Blair připustil, že invaze do Iráku má podíl na vzestupu IS

- Aktuality autor: roj

Bývalý britský premiér se v rozhovoru pro stanici CNN omluvil za chyby, které Velká Británie udělala v souvislosti s válkou v Iráku. Uvedl, že si politici neuvědomovali, co způsobí svržení Saddáma Husajna, ale tohoto kroku nelituje. Zároveň připustil, že invaze do Iráku napomohla k vzestupu hnutí Islámský stát.

Bývalý britský premiér Tony Blair se omluvil za chyby, které Londýn udělal v invazi do Iráku

Bývalý britský premiér Tony Blair se omluvil za chyby, které Londýn udělal v invazi do Iráku,zdroj: Profimedia.cz

Podle Blaira je na tvrzení, že invaze do Iráku vedla ke vzestupu radikální organizace, jež nyní ovládá rozsáhlé oblasti na severu Iráku a severu a východě Sýrie, "zrnko pravdy".

"Samozřejmě nelze říct, že ti z nás, kteří odstranili Saddáma v roce 2003, nenesou žádnou zodpovědnost za situaci v roce 2015," řekl bývalý labouristický premiér.

Výraznou roli podle Blaira ale sehrálo i takzvané arabské jaro, tedy série lidových revolucí, které se v roce 2011 prohnaly arabským světem a způsobily pád autoritativních režimů například v Tunisku, Egyptě či Libyi.

Tyto události vytvořily nestabilní prostředí v arabském světě a umožnily vzestup islamismu, uvedl Blair. Vinu na vzestupu IS podle něj nese ale i "sektářská" politika předchozích iráckých vlád.

Blairovo rozhodnutí zapojit se po boku USA do války proti Saddámovu režimu, které bylo založené na chybném tvrzení o existenci zbraní hromadného ničení ve skladech iráckého vládce, ještě řadu let po válce rozděluje veřejné mínění. V roce 2010 přispělo rovněž k porážce labouristické strany v parlamentních volbách.

"Omlouvám se za to, že zpravodajské informace, které jsme obdrželi, byly chybné," řekl Blair.

Zároveň ale uvedl, že za svržení Husajna se omlouvat nebude, protože rozhodnutí považuje za správné. Pokud by k němu Západ nepřikročil, hrozil by podle něj Iráku syrský scénář. 

"Omluvám se ale za některé chyby v plánování, především za omyl v porozumění tomu, co se stane, když svrhneme (v Iráku) režim," dodal.

V Iráku v letech 2003 až 2009 zahynulo 179 britských vojáků. Komise vyšetřující účast Británie ve válce začala pracovat v roce 2009, zatím ale nezveřejnila žádné výsledky své činnosti.

Tagy: Velká Británie zahraničí Irák války a ozbrojené konflikty

Zdroje: ČTK