historie bleskovek

 • 15:40
  Státy Evropské unie poskytly loni azyl více než dvojnásobnému počtu uprchlíků než v roce 2015. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat. Azyl podle něj získávali především uprchlíci ze Sýrie a Iráku. 
 • 15:20
  Německá kancléřka Angela Merkelová označila zrušení schůzky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s německým ministrem zahraničí Sigmarem Gabrielem za politováníhodné. V demokracii by podle Merkelové neměl být problém setkávat se s kritiky. Netanjahu jednání zrušil kvůli setkání Gabriela se zástupci nevládních organizací, které kritizují izraelské zacházení s Palestinci.
 • 14:50
  Kontrolou Finanční správy projdou všechny firmy, které vydaly v roce 2012 jednokorunové dluhopisy, řekl dnes novinářům ministr financí Andrej Babiš. Nutnost kontrol v posledních dnech zdůrazňovali koaliční partneři jeho hnutí, ČSSD i KDU-ČSL. 
 • 14:30
  Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení nad úterními útoky tureckého vojenského letectva v Sýrii a Iráku. Podle turecké armády útoky mířily na separatisty z turecké Strany kurdských pracujících, ale zabili také irácké a syrské Kurdy podílející se na boji proti Islámskému státu. O náletech včera telefonicky hovořil americký ministr zahraničí Rex Tillerson se svým tureckým kolegou Mevlütem Çavuşogluem.
 • 14:15
  Rodiče dětí vážně poškozených povinným očkováním zatím nezískají zákonný nárok na odškodnění od státu. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík slíbil takovou úpravu předložit až po říjnových sněmovních volbách. Sněmovna o tom dnes rozhodla v rámci novely o specifických zdravotních službách.
 • 13:55
  Arménie vítá rozhodnutí českého parlamentu uznat masakr Arménů v Osmanské říší za genocidu. V Jerevanu to dnes prohlásil arménský ministr zahraničí Edvard Nalbandjan. Reagoval na úterní deklaraci Poslanecké sněmovny, která odsoudila "genocidu Arménů a dalších národnostních a náboženských menšin na území Osmanské říše v období první světové války".
 • 13:35
  Evropská komise zahájila s Maďarskem kvůli jeho novému zákonu o vysokých školách řízení, které může skončit až před unijním soudem. Podle názoru komise není maďarský zákon v souladu s unijními pravidly a svobodami.
 • 13:13
  Výpověď, kterou dostal současný ministr kultury Daniel Herman z Ústavu pro studium totalitních režimů po svém odvolání z funkce ředitele, je neplatná. Dnes to pravomocně potvrdil pražský městský soud. Herman je tak stále zaměstnancem ústavu, který mu před výpovědí správně měl nabídnout jiné místo, což neučinil.
 • 12:45
  Soud zamítl žalobu bývalého hejtmana Davida Ratha, který požadoval skoro 60 tisíc korun za náklady, které mu údajně vznikly v souvislosti s nezákonnou vazbou. Dalších 30 tisíc pak chtěl za to, že byl k soudu podle svých slov "vlečen" v poutech, což ho prý v očích veřejnosti dehonestovalo. Rozsudek  zatím není pravomocný. 
 • 12:25
  Pražské letiště začne kontrolovat přítomnost stop po výbušninách v zavazadlech. Od 15. května bude bezpečnostní obsluha vytipovaná zavazadla otevírat a pomocí stěru zjišťovat přítomnost výbušných látek. Letiště pasažéry vyzvalo, aby používali certifikované, takzvané TSA zámky se znakem červeného diamantu. Obsluha je otevře bez poškození. 
 • 11:50
  Zdravotní sestry zřejmě nebudou potřebovat vysokoškolské vzdělání, bude jim stačit střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Změnu předpokládá novela zákona o nelékařských povoláních, kterou dnes schválila Sněmovna. 
 • 11:25
  Analýza vzorků odebraných francouzskými tajnými službami v syrském Chán Šajchúnu ukázala, že chemický útok na toto město byl spáchán smrtícím nervovým plynem sarinem. Sdělil to dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. 
 • 10:35
  Nová jihočeská koalice je na světě. Zástupci ČSSD, uskupení Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a hnutí Jihočeši 2012 dnes podepsali koaliční dohodu. Novou hejtmankou se stane Ivana Stráská z ČSSD.
 • 10:15
  V Turecku v noci na dnešek zatkli 803 lidí. Nový zátah se podle bezpečnostních zdrojů týká údajné sítě duchovního Fethullaha Gülena v policejních složkách. Zatýkalo se po celém Turecku, zatykače byly vydány na tisíc lidí. 
 • 10:00
  Při demonstracích ve Venezuele dnes zemřeli další dva lidé. Ve státě Lara byl při protestu proti hlavě státu zastřelen třiadvacetiletý muž, zatímco ve státě Mérida během pochodu prezidentových stoupenců zastřelili dvaapadesátiletého muže. Při protestech zahynulo už 26 lidí. 
 • 9:30
  Čína dnes spustila na vodu svou druhou letadlovou loď, která je zároveň první, kterou sama postavila. Plavidlo se připojí k první letadlové lodi čínské armády Liao-ning. Tu Peking koupil v roce 1998 od Ukrajiny.
 • 9:00
  Federální soudce v San Francisku v pondělí zablokoval účinnost části nařízení prezidenta Donalda Trumpa, který rozhodl, že nebude poskytovat federální dotace takzvaným azylovým městům, která jsou vstřícná k nelegálním přistěhovalcům a omezila spolupráci s imigračními úřady. 
 • 25. 4. 19:12
  K bombovému útoku v petrohradském metru, který si 3. dubna vyžádal 16 mrtvých, se přihlásila málo známá skupina Prapor imáma Šamila s tím, že jednala na rozkaz teroristického hnutí Al-Káida. Dnes to oznámil americký institut SITE sledující internetové aktivity džihádistických a rasistických organizací.
 • 25. 4. 18:35
  Společnost Coca-Cola se chystá propouštět. Firma oznámila, že kvůli posílení úspor a slábnoucí světové poptávce po sycených limonádách zruší letos a příští rok 1200 pracovních míst. Čistý zisk největšího světového výrobce nealkoholických nápojů v prvním čtvrtletí meziročně klesl o zhruba 20 procent na 1,18 miliardy dolarů. Slabší byly i tržby, které klesly již osmé čtvrtletí za sebou.
 • 25. 4. 18:15
  Seznam významných dnů se patrně rozšíří. Nově by měl být 18. červen Dnem hrdinů druhého odboje, kteří se postavili nacismu. Druhý má připomenout vyhlazení takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince v noci na 9. března 1944. Novelu ještě projedná Senát. Významné dny mají spíše symbolický charakter. Na rozdíl od státních a jiných svátků jsou pracovními dny.
 • 25. 4. 17:40
  Bývalý reprezentant Ivo Ulich a na něj napojená skupina tří podnikatelů by se měli stát spolumajiteli dosud městského prvoligového fotbalového klubu FC Hradec Králové. Zastupitelé města Ulicha a jeho partnery dnes vybrali ze tří uchazečů. 
 • 25. 4. 17:00
  Opoziční TOP 09, hnutí Úsvit a zdravotnický expert vládního hnutí ANO Rostislav Vyzula kritizují to, že zákon o univerzitních nemocnicích přichází do Sněmovny na konci volebního období. Není prý jisté, že se normu podaří do konce volebního období schválit. Se schválením zákona v prvním čtení ANO, TOP 09 i Úsvit souhlasí. Zamítnout ho chtějí ODS a KSČM.
 • 25. 4. 16:03
  Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes zrušil plánovanou schůzku s německým ministrem zahraničí Sigmarem Gabrielem. Protestuje tak proti tomu, že se chce Gabriel setkat se zástupci nevládních organizací, které kritizují izraelské zacházení s Palestinci.
 • 25. 4. 15:30
  Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost libereckého soudce Miloše Zbránka. Kárný senát Nejvyššího správního soudu mu loni uložil důtku za články publikované na internetu. Podle senátu oba texty neobjektivním, dehonestujícím způsobem vykreslují migranty a pracovníky neziskových organizací. Soudci by měli vystupovat zdrženlivě a zvažovat formu, jak prezentují své postoje, zdůraznil ÚS.
 • 25. 4. 15:11
  Souhrnný rozpočtový deficit členských zemí eurozóny v loňském čtvrtém čtvrtletí klesl na 1,4 procenta hrubého domácího produktu z 1,6 procenta v předchozích třech měsících. Dostal se tak na nejnižší úroveň od prvního čtvrtletí roku 2008.
 • 25. 4. 14:50
  Soud dnes zprostil viny Jindřicha Frühaufa, který podle obžaloby 17. listopadu 2014 na Albertově hodil dvě vejce směrem k prezidentovi Miloši Zemanovi. Soudce uvedl, že se skutek nepodařilo prokázat.
 • 25. 4. 14:35
  Loňské hospodaření Hradce Králové skončilo přebytkem 180,5 milionu korun, Příjmy činily 1,96 miliardy korun a výdaje 1,78 miliardy.  I v roce 2015 skončil rozpočet přebytkem, a to 134 milionů. Zastupitelé rozhodli, že město vytvoří fond pro financování oprav zchátralé Benešovy třídy na panelovém sídlišti Moravské Předměstí.
 • 25. 4. 14:00
  Ministr zemědělství Marian Jurečka žádá intenzivnější kontrolu ze strany úřadů ohledně korunových dluhopisůFinanční správa se podle jeho slov měla na firmy, které v roce 2012 vydaly jednokorunové dluhopisy, intenzivněji zaměřit, když u více než třetiny kontrol evidovala chyby. Jurečka reagoval na zprávu o činnosti Finanční správy v oblasti korunových dluhopisů, kterou v pondělí předložil vládě ministr financí Andrej Babiš.
 • 25. 4. 13:40
  Letectvo turecké armády zaútočilo v noci na dnešek v severním Iráku a v Sýrii. Podle armády byly terčem útoku pozice separatistické Strany kurdských pracujících. Irácké kurdské zdroje dnes oznámily, že při těchto útocích byli zasaženi také iráčtí pešmergové a šest jich přišlo o život. Útok v Sýrii nepřežilo 18 lidí, hlavně členů tamních kurdských milicí YPG.
 • 25. 4. 13:20
  Státy EU, které odmítnou převzít své celé kvóty žadatelů o azyl, by v budoucnu mohly místo toho finančně či vysláním expertů přispět třeba k ochraně vnější hranice bloku. Maltské předsednictvo EU řešení navrhuje jako kompromis při přípravě reformy dublinského systému. Pokud stát převezme migrantů více, získal by dodatečné peníze. Ministři vnitra budou o dokumentu jednat poprvé v květnu. 
 • 25. 4. 12:40
  Členské země EU dnes potvrdily směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi v unii. Jde o poslední formální krok poté, co normu v polovině března schválil Evropský parlament. Česká vláda chystá proti směrnici žalobu.
 • 25. 4. 12:30
  Pražští radní dnes rozhodli, že město chce získat 100 procent akcií společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia. PVK mají pronajatu vodohospodářskou síť od městské společnosti Pražská vodohospodářská společnost. 
 • 25. 4. 12:15
  Německo, ale i další země včetně Česka brzdí podle listu Süddeutsche Zeitung evropské reformy, které mají zabránit opakování skandálu s emisemi naftových aut. Se schválením plánů Evropské komise, které počítají s přísnějšími kontrolami i tresty, se tak nedá v nejbližší době počítat.
 • 25. 4. 11:40
  Veterináři zrušili poslední ochranná pásma před ptačí chřipkou. Byla v Poseči na Karlovarsku. V zemi tak už neplatí žádné mimořádné veterinární opatření v souvislosti s touto nemocí. 
 • 25. 4. 11:20
  Středočeští zastupitelé dnes odmítli zbavit mandátu krajské zastupitelky předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou. Podle ministerstva vnitra totiž jako vysoká státní úřednice nemůže být zároveň zastupitelkou kraje. Zánik jejího mandátu tak zřejmě vysloví ministr vnitra Milan Chovanec.
 • 25. 4. 11:00
  Šéf hnutí ANO Andrej Babiš bude asi lídrem středočeské kandidátky. Připustil to v rozhovoru s novináři. Na konci února přitom ohlásil, že do voleb půjde z posledního místa. Hnutí ho prý ale tlačí na první místo. 
 • 25. 4. 10:04
  Ústavní soud se zastal ženy, jíž justice poslala do léčebny. Žena kontaktovala policii s obavou, že ji sleduje konkrétní člověk. Policie to vyhodnotila jako křivé obvinění, obvodní soud pro Prahu 6 dospěl k tomu, že žena může být nebezpečná okolí. Podle ústavních soudců však chyběly pádné důvody pro ústavní léčbu.
 • 25. 4. 9:36
  Tři lidé v pondělí zemřeli během protivládních protestů ve Venezuele. Oznámily to místní justiční úřady. Během téměř čtyř týdnů demonstrací proti prezidentu Nicolási Madurovi zahynulo už osmadvacet osob. 
 • 25. 4. 9:26
  Severní Korea dnes uspořádala při příležitosti 85. výročí založení armády velké vojenské cvičení s ostrými střelbami. Manévry probíhají na východním pobřeží KLDR kolem města Wonsan, údajně za účasti severokorejského vůdce Kim Čong-una. 
 • 25. 4. 9:21
  Středočeští zastupitelé dnes mají jednat o tom, zda zbaví předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou mandátu krajské zastupitelky. Podle ministerstva vnitra totiž jako vysoká státní úřednice nemůže být zároveň krajskou zastupitelkou.