historie bleskovek

 • 18. 10. 19:59
  Na jihu Ruska se dnes při cvičném letu zřítil letoun L-39, jehož výrobcem je český podnik Aero Vodochody. Stroj podle agentury TASS spadl do Azovského moře, dvoučlenná posádka se katapultovala a záchranáři po ní v moři pátrají. Za příčinu ruská armáda předběžně označila technickou závadu.
 • 18. 10. 19:26
  Ruský prezident Vladimir Putin dnes varoval Ukrajinu, aby nešla ve stopách gruzínského exprezidenta Michaila Saakašviliho, za jehož vlády Gruzie po válce s Ruskem ztratila značnou část svého území. Ruská odveta za gruzínskou ofenzivu proti vzpurné Jižní Osetii v roce 2008 vedla k ruskému uznání "nezávislosti" Jižní Osetie a rovněž Abcházie, obě provincie jsou od té doby faktickým protektorátem Moskvy.
 • 18. 10. 18:57
  Policie obvinila deset lidí v souvislosti s provozováním nelegálních kvízomatů. Při domovních prohlídkách zajistila ve spolupráci s celníky zhruba deset milionů korun v hotovosti, dalších 120 tisíc korun v cizích měnách a zlaté mince. Za neoprávněné provozování hazardní hry hrozí až desetileté vězení, u organizované zločinecké skupiny může být trest ještě vyšší.
 • 18. 10. 18:25
  Europoslanec Miroslav Poche skončí jako politický tajemník na ministerstvu zahraničí k 1. listopadu. Ministr Tomáš Petříček (ČSSD) s ním bude o jeho budoucím angažmá na ministerstvu jednat příští týden. Podle něj by tam mohl dále působit jako externí poradce pro evropskou agendu.
 • 18. 10. 17:40
  V Klatovech se na sestavení povolební koalice dohodla vítězná ODS s druhými Nestraníky. V zastupitelstvu se 27 mandáty bude mít 15 hlasů. Starostou by měl nadále být Rudolf Salvetr, který stojí v čele dvaadvacetitisícového města od roku 2006. Změny by neměly nastat ani na postech místostarostů.
 • 18. 10. 17:10
  Na možnost, že na konci března 2019 odejde Británie z EU bez uzavřené dohody, by se měl každý připravit, řekla ve čtvrtek novinářům německá kancléřka Angela Merkelová. Takové přípravy podle ní existují, činí je nejen Německo a další země, ale i Evropská komise. Ve středu večer však tuto otázku premiéři a prezidenti zemí unie během diskuse o brexitu do hloubky neprobírali, aby nevytvořili dojem, že mají jiný cíl, než najít cestu k uzavření takové smlouvy.
 • 18. 10. 16:55
  Při útoku v sídle guvernéra jihoafghánské provincie Kandahár ve čtvrtek zemřel šéf regionální policie, zástupce tajné služby NDS a guvernér provincie. Bez zranění vyvázl vrchní velitel spojeneckých sil, generál Austin Miller. Zraněni ale byli dva američtí vojáci. K útoku se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán. Podle mluvčího radikálů byl cílem útoku generál Miller.
 • 18. 10. 16:39
  Při havárii autobusu u Holic na Pardubicku bylo ve čtvrtek zraněno 20 až 30 dětí, údaje o počtech zraněných se ale rozcházejí. Silnice 36 mezi Holicemi a Sezemicemi je uzavřená, na místě je evakuační autobus. Vedoucí lékař zásahu si vyžádal stan pro řešení mimořádných událostí.
 • 18. 10. 16:20
  Senátní volby zůstanou dvoukolové. Horní komora ve čtvrtek těsnou většinou odmítla senátorský návrh na zavedení jednokolového systému těchto voleb podle australského vzoru. Podle něj by lidé na jednom lístku stanovovali pořadí kandidátů a hlasy pro neúspěšné adepty by se připočítávaly úspěšnějším uchazečům. Piráti poté oznámili, že ve sněmovně představí vlastní návrh.
 • 18. 10. 16:17
  Při prohledávání saúdskoarabského konzulátu a rezidence konzula v Istanbulu se našly otisky prstů jednoho z 15 podezřelých z vraždy novináře, a sice forenzního experta Saláha Muhammada Tubajdžího. Informovala o tom televize Al-Džazíra. Saúdský novinář Džamál Chášukdží navštívil začátkem října konzulát, dle kamerových záznamů ale budovu už neopustil. Podle tureckých médií byl brutálně zavražděn, Rijád to popírá.
 • 18. 10. 16:11
  U Holic na Pardubicku havaroval odpoledne autobus s dětmi, při nehodě bylo podle prvotních informací hasičů zraněno asi šest dětí. Silnice I/36 mezi Holicemi a Sezemicemi je uzavřena, na místo jede evakuační autobus, informuje Česká televize.
 • 18. 10. 16:00
  Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška zneužil svou pravomoc, když v době působení v úřadu vydíral firmu OKsystem. Muž za svůj skutek nedostal žádný trest, protože si nyní odpykává čtyřleté odnětí svobody za zmanipulování IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek, a podle soudů je toto jeho potrestání dostatečné. 
 • 18. 10. 15:48
  Někteří přednostové, primáři a jejich zástupci jsou znepokojeni děním ve Fakultní nemocnici Ostrava. Přes tři desítky z nich podepsaly petici, v níž poukazují na to, že důvěra v současného ředitele Evžena Machytku je narušena. Chtějí, aby byla v nemocnici odstraněna atmosféra strachu a nejistoty. Petici dnes zaslali i moravskoslezskému hejtmanovi Ivo Vondrákovi (ANO). 
 • 18. 10. 15:20
  Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil středeční vraždy na škole v Kerči  na anektovaném Krymu i za důsledek globalizace vedené přes sociální sítě a internet. Putin v úvodu debaty ve Valdajském klubu v Soči také zdůraznil, že účinně lze čelit terorismu jedině tím, že svět spojí své síly, a to se dosud nepodařilo.
 • 18. 10. 15:08
  ODS v Praze 8 stáhla nabídku Pirátům a sdružení Osmička žije na vznik tzv. koalice změny, v níž by v radě nebyla ODS, ale jen podporovala radní zmíněných stran. ODS původně nabídla, že se při uzavření koalice vzdá míst v radě, chce posty šéfů kontrolního a finančního výboru a komise pro sociální oblast. Pokud by se strany domluvily, měly by v 45členném zastupitelstvu většinu 25 hlasů. ODS ale vadí například to, že by v koalici mohl být dosavadní místostarosta Petr Vilgus (Zelení).
 • 18. 10. 14:27
  Prezident Jižní Koreje Mun Če-in se ve čtvrtek ve Vatikánu setkal s papežem Františkem a vyřídil mu pozvání od severokorejského vůdce Kim Čong-una k návštěvě KLDR. Podle agentury Reuters o tom informoval jihokorejský prezidentský úřad.
 • 18. 10. 14:20
  Lidé v Česku mezi vrcholnými představiteli státu nejvíce věří předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému a prezidentovi Miloši Zemanovi, jen u Rychetského ale důvěra převažuje nad nedůvěrou. Největší nedůvěru budí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
 • 18. 10. 14:20
  Piráti, Praha 4 Sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4 (STAN a KDU-ČSL) ve čtvrtek podepsali koaliční smlouvu. Ve volbách vítězní Piráti přenechali post starosty předsedovi Zelených Petru Štěpánkovi výměnou za čtyři křesla radních s přednostním výběrem gesce. Volby v Praze 4 vyhráli Piráti, kteří získali deset křesel v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. 
 • 18. 10. 14:04
  Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na twitteru varoval, že kvůli ilegální migraci zavře hranici s Mexikem. Pokud Mexiko příliv běženců nezastaví, pošle k jižní hranici Spojených států vojáky.
 • 18. 10. 13:47
  Bývalý soudce Ondřej Havlín zůstává ve vězení. Teplický soud ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění po uplynutí poloviny trestu za korupci. Soudkyně řekla, že formálně splnil podmínky pro propuštění, ale soud nemohl dospět k přesvědčení o tom, že odsouzený prokázal polepšení. Zejména svým postojem, který vyjádřil při čtvrteční výpovědi, dle soudkyně prokázal, že o nápravě zatím nelze mluvit. 
 • 18. 10. 13:19
  Pumový útok v Afghánistánu nemířil cíleně na české vojáky, ale na kolonu koaličních vozidel. První v sestavě jelo americké vozidlo, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci náčelník generálního štábu armády Aleš Opata. 
 • 18. 10. 13:14
  Péči o onkologické pacienty, u kterých byla úspěšně ukončená aktivní léčba a jsou bez příznaků, budou od příštího roku moci převzít praktičtí lékaři. Má se tím zlepšit dostupnost péče i pro nově nemocné. O nové organizaci péče ve čtvrtek informovalo ministerstvo zdravotnictví. 
 • 18. 10. 12:35
  Křesťanskosociální unie (CSU) se v Bavorsku podle očekávání pokusí sestavit vládu s konzervativními Svobodnými voliči (FW). Nutnost sestavovat v největší spolkové zemi vládní koalici, o níž by se mohlo začít jednat v pátek, nebo v pondělí, je důsledkem volebního propadu CSU.
 • 18. 10. 12:01
  Skupina ArcelorMittal musí bývalým minoritním akcionářům, které před osmi lety vytěsnila z podniku ArcelorMittal Ostrava (AMO), doplatit 743 korun za každou akcii. Firma akcionářům vyplácela 4 tisíce korun za akcii, s tím drobní akcionáři nesouhlasili. Podali hromadnou žalobu. Vrchní soud v Olomouci nyní potvrdil rozsudek Krajského soudu v Ostravě, ten jim přiznal vyšší částku. Rozhodnutí je pravomocné, firma může podat dovolání.
 • 18. 10. 11:35
  Bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer posílí v Senátu klub Starostové a nezávislí. Oba noví senátoři oznámili svá rozhodnutí na dnešní společné tiskové konferenci. Frakce Starostové a nezávislí tak má šanci stát se nejsilnější v horní komoře.
 • 18. 10. 11:18
  Počet mrtvých po středeční střelbě a výbuchu ve škole v Kerči na poloostrově Krymu  vzrostl na 21, informovala ve čtvrtek ruská agentura TASS s odvoláním na zdravotníky. Podle nich zemřela jedna ze zraněných studentek.
 • 18. 10. 10:51
  Český premiér Andrej Babiš se dnes v Bruselu sešel s americkým miliardářem a filantropem Billem Gatesem, který jedná s řadou evropských lídrů především o možnostem pomoci Africe. Spoluzakladatel firmy Microsoft se s předsedou české vlády bavil o humanitárních projektech či výdajích na chod evropských institucí. Babiš jej pozval na návštěvu Prahy.
 • 18. 10. 10:30
  Těžce zraněného českého vojáka v Afghánistánu ve čtvrtek čeká další operace. Potíže má se slezinou a s obratlem, kvůli kterému nemůže dočasně hýbat končetinami. Pětice českých vojáků byla zraněna  ve středu odpoledne při pumovém útoku na jejich obrněné vozidlo.
 • 18. 10. 10:02
  Ruské úřady ve čtvrtek zveřejnily oficiální seznam obětí středeční střelby a exploze ve škole v Kerči na anektovaném Krymu. "Celkem zahynulo 20 lidí, ale v seznamu je uvedeno jen 19. Jméno útočníka, který spáchal sebevraždu, nebylo zařazeno," napsala agentura TASS. Mezi oběťmi je 14 studentů, 10 chlapců a čtyři dívky. Šest těchto obětí bylo nezletilých, nejmladší se narodily v roce 2003.
 • 18. 10. 9:30
  Na 11 dní se čtvrtka přeruší tramvajová doprava v centru Prahy mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská. Vytížený úsek, kterým nyní projíždí sedm denních a většina nočních linek, uzavře oprava trati na křižovatce Lazarské a Spálené ulice. Tramvaje budou odkloněny, mezi Florencí a Karlovým náměstím budou jezdit autobusy.
 • 18. 10. 9:12
  Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta opět rychleji a cenou se začala blížit benzinu. Průměrná cena Naturalu 95 v uplynulém týdnu stoupla o tři haléře na 33,82 koruny za litr. Nafta stála ve středu v průměru 33,61 Kč/l, což bylo o 23 haléřů víc než o týden dřív. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Ceny u čerpacích stanic se tak drží na maximu od prosince 2014.
 • 18. 10. 8:40
  Vláda Spojených států zatím neoznačila Čínu ani žádného jiného svého obchodního partnera za měnového manipulátora. V pravidelné pololetní zprávě zveřejněné v noci na čtvrtek americké ministerstvo financí uvedlo, že nedávné oslabení čínského jüanu pravděpodobně zhorší americký obchodní deficit, úředníci však zjistili, že se Peking zřejmě výrazněji nesnaží přímo zasahovat do hodnoty měny.
 • 18. 10. 8:14
  Tým tureckých vyšetřovatelů ukončil prohlídku rezidence saúdskoarabského konzula v Istanbulu v souvislosti s pohřešovaným opozičním saúdskoarabským novinářem  Džamálem Chášakdžím. Americký prezident Donald Trump mezitím oznámil, že Spojené státy požádaly Turecko o zvukové záznamy a videonahrávky k případu, pokud existují.
 • 17. 10. 19:55
  Učitelé by podle Senátu měli od roku 2020 pobírat plat ve výši nejméně 130 procent průměrné mzdy. Nepedagogickým pracovníkům by se mzda měla meziročně zvýšit o osm procent. Horní komora tak dnes podpořila požadavky odborářské petice za kvalitní podmínky ve vzdělávání.
 • 17. 10. 19:30
  Koalice pro Hradec, která v Hradci Králové reprezentuje lidovce, se k trojkoalici vítězného hnutí ANO, ODS a uskupení Změna pro Hradec a Zelení nepřipojí. Míří tak do opozice, řekla dnes ČTK jednička kandidátky Koalice pro Hradec a dosavadní náměstkyně primátora Anna Maclová.
 • 17. 10. 18:55
  Ruská policie našla v osobních věcech krymského vraha Vladislava Rosljakova další výbušné zařízení a zneškodnila ho. Napsala to dnes agentura RIA Novosti s odvoláním na vyšetřovatele. Trhavina byla nalezena v areálu školy, kde měl útočník své věci uloženy.
 • 17. 10. 18:25
  Francouzský prezident Emmanuel Macron navštíví 27. října Českou republiku, kam přicestuje ze Slovenska. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na Elysejský palác. V Praze se hlava francouzského státu setká s českým prezidentem Milošem Zemanen a premiérem Andrejem Babišem. 
 • 17. 10. 17:45
  Koalice v Brně složená z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD dnes dokončila koaliční smlouvu. Projednají ji jednotlivé kluby a zástupci stran ji představí v pondělí, řekl dnes ČTK předseda brněnské ODS Robert Kerndl. Po víkendu by strany smlouvu mohly i podepsat, záleží však na projednání v klubech. Koalice má 33 mandátů z 55. V opozici skončí ANO a SPD.
 • 17. 10. 17:12
  Kladenský soud se po odvolacím řízení musí znovu zabývat případem parkovacího domu ve Slaném. Dům nemá dodavatelem slibované parametry. Město mělo zaplatit téměř 90 milionů korun, uhradilo zhruba 50 milionů a pak pozastavilo splácení. Pražský krajský soud ve středu v odvolacím řízení zrušil dřívější rozhodnutí kladenského soudu kvůli nedostatečným podkladům.
 • 17. 10. 17:00
  Evropská komise zamítne kontroverzní návrh italského rozpočtu na příští rok. Podle německého týdeníku Der Spiegel to řekl eurokomisař pro rozpočet Evropské unie Günther Oettinger. Komisař dodal, že návrh Říma na rok 2019 není v souladu s unijními pravidly.