BIS se domáhá nahrávky, na níž se hovoří o úniku její tajné nahrávky

- Aktuality autor: str

Bezpečnostní informační služba (BIS) požádala týdeník Euro o vydání audiozáznamu, na kterém má někdejší šéf kontrarozvědky Jiří Lang řešit případ bývalého pracovníka BIS Jana Petržílka. Petržílek čelí obvinění, že z BIS vynesl záznamy s rozhovory Béma a Janouška a poskytl je firmě ABL Víta Bárty.

Někdejší šéf BIS Jiří Lang

Někdejší šéf BIS Jiří Lang,zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

BIS o nahrávku požádala kvůli podezření, že Lang do Petržílkovy aféry zasahoval. Na poradě s důstojníky ekonomického odboru, z níž byl pořízen záznam, řešil únik záznamu, který vynesl právě Petržílek. K tomu, aby se dobral pravdy, chtěl své kolegy poslat na detektor lži. Jenže Lang ani jako ředitel do vyšetřování vnitřních případů zasahovat nesměl. přísluší to pouze inspekci BIS.

Petržílek si společně s Vítem Bártou v rámci případu vyslechl obvinění loni. Kauzu už řešila sněmovní komise, na kterou se obrátil Petržílek s tvrzením, že BIS do ní nepřiměřeně zasahuje. 

Týdeník Euro k věci uvedl, že audiozáznam s Langem byl získán "díky standardní novinářské práci" a přislíbil komisi spolupráci. Pokud záznam nevydá, redakci hrozí pokuta ve výši 50 tisíc nebo odebrání záznamu soudní cestou. 

Pro připomenutí, na nahrávce, kterou vynesl Petržílek, se bývalý primátor Prahy Pavel Bém s pravomocně odsouzeným lobbistou Romanem Janouškem familiárně oslovují "mazánku" a "kolibříku".

Tagy: Česko skandál s odposlechy Bezpečnostní informační služba (BIS) české tajné služby

Zdroje: ČTK