historie bleskovek

 • 16:00
  V Česku loni bylo nelegálně 4738 cizinců, což je o 523 méně než v roce 2016. Více než 4 tisíce z nich jsou lidé, kteří do země legálně vstoupili, ale překročili povolenou dobu pobytu. Nejčastěji jde o Ukrajince. Běženců, kteří využili Česko jako tranzitní zemi, ubylo oproti předloňskému roku o dvě třetiny. Policisté jich za celý loňský rok zadrželi 172, hlavně občany Afghánistánu, Sýrie a Iráku. Uvádí to zpráva o nelegální migraci za rok 2017. 
 • 15:39
  Při sobotním útoku islamistů na hotel v Kábulu zemřelo několik Američanů a další utrpěli zranění. Agentuře AP to v úterý řekl nejmenovaný činitel ministerstva zahraničí Spojených států. Přesné počty obětí z USA neuvedl.
 • 15:20
  Společnost Karlovarské minerální vody zvažuje, že zavede zálohy na PET lahve. Chce tím dosáhnout jejich většího zpětného odběru od spotřebitelů. PET lahve jsou mezi vytříděnými plasty nejžádanější surovinou, v současnosti se v barevných kontejnerech objeví sedm z deseti lahví uvedených na trh. 
 • 15:00
  Vědci Univerzity Palackého v Olomouci našli způsob, jak zrušit odolnost bakterií vůči nanočásticím stříbra, které se v době poklesu účinnosti klasických antibiotik stále častěji používají v lokální antibakteriální léčbě i při prevenci vzniku infekcí. Výzkumníci odhalili mechanismus, jehož pomocí se bakterie nanočásticím stříbra brání a umí jej zablokovat. 
 • 14:55
  V Egyptě byl zadržen prezidentský kandidát a někdejší náčelník generálního štábu egyptské armády Sámí Anán. S odkazem na organizátory jeho kampaně o tom informovala agentura Reuters. Egyptská armáda Anána obvinila, že se v rámci své kandidatury proti ní snaží poštvat civilní obyvatelstvo, a oznámila, že bude v souvislosti s tímto obviněním vyslýchán.
 • 14:30
  Sněmovna by neměla podle doporučení mandátového a imunitního výboru vydat poslance ANO Pavla Růžičku k trestnímu stíhání. Novinářům to řekli předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) a zpravodaj Marek Benda (ODS). Růžička stanul před soudem jako radní Postoloprt na Lounsku. Obžaloba ho viní spolu s dalšími zastupiteli z údajně nevýhodného prodeje obecního domu. 
 • 14:15
  SPD má problém vstoupit do vlády, kde by byl trestně stíhaný premiér. Taková vláda by byla nestabilní a hrozilo by, že SPD nebude mít čas na prosazení svého programu, řekl novinářům předseda hnutí Tomio Okamura. Trestnímu stíhání čelí současný premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). ANO přitom trvá na jeho nominaci na premiéra i pro druhý pokus o sestavení vlády.
 • 13:40
  KSČM bude s hnutím ANO pokračovat v jednáních o programu, strany kvůli tomu vytvoří expertní týmy na jednotlivé oblasti. Pokud by dospěly k závěru, KSČM by aktivně podpořila vznik vlády. Po setkání zástupců to řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Strany se podle něj blíží dohodě v otázce sociálního bydlení, jednání se posunula například v pohledu na surovinovou politiku či plán růstu minimální mzdy.
 • 13:19
  V Pákistánu ve středu zřejmě padne rozhodnutí o prodloužení vazby jednadvacetileté Češky, která byla tento měsíc zadržena na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. Řekla to mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová.
 • 13:01
  Europoslanec Petr Ježek končí spolupráci s hnutím ANO. Oznámil to v dopise zaslaném předsednictvu hnutí. Ježek se s ANO rozchází v pohledu na podporu prezidenta Miloše Zemana a na vztah hnutí s komunisty a extremisty. Uvedl také, že má odlišné představy než vedení hnutí o požadavcích na osobu premiéra.
 • 12:42
  Lidovci kritizují záměr vlády převést odbor národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila pod ministerstvo zdravotnictví. Mohlo by to poškodit Česko v oblasti drogové prevence a léčby závislostí, řekl ve sněmovně předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. V pondělí vládu kvůli tomuto záměru kritizovali i Piráti.
 • 12:29
  Policie obvinila advokáta Davida Michala z krácení daní, kvůli kterému minulý týden vyšetřovatelé zasahovali v advokátní kanceláři MSB Legal. Druhým obviněným je podnikatel a Michalův spolupracovník Ferdinand Überall, uvedly Česká televize a server irozhlas.cz, podle kterých obvinění souvisí s transakcí s pozemky v Hodkovičkách v Praze.
 • 12:01
  Případem bývalého šéfa Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslava Vaňka, který měl způsobit státu šestimilionovou škodu uzavíráním smluv o mediální spolupráci, se bude zabývat nová soudkyně. Proti předsedovi senátu Petru Novákovi vznesli žalobce i Vaňkovi obhájci námitku podjatosti, zná se totiž s oznamovatelem údajné trestné činnosti Ondřejem Závodským. 
 • 12:01
  Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) k trestnímu stíhání v případu městské karty opencard. Při úterním jednání výboru řekli jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM) a zpravodaj Petr Gazdík (STAN). 
 • 11:38
  EU v úterý ze svého černého seznamu daňových rájů odstranila osm zemí, kromě jiného třeba Panamu. Návrh Evropské komise potvrdili ministři financí bloku. Osm zemí, které slíbily, že budou s unií v daňové oblasti výrazně lépe spolupracovat, bude ovšem EU dál pečlivě monitorovat.
 • 11:30
  Navrhované převzetí placené televize Sky americkou mediální společností 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha není ve veřejném zájmu kvůli obavám o pluralitu médií. Kdyby se akvizice uskutečnila, Murdochova rodina by měla příliš velký vliv na britské zpravodajství. Tak zní předběžný verdikt britského antimonopolního úřadu (CMA).
 • 11:10
  Poslanec a bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) bude hlasovat pro své vydání k trestnímu stíhání v případu městské karty opencard. Řekl to novinářům před úterním slyšením před členy mandátového a imunitního výboru, který soudní žádost o Svobodovo vydání posuzuje.
 • 11:01
  Ve škole v západoněmeckém městě Lünen, které leží u Dortmundu, v úterý zřejmě jeden ze školáků ubodal svého spolužáka. O případu informují dortmundská policie i německá média, podle nichž byla celá škola evakuována. Na místě je řada policistů. Podezřelý mladík byl zadržen.
 • 10:30
  K 27 rokům vězení byl v Hongkongu za pašování drog odsouzen téměř sedmdesátiletý český občan. Informoval o tom dnes Český rozhlas - Radiožurnál. Čech, který byl zadržen na letišti se třemi kilogramy kokainu, vinu popírá. O drogách v kufru prý nevěděl.
 • 10:01
  Prezident Miloš Zeman jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podruhé premiérem před koncem svého prezidentského mandátu, pokud ve víkendových prezidentských volbách prohraje. Pokud volby vyhraje, do konce svého prvního mandátu ho jen pověří sestavením vlády. Vyplývá to pondělního vyjádření prezidenta v televizi Barrandov. 
 • 9:37
  Rus Jevgenij Nikulin neuspěl s ústavní stížností proti vazbě. Údajný hacker čeká od podzimu 2016 v pankrácké věznici na rozhodnutí o svém dalším osudu. O jeho vydání požádaly Spojené státy i Rusko. Ústavní soud jeho stížnost označil dílem za opožděnou, dílem za zjevně neopodstatněnou.
 • 9:25
  V centru Londýna bylo v úterý ráno uzavřeno železniční nádraží Charing Cross a přilehlá hlavní ulice kvůli úniku plynu z potrubí. Z oblasti bylo v nočních hodinách preventivně evakuováno na 1450 lidí, informovala agentura Reuters s odvoláním na požárníky
 • 8:59
  Policie obvinila z terorismu a přímé účasti v teroristické organizaci tři Čechy. Je mezi nimi bývalý pražský imám, jeho bratr a švagrová. Bratra muslimského duchovního a jeho ženu policisté viní z toho, že vycestovali do Sýrie, kde se účastnili bojů v sesterské teroristické organizaci Al-Káidy. Imám jim podle obvinění pomáhal. Šéf Ústředí muslimských obcí v ČR se od všech tří distancoval. 
 • 22. 1. 19:39
  Prezidentské kandidáty Jiřího Drahoše a Miloše Zemana čeká v úterý večer první střet v předvolební debatě. Utkají se spolu v hodinovém pořadu v televizi Prima. Zeman bude mít již v té době za sebou dvě vystoupení v televizích Nova a Barrandov.
 • 22. 1. 19:14
  Ruský soud vyhověl žádosti ministerstva spravedlnosti a nařídil likvidaci fondu, který financuje volební štáb předního ruského opozičního aktivisty Alexeje Navalného. Právníci fondu chtějí podat odvolání.
 • 22. 1. 18:53
  Vážně znepokojena je z vojenské operace Turecka v okolí severosyrského Afrínu šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Po jednání ministrů zahraničí uvedla, že chce o situaci hovořit s tureckými partnery. Vojenská akce Turecka si vyžádala životy 72 lidí, z toho 54 ozbrojenců a 18 civilistů.
 • 22. 1. 18:27
  Předseda hnutí ANO Andrej Babiš chce nechat na rozhodnutí svého uskupení, zda zůstane kandidátem na premiéra. Řekl to novinářům na závěr návštěvy Bulharska. Zástupci ANO ale v minulosti uváděli, že jej nadále považují za jediného kandidáta na premiéra a on sám na facebooku napsal totéž.
 • 22. 1. 18:01
  Spojené státy nemohou samy dosáhnout mírové dohody na Blízkém východě, řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová po společném obědě ministrů zahraničí zemí EU s šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.
 • 22. 1. 17:49
  Češi a Češky prožijí zhruba první čtyři pětiny svého života ve zdraví, což je vyšší podíl, než činí průměr zemí EU. Vyplývá to z údajů Eurostatu, Českého statistického úřadu a z výsledků v odborném časopise Demografie. 
 • 22. 1. 17:30
  Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23 let. Jeho obětí se stala těhotná přítelkyně. Odmítnutí stížnosti je patrné z justiční databáze, Ústavní soud zatím odůvodnění nezveřejnil.
 • 22. 1. 17:00
  Vojenská operace Turecka v severosyrském Afrínu si už vyžádala životy 18 civilistů, včetně žen a dětí. Dalších 23 civilistů bylo zraněno. Podle agentury Reuters to dnes v prohlášení oznámila koalice arabských a kurdských milicí SDF.
 • 22. 1. 16:40
  Karlovarské minerální vody (KMV) koupí od nadnárodní společnosti PepsiCo její pobočky v Česku, Maďarsku a na Slovensku s celkovými ročními tržbami 4,2 miliardy korun. Obchod by měl být dokončen v prvním pololetí letošního roku, čeká se na souhlas antimonopolních úřadů, uvedly KMV.
 • 22. 1. 16:20
  Zamořená oblast africkým morem prasat se od 1. února zmenší zhruba na 40 procent okresu Zlín. Zahrne především jeho severní část. O zmenšení zóny rozhodla Evropská komise na žádost ČR, řekl ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO). Velkochovy prasat se díky změně ocitnou mimo sledovanou zónu, to jim má pomoci s odbytem. V místech vyňatých ze zamořené oblasti, budou moci lidé opět jíst maso ulovených divočáků. 
 • 22. 1. 16:00
  Katalánský expremiér Carles Puigdemont kritizoval EU za neschopnost zvládat krize. Selhala podle něj také při ochraně lidských práv v Katalánsku. Puigdemont to řekl v pondělí v dánské metropoli, kde zahájil na Kodaňské univerzitě debatu nazvanou Katalánsko a Evropa, na křižovatce k demokracii? Svým projevem si v zaplněném sále vysloužil velký potlesk.
 • 22. 1. 15:35
  Turecko má dohodu s Ruskem o vojenské operaci Olivová ratolest, kterou Ankara o víkendu zahájila bombardováním severosyrského Afrínu, ovládaného kurdskými milicemi, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Rovněž prohlásil, že turecká armáda převezme kontrolu nad Afrínem, stejně jako to udělala s městy Džarábulus, Al-Ráí a Al-Báb, syrští civilisté se prý brzy budou moci vrátit domů.
 • 22. 1. 15:20
  Washington hodlá přesunout svou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. V izraelském parlamentu to v pondělí podle agentury Reuters oznámil americký viceprezident Mike Pence.
 • 22. 1. 15:05
  Celkem sedmi venezuelským oficiálním činitelům v pondělí EU zakázala vstup na své území a zmrazila majetek. Podle Rady EU, která krok oznámila, je důvodem podíl těchto lidí na nerespektování demokratických principů a vlády práva v zemi a také porušování lidských práv. Sankce dopadly na venezuelského ministra vnitra, generálního prokurátora či šéfa tajné služby. 
 • 22. 1. 14:35
  Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi Roberta Plagy. Jsou mezi nimi zejména technici, lékaři a chemici. 
 • 22. 1. 14:05
  Míra nezaměstnanosti na Slovensku loni v prosinci dosáhla nového historického minima. Klesla na 5,94 procenta. 
 • 22. 1. 13:41
  EU rozšířila své sankce na dalších 17 lidí z KLDR, kteří mají v unii zmrazený majetek a zakázaný vstup. Osmadvacítka tak doplnila sankce OSN.