historie bleskovek

 • 20. 9. 19:46
  Íránský prezident Hasan Rúhání v OSN odmítl protiíránské výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve svém úterním projevu označil teheránský režim za "zkorumpovanou diktaturu". Írán podle Rúháního neusiluje o vývoj jaderných zbraní, naopak Izrael svým arzenálem ohrožuje státy regionu.
 • 20. 9. 19:20
  Ruský prezident Vladimir Putin pozval Miloše Zemana na návštěvu do Soči. Český prezident to řekl českým novinářům na tiskové konferenci v New Yorku, kde se zúčastnil všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN. Zeman poznamenal, že pozvání přijal, protože to považuje svým způsobem za vyznamenání. Navštívit chce i další ruské regiony. Původně se mluvilo o tom, že zavítá do Moskvy, Jekatěrinburgu a Tatarstánu. Do Ruska by měl český prezident odletět 20. listopadu.
 • 20. 9. 18:58
  Italská banka UniCredit nedávno dala německé vládě najevo zájem o spojení s německým konkurentem Commerzbank. Podle agentury Reuters by fúze mohla přijít poté, co UniCredit během příštích dvou let dokončí svou restrukturalizaci. Spojení firem UniCredit a Commerzbank by se mohlo stát jednou z největších mezinárodních fúzí v Evropě. Obě banky působí rovněž na českém trhu.
 • 20. 9. 18:32
  Prezident Miloš Zeman v New Yorku jednal s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem o boji proti terorismu. Během schůzky ho pozval na návštěvu České republiky. Zeman se také v úterý večer newyorského času při příchodu na recepci pořádanou americkým prezidentem Donaldem Trumpem pro účastníky zasedání Valného shromáždění OSN vyfotografoval s prvním americkým párem.
 • 20. 9. 18:01
  Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) loni obvinila 247 lidí, což bylo o 11 méně než v roce 2015. Vyplývá to z výroční zprávy inspekce. Meziročně klesl počet stíhaných policistů, mírně naopak vzrostl počet obviněných členů Vězeňské služby. Podobně jako v minulých letech byli nejčastěji příslušníci bezpečnostních sborů stíháni pro zneužití pravomoci.
 • 20. 9. 17:20
  Od čtvrtka začne v prozatímním režimu platit rozsáhlá hospodářská a obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Kanadou označovaná jako CETA. Ročně by měla pro evropské firmy například představovat 590 milionů eur (skoro 16 miliard Kč) úspor na zrušených celních poplatcích. Plně začne smlouva platit poté, co ji ratifikují všechny členské státy unie a europarlament.
 • 20. 9. 16:48
  Lidé, kteří vynášeli zbraně z okolí vybuchlých skladů ve Vrběticích na Zlínsku, byli zadrženi na základě policejních informací, řekl ve středu novinářům ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Nebylo to na základě udání, dodal. Stejně jako policejní prezident Tomáš Tuhý odmítl, že by policie v tomto případě jakkoli chybovala.
 • 20. 9. 16:07
  Soudcovská samospráva, jak po jejím zřízení volají dlouhodobě justiční špičky, by se neměla skládat pouze ze soudců. Shodli se na tom experti na právo během debat o úpravách Ústavy, které pořádal ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD). Ústavní právník Aleš Gerloch ve středu novinářům řekl, že zástupci soudců by v takové radě, či jinak pojmenovaném orgánu, měli mít maximálně stejný počet jako členové volení či jmenovaní "zvenku".
 • 20. 9. 15:30
  České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), která vyplácí důchody, nemocenské či mateřské, skončí na konci roku smlouva na fungování informačního systému. Do té doby musí pořídit a zprovoznit nové vybavení. Vyplácení penzí a dalších příspěvků ale není ohroženo. Na jednání sněmovního sociálního výboru to ve středu řekl náměstek ministerstva práce Petr Hejduk, který je pověřený řízením správy. Poslanci se obávají toho, že by se systém výplaty penzí mohl zkolabovat.
 • 20. 9. 15:15
  Potomci šlechtického rodu Colloredo-Mansfeldů podali u Ústavního soudu (ÚS) návrh na obnovu řízení o čtyřech stížnostech, které se týkaly mobiliáře zámku Opočno na Rychnovsku. Soud stížnosti v letech 2010 a 2012 odmítl. Loni ale Jerome Colloredo-Mannsfeld našel zastání u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Kromě něj podala návrh na obnovu řízení také jeho sestřenice Kristina Colloredo-Mansfeldová. 
 • 20. 9. 15:00
  Česká společnost Liglass Trading CZ (LTD CZ) zatím nechce zaplatit dohodnutých 37 milionů dolarů (asi 807 mil.Kč) v souvislosti s plánovanou výstavbou kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu. Kyrgyzská strana podle firmy zatajila problémy s předchozím ruským investorem RusGidro a navíc neoprávněně zadržuje vratnou finanční záruku 1,148 milionu dolaru (25 mil.Kč), kterou měla vrátit nejpozději 11. srpna, sdělil generální ředitel české společnosti Michael Smelík.
 • 20. 9. 14:41
  Za zpronevěru zhruba 65 milionů korun z advokátní úschovy realitní kanceláře si bývalý advokát Miloš Vlasák odpyká osm let ve vězení. Dalších deset let nebude moct vykonávat žádnou funkci v advokacii. Rozhodl o tom ve středu pražský vrchní soud soud, který zamítl Vlasákovo odvolání. Proti rozhodnutí lze podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.
 • 20. 9. 14:20
  Jednotlivý poslanec by neměl mít právo předložit návrh zákona, shodli se na tom právní experti při debatách o změně Ústavy, které pořádal ve Strakově akademii ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD). Ve shrnutí debat, které ve středu představil Chvojka s ústavním právníkem Alešem Gerlochem, experti navrhují, aby zákonnou iniciativu měla skupina pěti, případně deseti poslanců. Současnou praxi, kdy s návrhy přicházejí jednotliví poslanci, označil Gerloch za anomálii. Podle Chvojky současná úprava nahrává lobbistům.
 • 20. 9. 14:00
  Rakousko prověřuje zprávy o tom, že všichni nebo část rukojmí unesených v roce 2015 v Libyi, včetně jednoho Čecha, bylo ještě v témže roce zabito. Ministerstvo zahraničí ve Vídni podle agentury Reuters informovalo, že zprávy pocházejí z islamistického webu a rakouský krizový tým se snaží tyto poznatky ověřit.
 • 20. 9. 13:35
  Osmnáctiletý Jakub Ševčík má za loňskou brutální vraždu své babičky strávit 17 let ve vězení. Trest mu ve středu uložil ústecký krajský soud. Ženu mladík zavraždil loni v listopadu v bytě v Dubí na Teplicku, kde s ní několik týdnů žil. K činu se přiznal. Zasadil jí stovku ran nožem. Z bytu pak do zastavárny odnesl cenné věci.
 • 20. 9. 13:15
  Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) uspěl v soudním sporu s německou společností Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF), ve které má většinový podíl podnikatel Václav Fischer. V tiskové zprávě o tom dnes informoval ÚZSVM. Ve sporu šlo o zhruba 2,45 miliardy korun, které firma požadovala za dvě dopravní letadla Boeing 737 zadržená před 11 lety při konkurzu na Fischerův majetek. Žaloba na ÚZSVM byla soudem zamítnuta.
 • 20. 9. 12:50
  Španělská vojenská policie ve středu ráno prohledávala kanceláře regionální katalánské vlády a zatkla 12 osob, včetně tajemníka katalánského vicepremiéra Josepa Mariu Jového. Proti kroku Madridu před budovou regionální vlády v Barceloně demonstrují stovky lidí, píše agentura AP. Podle agentury AFP Madrid zřejmě pokračuje ve vyšetřování, jehož cílem je zablokovat plánované referendum o nezávislosti Katalánska.
 • 20. 9. 12:30
  Soud v úterý vyslechl strany sporu mezi Českými drahami, Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) a italskou společností Grandi Stazioni o vlastnictví Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží. Jednání odročil do 27. září. Příští týden předpokládá, že o sporu mezi státními společnostmi a bývalým nájemcem hlavního nádraží rozhodne. 
 • 20. 9. 12:15
  I když loni německá policie zachytila menší množství crystalu (pervitinu) vyrobeného v Česku než v roce 2015, představuje droga pro zdejší úřady stále velký problém. Crystal, jak se v Německu pervitinu říká, se podle aktuální zprávy Spolkového kriminálního úřadu (BKA) nejvíce šíří v Sasku, objevuje se ale i v Bavorsku, Sasku-Anhaltsku, Durynsku, Braniborsku a dalších spolkových zemích.
 • 20. 9. 11:58
  Boje v severosyrské Rakce se zřejmě chýlí ke konci. Arabsko-kurdským silám (SDF), které ze vzduchu podporuje mezinárodní letecká koalice pod velením Spojených států, se podařilo dobýt z rukou radikálů z teroristické organizace Islámský stát (IS) 80 procent tohoto města. S odkazem na středeční oznámení SDF o tom informovala agentura Reuters.
 • 20. 9. 11:41
  Slovensko v rámci chystané modernizace armádního letectví zvolí proevropské a proatlantické řešení, nehodlá nakupovat ruské stíhačky. Novinářům to ve středu řekl ministr obrany Peter Gajdoš, který čelí výtkám za to, že odkládáním rozhodnutí o nahrazení dosluhujících ruských letounů typu MiG-29 přetrvává v této oblasti závislost země na Rusku. Podle Gajdoše přezbrojit ovšem potřebuje také pozemní vojsko a realizace projektů bude záviset na vyčlenění potřebného balíku peněz vládou.
 • 20. 9. 11:15
  Ústecká Masarykova nemocnice od pátku do soboty výrazně omezí provoz. Kvůli opravě havárie na hlavním přívodu elektrické energie bude zásobena proudem jen ze záložních zdrojů, oznámil Ivo Chrástecký, mluvčí Krajské zdravotní, pod kterou ústecká nemocnice spadá. Kabely poškodili zřejmě zloději kovů.
 • 20. 9. 10:45
  Míra nezaměstnanosti na Slovensku v srpnu klesla na nové minimum od vzniku státu v roce 1993. Dosáhla 6,54 procenta v porovnání s 6,7 procenta v červenci. Informovalo o tom ve středu slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které v zemi řídí úřady práce.
 • 20. 9. 10:30
  Devět lidí se ve středu lehce zranilo při střetu nákladního automobilu s osobním vlakem na železničním přejezdu na Bělidlech v Olomouci. Auto podle Drážní inspekce i Správy železniční dopravní cesty vjelo na přejezd ve chvíli, kdy svítila světelná signalizace. Při nehodě vznikla škoda zhruba 1,6 milionu korun. Provoz na železnici byl už obnoven a místo nehody bylo zprůjezdněno pro automobilovou dopravu i tramvaje.
 • 20. 9. 10:10
  Britská policie v úterý zadržela v souvislosti s pátečním útokem v londýnském metru již třetího podezřelého. Podle sdělení Scotland Yardu jde o pětadvacetiletého muže, kterého policisté zatkli večer ve městě Newport.
 • 20. 9. 9:35
  Ministr zahraničí USA Lex Tillerson v úterý vyzval barmskou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij, aby její vláda a barmská armáda umožnily přísun dodávek humanitární pomoci obyvatelům Arakanského státu stiženým násilím. Také ji vybídl k tomu, aby se vypořádala s "hluboce znepokojujícími" obviněními z porušování lidských práv menšinových Rohingů, kteří z oblasti hromadně prchají. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí.
 • 20. 9. 9:20
  Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zahájil správní řízení s hnutím ANO. Důvodem je kniha předsedy hnutí Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím, která podle úřadu nebyla náležitě označena povinnou informací o zadavateli a zpracovateli. Informoval o tom dnes server iRozhlas.cz. Hnutí ANO se tak mohlo dopustit přestupku, za což mu hrozí pokuta až 100 tisíc korun. Zahájení správního řízení potvrdil serveru mluvčí ANO Vladimír Vořechovský.
 • 20. 9. 8:57
  Právní zástupci sestry Čecha, jenž byl loni v září zabit v Londýně, podali stížnost k Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Uvedla to v úterý televize Prima. Chtějí zvrátit rozsudek britského soudu, který v dubnu vynesl nad mužem obviněným z vraždy osvobozující verdikt. Pokud soud stížnost přijme, Česká republika sestru oběti podpoří, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.
 • 19. 9. 19:22
  Senát se sejde ke schůzi 11. října. Rozhodl o tom jeho organizační výbor. Horní komora má na programu zákon o platebním styku, novelu rozpočtových pravidel a také ústavní novelu, která by měla posílit práva majitelů legálně držených zbraní. Není ale jisté, zda Senát tuto normu do sněmovních voleb projedná. K předloze chybí stanoviska výborů.
 • 19. 9. 18:49
  Slovenský prezident Andrej Kiska z tribuny Valného shromáždění OSN označil sobectví a úzké národní zájmy za hlavní překážku rozvoje lidstva. Ve všeobecné rozpravě zdůraznil, že "krvavá realita našeho věku" je toho bolestným důkazem. Důrazně přítomným státníkům připomněl odpovědnost za osud migrantů prchajících před bídou a hrůzami války.
 • 19. 9. 18:22
  Finanční správa by měla využívat zajišťovací příkazy jen výjimečně a posuzovat jejich dopad na podnikatele. Úřad k tomu vyzval zhruba po dvouhodinové diskusi sněmovní rozpočtový výbor hlasy všech přítomných členů. Zejména z opozice ale zněly i výzvy ke konci generálního ředitele finanční správy Martina Janečka. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) správu hájil, mluvil o mediální štvanici vůči ní.
 • 19. 9. 17:59
  Donald Trump v Organizaci spojených národů ostře kritizoval režimy Severní Koreje, Íránu a Venezuely. Odsoudil také islámské radikály a slíbil, že je USA zastaví. Ve svém prvním projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN v úřadu amerického prezidenta, který dosáhl téměř trojnásobné délky proti běžně vyhrazené čtvrthodině, šéf Bílého domu rovněž varoval před nekontrolovanou migrací.
 • 19. 9. 17:30
  Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý řekl, že pokračuje v jednání se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem o návratu USA k pařížské klimatické dohodě. Podle Macrona ale neexistuje prostor pro nové vyjednávání o stávajících podmínkách dohody, uvedla agentura Reuters.
 • 19. 9. 17:00
  Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem v úterý spálila na protest proti nelegálnímu obchodu se zvířaty a pytláctví 33 kilogramů nosorožčí rohoviny. Zoo již v roce 2014 uspořádala akci nazvanou Burn horns, save rhinos (Spalte rohovinu, zachraňte nosorožce), při které spálila zhruba 60 kilogramů rohoviny.
 • 19. 9. 16:40
  Barmská politička a držitelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij zřejmě v polovině října navštíví Prahu. V úterý to uvedl zpravodajský server Aktuálně.cz. Su Ťij se podle webu setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou i prezidentem Milošem Zemanem. Podle diplomatických zdrojů ČTK se návštěva někdejší vězeňkyně barmského vojenského režimu plánuje už delší dobu. Přípravy však komplikuje kritizovaný postup barmské armády vůči etniku Rohingů. Podle OSN se v Barmě odehrává etnická čistka a Su Ťij za to čelí kritice.
 • 19. 9. 16:20
  Nejméně 25 mrtvých včetně několika civilistů si v pondělí vyžádaly boje mezi vládními jednotkami a povstalci v ropné oblasti na severu Jižního Súdánu. S odkazem na místní úřady o tom v úterý informovala agentura Reuters. Těžba ropy byla v oblasti kvůli nepokojům přerušena.
 • 19. 9. 16:15
  Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres v úterý v New Yorku na úvod všeobecné rozpravy 72. zasedání Valného shromáždění OSN varoval před konflikty ve světě a odsoudil přitom mimo jiné jaderné a raketové testy Severní Koreje nebo postup barmské vlády vůči Rohingům. Vyzval také k boji proti terorismu a ke společnému úsilí při řešení klimatických změn.
 • 19. 9. 15:57
  Brno vybuduje za 580 milionů korun v lokalitě Kamenný vrch šest až osm bytových domů s 200 byty. Sloužit budou mladým rodinám, seniorům i sociální oblasti, řekl v úterý novinářům primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Stavět by se mělo v letech 2019 až 2023. Náklady výstavby pokryje fond bytové výstavby.
 • 19. 9. 15:31
  Brno dá od příštího roku městské policii navíc 40 milionů korun na platy strážníků. Má to zamezit jejich odchodu. Novinářům to řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Mluvčí městské policie Jakub Ghanem doplnil, že se díky tomu mzda zvýší až o 4 tisíce korun hrubého. Městská policie hospodaří ročně s rozpočtem asi 400 milionů, má kolem 500 strážníků. Podle Hladíka může platy strážníků v závěru roku o 30 milionů zvýšit i vláda, což by v konečném důsledku znamenalo zvýšení mezd až o 70 milionů.
 • 19. 9. 14:53
  Odvoz zbytku české nafty ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu bude pokračovat. Další vlak by mohl přijet do Česka tento týden, oznámil předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Na dalším postupu se podle něj SSHR dohodla s majitelem skladu, firmou Krailling Oils Development (KOD). Správa uvedla, že za KOD se kromě jednatelů několika jednání zúčastnil na základě plné moci podnikatel Tomáš Pitr.