historie bleskovek

 • 20:30
  Britská premiérka Theresa Mayová se dnes v podvečer sešla v Bruselu k jednáním o odchodu své země z EU s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Ten ještě předtím ovšem zopakoval své stanovisko, že průlom v rozhovorech o brexitu si od dnešní návštěvy šéfky vlády neslibuje.
 • 20:05
  Primátor Ostravy Tomáš Macura po neúspěšné kandidatuře na místopředsedu hnutí ANO necítí, že by jeho pozice v ANO či funkce primátora byly nějak ohroženy. Vnitrostranický kritik krátce před nedělním celostátním sněmem poukazoval na to, že by se hnutí mělo ideově ukotvit a očistit svou členskou základnu od prospěchářů. ČTK dnes řekl, že nemá žádný důvod něco na svých názorech či úmyslech měnit.
 • 19:28
  Všechno závadné polské maso s bakteriemi salmonely, které převzal olomoucký velkoobchod Bikos, zůstalo v jeho skladu. Bude zlikvidováno v kafilérii. ČTK to řekl ředitel krajské pobočky Státní veterinární správy v Olomouci Aleš Zatloukal. O zjištění, že asi 700 kilogramů polského hovězího masa obsahovalo bakterie salmonely, informoval dnes ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Česko proto od čtvrtka zavádí kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska.
 • 18:45
  Koruna dnes mírně posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. K euru zpevnila o čtyři haléře na 25,66 Kč/EUR, k dolaru si od úterního podvečera polepšila o osm haléřů na 22,61 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza znovu mírně rostla, index PX posílil o 0,23 procenta na 1068,07 bodu. Dařilo se především akciím bank. Ve ztrátě skončily čtyři tituly.
 • 18:10
  Británie je schopna zvládat bezpečnostní rizika spojená s používáním zařízení čínské společnosti Huawei v domácích komunikačních sítích. Uvedl to ve středu šéf britského Národního střediska kybernetické bezpečnosti Ciaran Martin. Británie podle něj zatím nezaznamenala žádné důkazy nekalých aktivit tohoto podniku.
 • 17:49
  Premiér Andrej Babiš ve středu na závěr své návštěvy Izraele navštívil v Jeruzalémě památník Jad vašem, kde uctil památku obětí holokaustu. Odpoledne se v Tel Avivu setkal s podnikateli a navštívil Peresovo inovační centrum. 
 • 17:38
  Ministerstva zdravotnictví a práce se zatím neshodla na tom, jaká by měla být pravidla péče na zdravotně-sociálním pomezí a jejího financování. Nový zákon o dlouhodobé péči připravovat nebudou. Chtějí spíš navrhnout změny v nynějších normách o zdravotních a sociálních službách a o veřejném zdravotním pojištění. Vyplývá to z vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) a náměstkyně ministryně práce Jany Hanzlíkové (ANO).
 • 17:03
  Pražský magistrát projevil zájem o budovy Transgasu na pražské Vinohradské třídě, chtěl by do nich umístit až 500 magistrátních úředníků, kteří nyní pracují v pronajímaných objektech. Nabídku města však majitel souboru, společnost HB Reavis, odmítl. Praha chce dále jednat a zvažuje zapojení spoluinvestorů. Majitel začal s přípravnými pracemi pro demolici budovy minulý týden, bourání kritizuje kromě vedení Prahy i část odborné veřejnosti.
 • 16:15
  Městský soud v Praze musí znovu otevřít spor kvůli majetkovému přiznání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře za rok 2013. Nejvyšší správní soud vyhověl kasační stížnosti organizace Právo ve veřejném zájmu, avšak z jiných důvodů, než jaké spolek ve stížnosti uváděl. Z rozhodnutí plyne, že Mynář kvůli mezeře v zákoně nemohl splnit svou povinnost a řádně podat majetkové přiznání. Zákon nestanovoval, komu má přiznání odevzdat a kdo ho bude evidovat.
 • 15:47
  Pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex) zaznamenala v loňském roce nejnižší počet nelegálních přechodů přes vnější hranici unie za posledních pět let. Z předloňských téměř 205 tisíc klesl o 27 procent na 150 114. Šéf Frontexu Fabrice Leggeri při dnešním zveřejnění zprávy řekl, že EU se teď neocitá v migrační krizi, její vnější hranice jsou ale stále pod tlakem.
 • 15:35
  Stát zavádí od čtvrtka kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska před jeho uvedením na trh. Důvodem je zjištění veterinářů, že asi 700 kilogramů polského hovězího masa, které bylo skladováno ve středních Čechách u společnosti Frost Logistics, obsahovalo bakterie salmonely. Nyní se zkoumá, zda se prodalo koncovým zákazníkům. Na mimořádném briefingu to oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). 
 • 15:06
  Uzavírku Hradčanského náměstí, kde se v březnu 2016 mělo konat shromáždění u příležitosti návštěvy čínského prezidenta, bude znovu řešit Městský soud v Praze. Poté, co Ústavní soud v lednu vyhověl stížnosti čtyř lidí, kteří se chtěli protestu zúčastnit, ale na náměstí se přes policejní kordon nedostali, se spis vrátil k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten dnes posunul kauzu ještě o úroveň níž a částečně zrušil verdikt městského soudu. 
 • 14:08
  Stavební a restaurátorská obnova poutního areálu svatého Prokopa v Sázavském klášteře, národní kulturní památky a stavby s tisíciletou tradicí, začne příští týden. Opraveno bude několik budov, třeba torzo gotické stavby a barokní kostel a zároveň se rozšíří využívaná plocha. Z Integrovaného regionálního operačního programu dostal projekt 101 milionů korun.
 • 13:25
  V Česku výrazně přibývá vysokoškoláků, a to hlavně mezi ženami. Ženy také častěji než muži ovládají víc než dva cizí jazyky. Stále ale vydělávají citelně méně než muži. Jejich mediánový výdělek byl v roce 2017 nižší o víc než 4500 korun. Největší rozdíly v odměňování jsou právě mezi muži a ženami s vysokou školou, ale také mezi vyučenými. Vyplývá to ze srovnání údajů z let 2010 a 2017, které ve středu na tiskové konferenci představil Český statistický úřad.
 • 12:44
  K doživotnímu trestu vězení byl ve středu odsouzen někdejší náčelník generálního štábu čínské armády Fang Feng-chuej. Soud ho shledal vinným z korupce, informovala agentura Reuters.
 • 12:15
  Senát s největší pravděpodobností zamítne zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Plénu to dnes doporučil garanční ústavně-právní výbor hlasy všech přítomných členů z koalice i opozice. Stejný postoj zaujal už dřív hospodářský výbor. Horní komora projedná předlohu poslanců KSČM příští středu.
 • 11:45
  Ruský prezident Vladimir Putin v poselství o stavu země slíbil Rusům změny k lepšímu v jejich životě, a to v nejbližší době, již letos. Na rozvoj země podle jeho slov stát vynaloží obří částky. Ohlásil i nová opatření na podporu rodin, včetně daňových úlev podle zásady "více dětí znamená méně daní", anebo splacení části hypoték ze státního rozpočtu. 
 • 11:24
  Odchod Spojeného království z Evropské unie nic nezmění na britských vztazích s Německem, obě země zůstanou součástí společné demokratické rodiny. Ve středu to v Nadaci Konráda Adenauera v Berlíně prohlásil britský ministr zahraničí Jeremy Hunt. 
 • 11:05
  Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Byly v něm porušovány stanovy a krácena demokratická práva členů, sdělila dnes mluvčí SPD Barbora Zeťová. SPD v kraji vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali. 
 • 10:30
  Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru a Norska ve třetím programovém období do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od roku 2004 z nich dosud získalo více než šest miliard. Třetí programové období bylo dnes oficiálně zahájeno v pražském Planetáriu. Zástupci jednotlivých zemí navíc podepsali dohody o programech Kultura a Životní prostředí.
 • 10:05
  Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu předjíždění na silnici B12 v bavorsko-českém pohraničí, informoval list Passauer Neue Presse. Video pořízené palubní kamerou z kabiny předjížděného nákladního vozu mělo ve středu na facebookové stránce Mr.GermanTruck 85 tisíc zhlédnutí. Řidič vsetínské společnosti Mikostar logistics již dostal výpověď. 
 • 9:50
  Potomci polského šlechtického rodu Stadnických s konečnou platností neuspěli ve sporu o zámeckou kapli s hrobkou ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku. Jejich stížnost odmítl Ústavní soud. Předmětem stejného soudního sporu byl také obraz šlechtičny Heleny Mniszkové z roku 1852, ani ten však rodina nedostane,
 • 9:33
  Senát zřejmě schválí návrh zákona, podle kterého budou mít Britové v Česku až do konce příštího roku v některých oblastech stejná práva, jako by byli dál občany EU. Předlohu ve středu podpořil garanční ústavně-právní výbor hlasy všech přítomných členů. Zákon bude účinný jen v případě vystoupení Británie z Evropské unie bez dohody. Senátní plénum jej bude schvalovat za týden. 
 • 8:05
  Bývalý prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář, který podle etické komise Filozofické fakulty UK publikoval opsané texty, zřejmě bude moci zůstat docentem a pravděpodobně i profesorem. Možnost odejmutí obou titulů, které ve svém stanovisku k případu zmínili zástupci etické komise, nemá dostatečnou oporu v zákonu. Vyplývá to z vyjádření právníka a prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha a z informací ministerstva školství.
 • 7:57
  Britská opoziční poslankyně Joan Ryanová opustila Labouristickou stranu. Oznámila to v úterý pozdě večer na twitteru. Ryanová je již osmou labouristkou, která stranu kvůli nesouhlasu s jejím současným vedením tento týden opustila. Stejně jako jejích osm kolegů, kteří odchod ze strany oznámili v pondělí, hodlá Ryanová zůstat členkou Dolní sněmovny.
 • 19. 2. 19:33
  Koruna dnes posilovala k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru zpevnila o tři haléře na 25,70 Kč/EUR. K dolaru pak posílila o sedm haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,69 Kč/USD. Pražská burza rostla,PX přidal 0,16 pct na 1065,63 b. Dařilo se CME a O2, nejvíce ztratila Kofola. Zisky či ztráty ostatních byly zhruba do čtvrt pct.
 • 19. 2. 18:45
  Od prosince budou dopravu na regionálních železničních tratích v Pardubickém kraji zajišťovat dva dopravci. Krajští zastupitelé dnes schválili desetileté smlouvy s Českými drahami a společností Leo Express Tenders. Předcházelo tomu dlouhé vyjednávání o podmínkách kontraktů. Zveřejnit je chce kraj až příští týden.
 • 19. 2. 18:19
  Blíže neurčený počet lidí zavalila dnes lavina na sjezdovce jihošvýcarského lyžařského střediska Crans-Montana. Podle neoficiální informace místního činitele může jít až o 12 osob, po nichž se rozběhlo intenzivní pátrání.
 • 19. 2. 17:45
   Starostou Prahy 11 byl dnes zvolen Jiří Dohnal z Pirátů. Ve veřejné volbě jej podpořilo 28 ze 42 přítomných zastupitelů. Při volbě měl dva protikandidáty, z Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) a SPD. Zastupitelstvo městské části na dnešním zasedání, které je už čtvrté od říjnových voleb, zvolí ještě místostarosty a radní. Jižní Město je poslední městskou částí, kde po říjnových volbách dosud nebylo zvoleno nové vedení.
 • 19. 2. 17:10
  Na desítky konkrétních případů souvisejících se zneužíváním zemědělských a dalších evropských dotací na Slovensku v úterý skupina poslanců Evropského parlamentu upozornila Evropskou komisi a Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF. Z větší části méně známými kauzami, často spojenými s tlakem na malé zemědělce, se tak úřady začínají zabývat rok poté, co byl na Slovensku spolu se svou přítelkyní zavražděn novinář Ján Kuciak, který se tématu věnoval.
 • 19. 2. 16:50
  Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z tendru na konci ledna vyloučila firmu Huawei, poté co Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varoval před používáním hardwaru i softwaru čínských společností Huawei a ZTE. Nyní se generální finanční ředitelství vzhledem k nejistotě dalšího procesního a právního vývoje situace rozhodlo v řízení nepokračovat.
 • 19. 2. 16:15
  Pobočka dánského finančního ústavu Danske Bank zapojená do praní špinavých peněz musí ukončit své obchodní aktivity v Estonsku. V úterý to oznámil estonský regulátor finančního sektoru. Největší dánská banka musí do osmi měsíců přenést své úvěrové smlouvy na jiné banky nebo oprávněné právnické osoby působící v Estonsku. Danske Bank je zapletena do skandálu týkajícího se praní špinavých peněz pocházejících z Ruska a zemí bývalého Sovětského svazu.
 • 19. 2. 15:59
  V dalších dvou pražských restauracích zákazníkům nabízeli jídla, která měla být podle jídelního lístku z argentinského hovězího, avšak původ masa byl v jiných jihoamerických zemích. Jedná se o restauraci ve Stodůlkách Pizzeria Palatino a o restauraci El Barrio de Angel na Andělu, uvedl v úterý v tiskové zprávě mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Radoslav Pospíchal.
 • 19. 2. 15:39
  Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení dvou pasáží novely zákona o pozemních komunikacích. Zákon ponechal pro starší billboardy pětileté přechodné období, které vypršelo v roce 2017, a stanovil návaznou povinnost odstranit reklamní zařízení bez zbytečného odkladu. Dle soudců lze omezení billboardů zdůvodnit veřejným zájmem na bezpečnosti provozu, soud zdůraznil i ochranu životů a zdraví lidí a životního prostředí.
 • 19. 2. 15:20
  Soud v úterý přeměnil bývalému fotbalovému reprezentantovi Tomáši Řepkovi původní podmíněný trest za dvojí řízení v opilosti na devět měsíců vězení. Uvedl to server iDNES.cz s tím, že Řepka se ve zkušební době podmínky neosvědčil, protože jednak neplatil alimenty, jednak poškodil bývalou manželku podáním smyšlených erotických inzerátů. Dnešní rozhodnutí není pravomocné, fotbalista proti němu podal stížnost.
 • 19. 2. 15:05
  Varšava očekává oficiální omluvu od Izraele za výroky o polském antisemitismu, které ji přiměly zrušit svou účast na summitu visegrádské čtyřky  v Jeruzalémě. Podle agentury PAP to v úterý uvedlo několik vysoce postavených polských politiků.
 • 19. 2. 14:45
  Za minulý týden přibylo v Praze dalších 14 případů spalniček. Podobně vysoké počty přibývají poslední tři týdny, od začátku roku je 65 nemocných. Loni bylo 103 za celý rok, informovala pražská hygienická stanice. Nemoc je velmi nakažlivá a přenáší se vzduchem, nakažení jsou proto povinně dva týdny v karanténě v nemocnici.
 • 19. 2. 14:30
  Neznámý pachatel v noci na úterý zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve východofrancouzském městě Quatzenheim, ležícím nedaleko Štrasburku, informoval alsaský list Les Dernières Nouvelles d'Alsace. Na hroby někdo žlutou a modrou barvou namaloval nápisy v němčině a hákové kříže. 
 • 19. 2. 14:18
  Obvodní soud pro Prahu 2 v úterý uložil bývalému ministrovi pro místní rozvoj Rostislavu Vondruškovi roční podmíněný trest s odkladem 2,5 roku za to, že podle obžaloby použil dárkové poukazy zaplacené státní agenturou CzechTourism pro své soukromé účely nebo je rozdal známým. Někdejší politik má také uhradit škodu ve výši zhruba 149 tisíc korun. Rozhodnutí není pravomocné.
 • 19. 2. 13:49
  Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům, řekl novinářům v Jeruzalémě premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda Novákovou odvolá. Vyjádření ministryně v nedělním pořadu 168 hodin České televize, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí a Češi spíš hledají připojení k wi-fi sítím, považuje za nešťastné.