Bizarní problém krematorií: Obezita u nebožtíků komplikuje kremaci

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

S tím, jak v Německu přibývá obézních lidí, musejí tamní krematoria dělat úpravy, aby šlo bezpečně pálit i těla s vysokým obsahem tuku. Některá krematoria kvůli tomu byla vážně poškozena a hrozilo nebezpečí požáru, napsal internetový portál Spiegel.de.

V krematoriu v západoněmeckém městě Hamelin museli letos v lednu zasahovat hasiči, které zavolal jistý zaměstnanec kvůli tomu, že při spalování nebožtíka vážícího více než 200 kilogramů šlehaly plameny z desetimetrového komína a některé jeho části se tavily. Podle manažera hamelinského krematoria byl příčinou požáru "extrémní žár způsobený hořením velkého množství tuku". Proměnit tělo obézního nebožtíka na prach trvalo místo obvyklých dvou hodin čtyři hodiny.

V současnosti se v Německu zpopelňuje asi polovina nebožtíků. Obezita trápí asi 15 procent německé populace a takových lidí stále přibývá.

Při spalování obézních těl dochází k nepředvídatelným situacím

Němečtí podnikatelé v pohřebnické branži se přizpůsobili tomu, že lidé jsou čím dál tím větší - k dostání jsou rakve v rozměru "XXL", pece krematorií se vybavují většími dvířky. Problémem ale zůstává to, že při spalování obézních těl vzniká tak vysoká teplota, jíž současná zařízení nejsou uzpůsobená. "V mnoha krematoriích se dějí nepředvídatelné věci," citoval Spiegel.de konstruktéra Jochen Sembdnera. A nejde jen o nebezpečí požáru, které hrozí při spalování otylých těl v krematoriích. Kvůli příliš vysokému žáru často nefungují ani mechanismy a filtry, které mají zabránit unikání nebezpečných látek do ovzduší. Z kremační pece se tak dostávají dioxiny, rtuť používaná v zubních plombách nebo jiné těžké kovy.

Bavorská agentura pro životní prostředí proto v jedné ze svých studií doporučila provozovatelům krematorií, aby v případě mimořádně těžkých těl nechávali víko rakve v peci pootevřené a aby zavedli váhové limity pro svá zařízení. Firmy působící v této branži se chtějí druhým doporučením začít řídit ještě letos. Jejich cílem je, aby výrobci pecí v návodech uváděli, kolik nejvýše může nebožtík vážit.

Otázkou zůstává, co s příliš rozměrnými těly, která překračují limity pro kremaci. Podle německého portálu se může stát, že pohřební vůz s otylým nebožtíkem bude jezdit od krematoria ke krematoriu a shánět takové, které má podmínky i pro "těžké váhy". Spiegel.de připomíná případ z Francie, kde několik krematorií odmítlo zpopelnit tělo 140 kilogramů vážící ženy. Dcera zemřelé si pak v novinách stěžovala na to, že její matka se stala obětí posmrtné diskriminace.

Tagy: Německo obezita problém

Zdroje: ČTK