lubomír Metnar. 
 • 8. 3. 15:20
  Plošná epidemie chřipky podle hlavní hygieničky ČR Evy Gottvaldové odezněla, zůstala pouze lokální ohniska. Za týden klesl počet nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest včetně chřipky o 13,5 procenta. Na 100 tisíc obyvatel je nyní 1138 nových případů.
 • 8. 3. 14:53
  Systém výuky strojvůdců je nedostatečný a měl by se změnit, tvrdí Federace strojvůdců ČR. Podle ní jsou příčiny současných železničních incidentů systémové, protože strojvůdci se musí vyrovnávat s řadou nepříznivých faktorů, které následně vedou k chybám.
 • 8. 3. 14:41
  Čtyři dny před klíčovým hlasováním o brexitové dohodě v britském parlamentu v pátek premiérka Theresa Mayová vyzvala poslance, aby dokument, který dojednala s Bruselem, podpořili. Jinak podle ní hrozí nejistota a to, že země nakonec Evropskou unii neopustí nikdy. Sedmadvacítku pak vyzvala k většímu úsilí při jednáních o případných změnách dokumentu tak, aby dohoda mohla projít. Členové Dolní sněmovny ji již jednou odmítli.
 • 8. 3. 14:01
  První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek připustil v pátečním tiskovém prohlášení, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel i se zástupci antimonopolního úřadu. Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit co dál s mýtem.
 • 8. 3. 13:50
  Velkoobchod bude zřejmě smět fungovat i o těch svátcích, kdy musí mít ostatní větší obchody podle zákona zavřeno. Návrh ANO a ODS na vynětí velkoobchodu ze zákona o prodejní době dnes schválili poslanci, musí ho ještě schválit Senát a podepsat prezident. Sněmovna odmítla zrušit celý zákon, jak navrhovala TOP 09. Odmítla i návrhy KDU-ČSL a KSČM na rozšíření počtu svátků, o nichž mají být obchody zavřené.
 • 8. 3. 13:27
  Premiér a šéf ANO Andrej Babiš zůstává i nadále nejlépe hodnoceným politikem ze členů vlády a předsedů parlamentních stran. Kladně ho hodnotí 48 procent lidí, ukázal průzkum agentury STEM z přelomu ledna a února. Na druhém místě skončil se 41 procenty lídr Pirátů Ivan Bartoš, na třetí místo se nově dostala ministryně financí Alena Schillerová (ANO), které vyjádřilo podporu 36 procent respondentů.
 • 8. 3. 13:20
  Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pod vedením Petra Rafaje, který v jeho čele stojí od roku 2009, nepracuje tak, jak by měl, myslí si exministr spravedlnosti a nyní odborník na soutěžní právo Robert Pelikán (ANO). Činnost úřadu pod Rafajovým vedením kritizoval už v minulosti. Současná tvrzení některých médií o údajném propojení Rafaje a firmy Kapsch bývalý ministr komentovat nechtěl.
 • 8. 3. 13:05
  Finská středopravá vláda premiéra Juhy Sipiläho v pátek podala demisi do rukou prezidenta Sauliho Niinistöho. Premiér prohlásil, že je "obrovsky zklamaný", že kabinet musel rezignovat kvůli své neúspěšné snaze prosadit dlouho slibovanou zdravotnickou a sociální reformu.
 • 8. 3. 12:27
  Silný vítr, který v pátek zasáhne hlavně sever republiky, večer a v noci zeslábne. V sobotu přes den ale znovu zesílí na celém území republiky. V nárazech může dosáhnout rychlosti 55 až 90 kilometrů za hodinu, na horách kolem 110 kilometrů v hodině, uvedl v aktuální výstraze Český hydrometeorologický ústav. 
 • 8. 3. 11:50
  Energetická společnost ČEZ a některé další firmy s většinovou účastí státu, krajů a obcí zřejmě přijdou o výjimky z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Podle novely, kterou v pátek schválila sněmovna, by se na ně ale vztahoval mírnější režim, jako má například národní podnik Budějovický Budvar. Návrh ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.
 • 8. 3. 11:00
  V České republice bylo loni zadrženo 2111 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn, meziročně o 26 procent méně. Zároveň jde o čtvrtý meziroční pokles v řadě. Počet padělků českých bankovek a mincí meziročně klesl o 307 na 1011. Padělků v cizích měnách bylo 1100, meziročně o 432 méně. Na páteční tiskové konferenci o tom informoval člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.
 • 8. 3. 10:44
  Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX v pátek ráno zahájila zpáteční cestu od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Stroj bez posádky se podle plánu kolem 08:30 SEČ automaticky od ISS odpojil a kolem 14:45 by měl na padácích přistát ve vodách Atlantického oceánu poblíž Floridy. Pokud se tak stane, bude úspěšně završena první zkušební mise na oběžné dráze, která je součástí dlouhodobé snahy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) obnovit lety lidí do vesmíru americkými dopravními prostředky.
 • 8. 3. 10:30
  Průměrná mzda v Česku v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o 6,9 procenta na 33 840 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 4,7 procenta. Za celý rok 2018 stoupla průměrná mzda meziročně o 8,1 procenta na 31.885 korun. Reálně to byl nárůst o 5,9 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.
 • 8. 3. 9:52
  Části opozice se nepodařilo prosadit na páteční jednání sněmovny debatu o hudební produkci předsedy dolní komory Radka Vondráčka (ANO) při večírku v jednacím sále. Vondráček tam v minulosti hrál na kytaru a zpíval společně s dalším poslancem ANO Miroslavem Janulíkem přímo na předsednickém pultu.
 • 8. 3. 9:30
  Požár dílny v Holasovicích na Opavsku způsobil ve čtvrtek večer škodu okolo 15 milionů korun. Plameny poškodily pět zemědělských strojů, hlavně traktory, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Podle něj hasiči příčinu požáru stále zjišťují.
 • 8. 3. 9:05
  Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek připustil, že spor kvůli protibruselské kampani jeho vlády by mohl skončit vystoupením jeho strany Fidesz z Evropské lidové strany (ELS). Pokud se tak stane, rozhovory o nové politické platformě zahájí v Polsku, naznačil maďarský ministerský předseda v rozhovoru s maďarským rozhlasem.
 • 8. 3. 8:55
  "Český" Trump, jak premiéra Andreje Babiše označil magazín Forbes, si ve čtvrtek v Bílém domě podle zahraničních médií užíval náklonnosti opravdového Donalda Trumpa vůči politikům ze střední a východní Evropy. Do sídla amerického prezidenta mu podle listu The Washington Post pomohla skutečnost, že oba muži jsou v mnoha ohledech dost podobní. Zahraniční tisk, která o Babišově návštěvě u Trumpa informuje, neponechává stranou Babišovy kauzy.
 • 8. 3. 8:40
  Při dopravní nehodě na jihu Mexika zemřelo v noci pátek nejméně 25 středoamerických migrantů, další tři desítky byly při tom zraněny. Běženci zemřeli poté, co se s nimi převrátil nákladní vůz, který sjel ze zatím neznámých příčin ze silnice. Informovala místní média s odvoláním na úřady státu Chiapas.
 • 8. 3. 8:24
  Exšéf volebního týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa Paul Manafort byl odsouzen ke 47 měsícům vězení za daňové a bankovní podvody. Prokuratura navrhovala trest mezi 19 až 24 lety vězení, ale jen málo pozorovatelů podle agentury AP očekávalo, že by dostal tak dlouhý trest. 
 • 8. 3. 8:05
  Kriminalisté obvinili v noci na dnešek devět lidí v souvislosti se čtvrteční razii na radnici městské části Brno-střed. Obvinění padla z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. 
 • 7. 3. 20:27
  Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek přivítal v Bílém domě českého premiéra Andreje Babiše. Je to poprvé od roku 2011, kdy je předseda české vlády na návštěvě v sídle amerických prezidentů. Trump s manželkou Melanií uvítali Babiše s jeho ženou Monikou u jižního sloupoví Bílého domu, společně se pak přesunuli k jednání do Oválné pracovny. Babiš připomněl podíl USA na vzniku Československa v roce 1918 a řekl, že chce stejně jako Trump svou zemi učinit velikou.
 • 7. 3. 20:00
  Belgická porota dnes uznala Mehdiho Nemmouche vinným z teroristického útoku na bruselské židovské muzeum, při němž v roce 2014 zemřeli čtyři lidé. Podle poroty má třiatřicetiletý Francouz alžírského původu na svědomí vraždy čtveřice náhodně vybraných obětí a jeho motivem byl terorismus. Promyšleného teroristického útoku se dopustil i jeho francouzský komplic Nacer Bendrer, shodli se porotci.
 • 7. 3. 19:55
  Bývalý osobní právník prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen zažaloval společnost Trump Organization za údajné dluhy z doby, kdy hájil její zájmy. O žalobě na firmu zastřešující Trumpův byznys dnes informovala agentura Reuters. Cohen, odsouzený k tříletému vězení za porušení pravidel financování volební kampaně, v minulých dnech čtyřikrát vypovídal v Kongresu o svých kontaktech s prezidentem.
 • 7. 3. 19:17
  V Česku bylo dnes opět nezvykle teplo. Na několika místech jižní Moravy se maxima dostala přes 20 stupňů Celsia. Dosavadní teplotní maxima pro 7. březen byla překonána na více než třetině stanic, které měří teplotu 30 a více let. ČTK to řekl meteorolog František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
 • 7. 3. 18:35
  O vstupu čtvrtého mobilního operátora na český trh nebo o rozšíření moderních zdravotnických technologií do Česka jednal dnes ve Washingtonu s americkými investory premiér Andrej Babiš. Investoři, kteří už nyní v Česku působí, jsou v zemi spokojeni, řekl Babiš novinářům po schůzce. Ke středečnímu jednání s představiteli americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) se odmítl vyjádřit.
 • 7. 3. 18:10
  Ženy v Česku vydělávají v průměru víc než muži jen asi ve dvou procentech zaměstnání. Mají v nich nejvýš o stokoruny měsíčně víc než jejich kolegové. V profesích s vysokou průměrnou mzdou a vysokou kvalifikací pobírají pak ale průměrně i o několik tisíc až desítek tisíc měsíčně méně než muži. Ukázala to analýza, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce. Česko patří v EU k zemím s největší propastí v odměňování mužů a žen. Ženy vydělávají průměrně asi o pětinu méně než muži, rozdíl se nemění.
 • 7. 3. 17:56
  Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda ve  potvrdil, že čtvrteční zásah detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na několika místech v Česku souvisí s některými veřejnými zakázkami, kterými se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže včetně zakázky na mýtný systém. Nikdo dosud nebyl obviněn.