historie bleskovek

 • 21. 8. 18:54
  Americké ministerstvo financí dnes rozšířilo seznam firem a jednotlivců potrestaných za ruské špionážní aktivity. Vedle jedné ruské firmy se sankce nově vztahují i na společnost Lacno, s.r.o sídlící na Slovensku.
 • 21. 8. 18:13
  Na českých silnicích roste počet nehod, od nichž viníci ujeli. Od ledna do července letošního roku bylo takových případů 10 110, což je 17,2 procenta všech dopravních nehod. Jde o nejvyšší podíl od vzniku ČR.
 • 21. 8. 17:41
  Prezident Miloš Zeman sdělil místopředsedovi Nejvyššího správního soudu Michalu Mazancovi, že ho 18. září jmenuje předsedou NSS. Soud Mazanec povede od 1. října.
 • 21. 8. 17:20
  Novou soutěž na výstavbu pavilonu psychiatrie v areálu Pardubické nemocnice vyhlásí společně Pardubický kraj a Nemocnice Pardubického kraje jako vlastník zdravotnického zařízení.
 • 21. 8. 16:58
  Invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa vedla k řadě tragických obětí včetně  Jana Palacha. Uvedl to dnes šéf dolní komory polského parlamentu (Sejmu) Marek Kuchciński.
 • 21. 8. 16:17
  Na povrchu Měsíce je definitivně potvrzena přítomnost vodního ledu. Informuje o tom na svém webu americká vesmírná agentura NASA, podle níž vědci přímo pozorovali jednoznačné důkazy ledu na obou pólech přirozeného souputníka Země.
 • 21. 8. 15:42
  Mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku hoří na třech místech les. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň pohotovosti.
 • 21. 8. 15:00
  Severní Korea pokračuje ve svých jaderných aktivitách navzdory veřejným slibům daným na jaře vůdcem Kim Čong-una. Ve své zprávě to uvádí MAAE, z níž dnes cituje agentura AFP.
 • 21. 8. 14:39
  Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) vyzvala poslance, aby hlasovali pro senátní verzi důchodové novely, která zvyšuje penzi o tisíc korun po 25 letech v důchodu.
 • 21. 8. 14:15
  Řecko má dobrý důvod věřit, že po formálním opuštění záchranného programu má před sebou lepší časy. Prohlásil to dnes řecký premiér Alexis Tsipras. Řecko oficiálně opustilo poslední ze tří záchranných programů v pondělí.
 • 21. 8. 13:44
  Násilné ukončení pražského jara ukazuje, že je možné svobodu na čas potlačit. Svobodu všech a navždy ale potlačit nelze, je přesvědčen německý ministr zahraničí Heiko Maas při komentování srpnové invaze 68.
 • 21. 8. 13:19
  Útěk lva a dvou tygrů v soukromém Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku 16. července nebyl trestným činem a policie vyšetřování případu odložila. Řekl to dnes mluvčí policie Jan Čížkovský.
 • 21. 8. 12:41
  Slovenský antimonopolní úřad povolil Karlovarským minerálním vodám převzetí nápojářské společnosti PepsiCo na tamním trhu. Souhlas mají již z Maďarska, chybí tak pouze souhlas českého ÚOHS.
 • 21. 8. 12:12
  Na pražské náměstí Kinských nainstaloval výtvarník David Černý torzo tanku, které ční ze země. Zelený tank s bílým pruhem, kterým byla označena technika invazních armád v srpnu 1968, bude na náměstí do středy.
 • 21. 8. 11:54
  Události ze srpna 1968 jsou dramatickým příběhem o naději malého národa postavit se tehdejším pravidlům geopolitického rozdělení světa, napsal slovenský premiér Peter Pellegrini pro list Hospodárske noviny.
 • 21. 8. 11:34
  Zraněný český řidič kamionu Martin Kučera byl dnes propuštěn z nemocnice v italském Janově, kde se zřítil z mostu. Večer dorazí sanitkou do nemocnice v Praze, kde se podrobí dalším vyšetřením.
 • 21. 8. 11:07
  Afghánské radikální hnutí Tálibán propustilo více než 160 civilistů, které jeho bojovníci unesli v pondělí, když na severu země přepadli tři autobusy.
 • 21. 8. 10:34
  Sucho postihlo v Česku 92 procent území. Rozloha Česka, kterou postihlo sucho, dosáhla v minulém týdnu svého dosavadního letošního maxima.
 • 21. 8. 10:10
  Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s agenturou Reuters obvinil Evropskou unii a Čínu z měnových manipulací. Prohlásil rovněž, že se mu nelíbí ani záměr americké centrální banky Fed zvyšovat úrokové sazby.
 • 21. 8. 9:53
  Rozsáhlý požár trávy zastavil dnes na několik hodin dopravu na hlavním železničním koridoru z Prahy do Polska a dál do Ruska. Vlaky stály asi tři hodiny.
 • 21. 8. 9:20
  Nejméně deset lidí v pondělí zahynulo podle nové bilance v rozvodněných soutěskách národního parku Pollino na jihu Itálie. Informace o počtu pohřešovaných se ale liší.
 • 21. 8. 8:54
  Islamistické hnutí Tálibán dnes směrem k prezidentskému paláci v afghánské metropoli Kábul odpálilo několik střel. Stalo se tak ve chvíli, kdy prezident Ašraf Ghaní pronášel slavnostní projev.
 • 20. 8. 20:02
  Evropská centrální banka udělila francouzské bance Crédit Agricole pokutu ve výši 4,3 milionu eur (zhruba 111 milionů Kč) a pokutuje i její dceřiné společnosti. Evropská centrální banka je podle svého dnešního sdělení trestá za porušení evropských pravidel klasifikace kapitálu.
 • 20. 8. 19:29
  Sovětská tajná služba KGB zaznamenala od 21. srpna do 7. září 1968 na Ukrajině přes tisíc protisovětských incidentů vyvolaných invazí do Československa. V rozhovoru pro ukrajinské vysílání Rádia Svobody to dnes řekl ukrajinský historik Oleh Bažan. Šlo podle něj o letáky a nápisy na budovách "Jsme s Československem" nebo "Ruce pryč od Československa".
 • 20. 8. 18:45
  Mezi reakcemi ruských médií na 50. výročí invaze Varšavské smlouvy do Československa dnes převládá střízlivý popis a hodnocení události, která ale v dnešním Rusku nepatří k prioritám veřejného zájmu. Některá konzervativně orientovaná média se nicméně přidržují sovětského výkladu o "bratrské pomoci". 
 • 20. 8. 18:15
  Neznámý útočník v pondělí ráno několikrát vystřelil z auta na americkou ambasádu v Ankaře a ujel. Nikdo nebyl zraněn, informovala televize CNN Türk. Turecká policie odpoledne podle agentury Anadolu zadržela v souvislosti s útokem jednoho člověka.
 • 20. 8. 17:40
  Společnost Kapsch podala trestní oznámení na advokáta Jana Hrazdiru, který je členem rozkladové komise Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k mýtnému tendru. Podle firmy mohl Hrazdira zneužít svou pravomoc a ovlivnit tak výsledek celého řízení ve prospěch ministerstva dopravy, Hrazdira výtky Kapsche odmítl, označil je za nesmysl. 
 • 20. 8. 17:20
  Pražský magistrát chce zlevnit od 1. září 2018 jízdné v MHD pro studenty a seniory. Nově budou platit 1280 korun ročně. Magistrát na slevě přijde ročně o asi 208,5 milionu Kč. Vyplývá to z materiálu, který nyní projednávají politici a úředníci. 
 • 20. 8. 16:44
  Rusko se nestane první zemí, která ve vesmíru rozmístí zbraně. V rozhovoru pro ruský časopis Meždunarodnaja žizň to řekl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Své prohlášení označil za "významný signál, který Spojené státy nemohou ignorovat".
 • 20. 8. 16:15
  Státní distributor paliv Čepro podal návrh na zahájení exekuce vůči podnikateli Radovanu Krejčířovi a vůči svému někdejšímu obchodnímu řediteli Martinu Pechanovi. Muži mají podle pravomocného rozsudku uhradit Čepru společně 18,4 milionu korun jako náhradu škody za pokus o vytunelování podniku. Čepro na  webu uvedlo, že částka i s úroky činí k dnešnímu dni 28 milionů.
 • 20. 8. 16:05
  Čeští filmaři začnou v úterý držet řetězovou hladovku na podporu vězněného ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Řekl to jeden z iniciátorů akce, dokumentarista Vít Janeček. Sencov byl odsouzen na 20 let vězení za podezření z terorismu na Krymu. Vinu nepřiznal, obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Od května drží hladovku, požaduje propuštění dalších 64 Ukrajinců.
 • 20. 8. 15:32
  Nejpravděpodobnější příčinou nedělního požáru zámku v Horním Maršově na Trutnovsku je úmyslné zapálení nebo nedbalostní jednání. Technickou závadu vyšetřovatelé vyloučili. Policie případ začala vyšetřovat pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Škoda na zámku je zatím odhadnuta na více než pět milionů korun.
 • 20. 8. 14:52
  Většina vysokých škol nechce zpětně prověřovat kvalifikační práce absolventů z minulosti a trvá na tom, že takové kontroly nemají smysl a jsou zbytečné. Výjimkou jsou Univerzita Palackého v Olomouci a Masarykova univerzita v Brně, kde se nyní pro případné kontroly připravují podklady. Zvažuje je také Technická univerzita v Liberci.
 • 20. 8. 14:35
  Ekonomický ředitel pražské Krajské hygienické stanice Radim Bureš je vazbě, uvedl v pondělí server iROZHLAS.cz. Policie ho obvinila z vydírání. Bureš dříve vedl právní a legislativní odbor Národního bezpečnostního úřadu a Bezpečnostní odbor prezidentské kanceláře. Dle Ekonomického deníku byl obviněn i bývalý vysoce postavený úředník ministerstva zdravotnictví Zdeněk Vališ.
 • 20. 8. 14:22
  Okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy v roce 1968 považuje německá kancléřka Angela Merkelová za smutné vyvrcholení politiky útisku ze strany Sovětského svazu. Stateční lidé v Československu podle ní v dalších letech přispěli ke sjednocené Evropě.
 • 20. 8. 14:01
  Papež František v pondělí v otevřeném dopise všem katolíkům odsoudil sexuální zneužívání ze strany duchovních. Přislíbil také, že církev vynaloží veškeré úsilí, aby zneužívání zabránila, stejně jako utajování předchozích incidentů. V dopise adresovaném "božím lidem" papež reagoval i na nové zprávy o četných případech zneužívání, které se v minulosti děly ve Spojených státech.
 • 20. 8. 13:21
  EU by podle Teheránu měla urychleně přitvrdit ve snaze zachránit mezinárodní jadernou dohodu s Íránem z roku 2015. Od významného projektu v zemi mezitím v pondělí v důsledku amerických sankcí odstoupila francouzská energetická společnost Total. Oznámily to íránské úřady. 
 • 20. 8. 13:00
  Řada úsporných opatření, které Řecko přijalo v rámci svého záchranného plánu, položila základy pro udržitelné zotavení této země. Řekl to v pondělí evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Pierre Moscovici. Řecko oficiálně opustilo poslední ze tří záchranných programů.
 • 20. 8. 12:21
  Policie navrhla obžalovat pět lidí za tragickou nehodu při rallye v Lopeníku, kde v roce 2012 zabil závodní vůz čtyři dívky. Obžalobě dosud čelil pouze traťový komisař Petr Plášek. K němu nyní zřejmě přibyli šéf závodu Petr Bujáček a tři lidé z automobilové federace, jež policie stíhá od loňska. 
 • 20. 8. 11:49
  Šéf ČSSD Jan Hamáček neuvažuje o tom, že by se vzdal funkce ministra vnitra a zůstal jen v čele diplomacie. Řekl to po pondělním zahájení pražské kampaně ČSSD před komunálními volbami. Situaci kolem ministerstva zahraničí prý řeší. Jediným kandidátem zůstává Miroslav Poche.