historie bleskovek

 • 26. 7. 20:11
  Americký soud nařídil technologické společnosti Apple, aby v důsledku patentového sporu zaplatila jedné z amerických univerzit 506 milionů dolarů (více než 11 miliard Kč). Apple byl v roce 2014 obviněn, že v čipech pro některé telefony iPhone a tablety iPad bez povolení používal technologii vyvinutou profesorem a studenty z Wisconsinské univerzity ve městě Madison.
 • 26. 7. 19:51
  Během první poloviny letošního roku přišlo do Německa nově 90 389 žadatelů o azyl. Země tak podle německé vlády přijímá přibližně stejný počet uprchlíků jako Itálie, která je přitom v poslední době kvůli migrační vlně v ohnisku politické debaty. Ve srovnání s prvním pololetím loňského roku je celkový počet žadatelů o azyl v Německu letos zhruba poloviční. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 pak jde o necelou osminu.
 • 26. 7. 19:25
  Další výsledky tlaku na snížení cen mobilních dat pro spotřebitele by mohly být viditelné během několika měsíců. Při návštěvě Českého telekomunikačního úřadu to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). První posun v rozrůznění nabídek operátorů je podle něj patrný už nyní. K dalšímu tlaku má pomoci mimo jiné novela zákona o elektronických komunikacích, kterou minulý týden schválil Senát.
 • 26. 7. 18:55
  Po čtvrtroce příprav na společnou kandidaturu v říjnových sněmovních volbách se daly týmy hnutí STAN a KDU-ČSL do intenzivní práce na podobě samostatných kandidátek a kampaní. Samostatně se hodlají STAN a KDU-ČSL prezentovat už od příštího týdne, společné billboardy měly zaplacené do konce července.
 • 26. 7. 18:32
  Za další krok ve standardní proceduře označil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zaslání takzvaných "odůvodněných stanovisek" Evropské komise Česku, Maďarsku a Polsku kvůli tomu, že nedodržují své povinnosti v souvislosti s programem přerozdělování žadatelů o azyl podle stanovených kvót. V tiskové zprávě premiér zopakoval odmítavé stanovisko Česka k přerozdělování migrantů a jeho důvody.
 • 26. 7. 18:15
  Modernizace a rozšíření železničního koridoru mezi Prahou a Mnichovem se zásadně urychlí. Český ministr dopravy Dan Ťok a jeho bavorský protějšek Joachim Herrmann ve středu na prvním česko-bavorském summitu v bavorském Furth im Waldu podepsali společnou deklaraci o zlepšení přeshraniční železniční infrastruktury. Má za cíl zkrátit do roku 2030 cestu mezi Prahou a Mnichovem pod čtyři hodiny.
 • 26. 7. 17:55
  Tři nové expozice, zrekonstruované vnitřní prostory, ale také nově vytvořenou střešní terasu s unikátním výhledem na hlavní město mohou od čtvrtka vidět návštěvníci v Národním zemědělském muzeu v Praze. Slavnostního otevření nových součástí muzea se ve středu odpoledne zúčastnili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr zemědělství Marian Jurečka či ministr kultury Daniel Herman (oba KDU-ČSL). Za dva roky plánuje muzeum otevřít pobočku zaměřenou na potravinářství v Ostravě, v oblasti Dolních Vítkovic.
 • 26. 7. 17:20
  Bílý dům nedovolí, aby v americké armádě působily transgenderové osoby, tedy lidé, kteří prodělali změnu pohlaví. Na twitteru to ve středu oznámil prezident USA Donald Trump. Rozhodnutí zdůvodnil vysokými lékařskými náklady a možným rozvratem v ozbrojených silách. Transgenderové osoby mohly sloužit v ozbrojených silách USA od loňského roku. Armáda sice v červnu oznámila, že přijímání transgenderových osob pozastavuje, tito lidé ale dál v ozbrojených silách sloužili. Podmínkou bylo, že se zvoleným pohlavím žijí alespoň půldruhého roku.
 • 26. 7. 17:05
  Soudy nevyvrátily obhajobu jednoho ze zakladatelů petrochemické firmy Oleo Chemical Kamila Jirounka a špatně vyhodnotily skutek, pro nějž byl odsouzen k šesti rokům vězení v kauze padělané směnky na 127 milionů korun. Nejvyšší soud (NS) tím v usnesení vysvětlil důvody, proč Jirounka nedávno po čtyřech měsících propustil z vězení. Případem se bude v září muset znovu zabývat Krajský soud v Praze, který je vázán právním názorem NS.
 • 26. 7. 16:35
  Nehoda kamionu s následným požárem zablokovala ve středu zhruba na čtyři a půl hodiny pražskou Průběžnou ulici mezi Strašnicemi a Záběhlicemi u Jižní spojky. Vůz strhl v podjezdu troleje a přerušil i provoz tramvajových linek 22 a 26. Doprava se zde obnovila krátce po 15:30. Provoz navíc od rána komplikovala další nehoda kamionu s požárem na Jižní spojce.
 • 26. 7. 16:10
  Policie obvinila z vraždy matku chlapce, který byl v neděli nalezen v plzeňském babyboxu. Třicetileté ženě hrozí až výjimečný trest. Dítě zemřelo v pondělí, lékaři u něj zjistili závažná poranění, která nemohla vzniknout při porodu, ale pouze úmyslným cizím zaviněním. Na policejním webu to ve středu uvedla mluvčí Markéta Fialová.
 • 26. 7. 15:55
  Ministerstvo financí zařadilo první web na seznam nepovolených sázkových her. Zablokovány budou internetové stránky 1xbet.com, za kterými stojí firma 1X Corp NV se sídlem na karibském ostrově Curaçao. Vyplývá to z webu ministerstva financí. Podle serveru iDNES.cz teď mají poskytovatelé internetového připojení a banky 14 dnů na to, aby zahájily blokaci webové stránky a blokaci plateb souvisejících s bankovním účtem firmy, kam sázející posílají peníze.
 • 26. 7. 15:35
  Královopolská RIA, s kterou vede Krajský soud v Brně insolvenční řízení, podala návrh na svou reorganizaci. Problémy firmy souvisejí zejména s obnovou dvou bloků elektrárny Chvaletice, vyplývá z insolvenčního rejstříku. Provozovatel elektrárny Sev.en EC koncem června vypověděl Královopolské RIA smlouvu kvůli nedodržení termínů. Sama Sev.en EC pak v insolvenčním řízení přihlásila pohledávku kolem 70 milionů korun.
 • 26. 7. 15:20
  Jeden z nejznámějších německých salafistů Sven Lau půjde na pět a půl roku do vězení za napomáhání teroristické organizaci. Ve velmi sledovaném procesu o tom ve středu rozhodl soud v Düsseldorfu. Šestatřicetiletému muži, který vinu popíral, hrozilo až 15 let za mřížemi. Vyšetřovatelé ho vinili z toho, že finančně i materiálně podporoval skupinu JAMWA, která úzce spolupracuje s teroristickou organizací Islámský stát.
 • 26. 7. 15:00
  Poloviční podíl v opravně letadel Job Air Technic, která patří skupině Czechoslovak Group českého podnikatele Jaroslava Strnada, získá investiční skupina Optifin Invest slovenských miliardářů Alexeje Beljajeva a Michala Lazara. Uvedl to ve středu web Euro.cz.
 • 26. 7. 14:43
  Hackerům se v posledních deseti měsících podařilo dvakrát získat přístup k údajům klientů největší italské bankovní skupiny UniCredit. Celkem napadli zhruba 400 tisíc účtů italských klientů, což je zatím největší útok na velkou banku v Itálii. Hesla účtů se ale při útocích hackerům získat nepodařilo, oznámila ve středu banka.
 • 26. 7. 14:28
  Evropská komise ve středu do další fáze posunula řízení proti České republice, Maďarsku a Polsku kvůli tomu, že tyto země nedodržují své povinnosti v souvislosti s programem přerozdělování žadatelů o azyl podle stanovených kvót. Novinářům to řekl eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos. Komise ve středu do Prahy, Varšavy a Budapešti zaslala takzvaná odůvodněná stanoviska a dala zemím měsíc na reakci.
 • 26. 7. 13:55
  Evropská komise ve středu dala Polsku měsíc na to, aby uvedla kontroverzní justiční reformu v zemi do souladu s unijním právem. Jinak zemi hrozí zahájení procedury, která může vést k odejmutí hlasovacích práv Polska. 
 • 26. 7. 13:37
  Češka, která byla v polovině července pobodána v egyptské Hurghardě, je ve stavu klinické smrti. Při životě ji udržují pouze přístroje. Její stav je podle lékařů nezvratný.
 • 26. 7. 13:15
  Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve středu pochválil ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) při bilanční schůzce především za čerpání peněz z evropských fondů v jeho resortu. Spokojen byl také s opravami památek a sídel institucí financovaných ze státního rozpočtu. Premiér připomněl, že se nepodařilo prosadit zákon o veřejnoprávní instituci v kultuře a památkový zákon.
 • 26. 7. 12:46
  Švédská opozice plánuje vyvolat hlasování o nedůvěře třem ministrům v souvislosti s bezpečnostním pochybením, kvůli kterému čeští pracovníci technologické společnosti IBM získali přístup ke dvěma tajným policejním databázím ve Švédsku. Informoval o tom server The Local.
 • 26. 7. 12:15
  Důvěra obyvatel Česka v policii je aktuálně nejvyšší za posledních 25 let. Policistům důvěřuje 65 procent lidí, vyplývá z ve středu zveřejněných výsledků červnového průzkumu agentury STEM. Všem orgánům činným v trestním řízení, tedy kromě policie také státním zastupitelstvím a soudům, věří 46 procent Čechů.
 • 26. 7. 12:00
  Automobilka BMW pozastavila rozhovory o další spolupráci s dalším německým výrobcem aut Daimler. Důvodem je to, že Daimler v roce 2014 evropské úřady informoval o zřejmé kartelové dohodě pěti německých automobilek, aniž o tom dal vědět BMW, s níž spolupracuje v řadě oblastí. Napsal to list Süddeutsche Zeitung. Podezření z dlouholetých kartelových dohod, které nyní vyšetřuje Evropská komise, čelí vedle Daimleru a BMW i Volkswagen, Audi a Porsche.
 • 26. 7. 11:40
  Dohodu mezi Evropskou unií a Kanadou o výměně informací o cestujících v letecké dopravě není možné uzavřít v její současné podobě, neboť některé její části jsou v rozporu se základními právy, které unie svým občanům zaručuje. Konstatoval to ve středu Soudní dvůr EU, který se ujednáním dohodnutém v roce 2014 zabýval na žádost Evropského parlamentu.
 • 26. 7. 11:25
  Zamítnutí žalob Slovenska a Maďarska na mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót ve středu Soudnímu dvoru Evropské unie navrhl jeho generální advokát Yves Bot. Podle jeho názoru mechanismus přijatý v září 2015 proti vůli Slovenska, Maďarska, ale i Česka a Rumunska, účinně a přiměřeně přispívá k tomu, že Řecko a Itálie mohly čelit důsledkům tehdejší migrační krize.
 • 26. 7. 11:15
  Nejméně 26 afghánských vojáků zabili bojovníci islamistického hnutí Taliban při útoku na armádní základnu v provincii Kandahár na jihu země. Podle agentury AFP o tom dnes informovalo afghánské ministerstvo obrany. Dalších 13 vojáků utrpělo zranění.
 • 26. 7. 11:00
  Soudní dvůr Evropské unie ve středu rozhodl, že palestinské hnutí Hamas by mělo zůstat na unijním seznamu teroristických organizací. Případ proto vrátil nižší instanci. Separatistická organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE) působící na Srí Lance by naopak ze seznamu měla podle soudu zůstat vyňata. 
 • 26. 7. 10:43
  Moskva ve středu kritizovala rozhodnutí americké Sněmovny reprezentantů, která v úterý schválila nové sankce vůči Rusku, Íránu a Severní Koreji. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že tento krok maří šance na zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem.
 • 26. 7. 10:15
  Asi 10 tisíc osob bylo v noci na středu evakuováno kvůli rozsáhlému požáru u středomořského střediska Bormes-les-Mimosas na jihovýchodě Francie. Přibližně tři tisíce z evakuovaných jsou lidé, kteří v regionu kempovali. 
 • 26. 7. 10:00
  Evropská komise ve středu pravděpodobně do další fáze posune řízení, které vede s Českem, Polskem a Maďarskem kvůli jejich odmítání uprchlických kvót. Eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos ve středu po jednání komise seznámí novináře s vývojem migrační krize a unijních programů přesídlování a přerozdělování žadatelů o azyl. Byl to právě on, kdo v polovině června tyto země upozornil, že podle názoru komise neplní své povinnosti, a vyzval je k vyjádření.
 • 26. 7. 9:40
  Britská vláda chce od roku 2040 zakázat prodej aut s benzinovým či naftovým motorem. V té době už by měly být všechny vozy na britských silnicích plně elektrizovány. Informuje o tom ve středu britský tisk. Opatření se bude týkat i hybridních aut vybavených jak elektrickým, tak benzinovým či naftovým motorem.
 • 26. 7. 9:26
  Republikáni v americkém Senátu prozatím zrušení zdravotní reformy někdejšího prezidenta Baracka Obamy neprosadili. Při hlasování úterý místního času (v noci na středu SELČ) se pro odvolání systému zvaného Obamacare vyslovilo 43 senátorů, potřeba jich bylo ale nejméně 60. 
 • 26. 7. 9:10
  Švýcarská policie v úterý zadržela muže, který v pondělí v centru Schaffhausenu poblíž švýcarsko-německé hranice zranil motorovou pilou dva zaměstnance zdravotní pojišťovny. Muž byl zadržen v obci Thalwil nedaleko Curychu.
 • 26. 7. 8:55
  Senát Spojených států v úterý nejtěsnějším poměrem hlasů schválil zahájení debaty o zrušení takzvané Obamacare, tedy systému zdravotního pojištění, který zavedl předchozí americký prezident Barack Obama. Hlasování znamená vítězství pro nynějšího prezidenta Donalda Trumpa, který senátory vyzval, aby se vyslovili pro zahájení klíčové debaty.
 • 25. 7. 20:21
  Senát se na své příští schůzi sejde ve středu 16. srpna. Bude mimo jiné projednávat návrh na zavedení tříměsíčního placeného ošetřovatelského volna. Na programu má také návrh na volbu Karla Srpa za člena rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Senátoři projednají také stykový zákon o zásadách jednání Poslanecké sněmovny a Senátu.
 • 25. 7. 20:01
  Jednání představitelů Evropské komise s tureckými ministry v Bruselu zřejmě přinesla jen málo pro snížení napětí mezi EU a Ankarou, jež vzrostlo kvůli vlně zatýkání obhájců lidských práv, novinářů a dalších lidí v Turecku. Eurokomisař pro sousedskou politiku a rozšíření Johannes Hahn, který komisi zastupoval společně se šéfkou diplomacie EU Federikou Mogheriniovou, vyjádřil "velmi silné znepokojení" nad zatýkáním v Turecku.
 • 25. 7. 19:40
  Dva Čechy zadrželi v pátek na Krétě, když s detektory kovu prohledávali archeologické naleziště na západě ostrova. Řecká policie je podle místních médií obvinila z porušení předpisů o ochraně kulturního dědictví, neboť se pohybovali na místě s přísným zákazem vstupu. Oba muži byli propuštěni na kauci a české úřady již řeší jejich návrat domů.
 • 25. 7. 19:22
  Naftové vozy koncernu Volkswagen vybavené softwarem pro falšování údajů při měření emisí by mohly přijít o registraci, pokud jejich majitelé odmítnou aktualizaci softwaru. S odvoláním na dokumenty Spolkového úřadu pro motorová vozidla to napsal server Focus Online. Vedle aut značky Volkswagen se to týká i vozů Škoda, Audi a Seat. České úřady zatím majitele postižených vozů postihovat neplánují. Manažer Volkswagenu Oliver Schmidt zadržený v USA v souvislosti s emisním skandálem hodlá příští měsíc přiznat vinu před soudem v Detroitu, oznámil mluvčí soudu.
 • 25. 7. 18:56
  Švýcarští a němečtí policisté stále pátrají po psychicky labilním padesátiletém útočníkovi Franzi Wrousisovi, který v pondělí v Schaffhausenu na severu Švýcarska zranil motorovou pilou nejméně dva lidi. Úřady proto vyzvaly obyvatele, aby se okolním lesům vyhýbali, dokud muž nebude dopaden.
 • 25. 7. 18:14
  Drtivá většina celostátního výboru Starostů je pro samostatný postup ve sněmovních volbách. Novinářům sdělil výsledek hlasování předseda STAN Petr Gazdík. Starostové tak odmítli nabídku lidovců na spojení kandidátek