Bilion eur? Zdroje z EU popírají dohodu na zvýšení fondu finanční stability

- Aktuality autor: Danica Klein

Zdroje z Evropské unie dnes popřely dohady, podle nichž se Francie a Německo už dohodly na posílení Evropského fondu finanční stability (EFSF).

Podle úterní zprávy by se měl fond zvýšit na dva biliony eur (asi 50 bilionů Kč), téměř trojnásobek sumy, která byla teprve čerstvě navýšena z původní částky necelého půl bilionu eur. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble nicméně uvedl, že by to měl být maximálně bilion eur.

Žádná dohoda neexistuje

Guardian uvedl, že eurozóna zvýší EFSF na zhruba dva biliony eur, aby poskytla podporu zemím ohroženým dluhovou krizí a evropským bankám, vystaveným riziku řeckého bankrotu. Důvěra v uzavření dohody na řešení dluhové krize na nedělním summitu Evropské unie se podle listu zvýšila poté, co agentura Moody's v úterý upozornila, že by mohla zhoršit výhled prestižního francouzského ratingu Aaa.

"Není to pravda, žádná taková dohoda neexistuje," řekl agentuře Reuters jeden z výše postavených činitelů EU. Druhý zdroj uvedl, že tak výrazné navýšení EFSF ani není proveditelné. "Je naivní myslet si, že si to vypočítáme a přijdeme s pěkně zaokrouhleným číslem dva biliony. Tak jednoduché to není," dodal.

Analytici upozorňují na to, jaké problémy měla eurozóna se schvalováním červencové dohody o navýšení EFSF ze 440 na 780 miliard eur a posílení jeho pravomocí. Slovensko jako poslední člen měnové unie ji schválilo teprve minulý týden, a to ještě za cenu pádu vlády.

Různé modely

Podle Schäubleho by se navýšení fondu na bilion eur uskutečnilo formou pojistek na státní půjčky zemí zasažených dluhovou krizí. Německé záruky v EFSF, které nyní dosahují 211 miliard eur, by se tak nezvýšily, zdůraznil podle FTD ministr. Jejich další růst by totiž velmi pravděpodobně narazil na nesouhlas části koaličních poslanců, z nichž někteří jen s obtížemi podpořili nedávné navýšení fondu.

Účastníci schůzky však zprávu FTD dementovali. Schäuble údajně žádnou konkrétní částku nezmínil. Poslanec Ulrich Scharlack agentuře Reuters řekl, že jim ministr pouze sdělil, že se v EU v současnosti propočítávají různé modely.

Zpráva Guardianu na poslední chvíli posílila růst na newyorské burze, zvýšila kurz eura a dnes příznivě ovlivnila akcie na tokijské burze,. "Pokud by to byla pravda, bylo by to něco, na co trh čeká," řekl Brian Dolan z firmy Forex.com. "Musíme to ale brát s rezervou. Z Evropy jsme tu měli už spoustu zpráv, které říkaly, že je něco hotového, ale příští ráno zůstalo jen zklamání," dodal.

"Pákový" efekt

Finanční trhy nyní nervózně sledují signály, zda na summitu EU dojde k nějaké konkrétní dohodě. Německo od počátku týdne upozorňuje, že žádný definitivní výsledek čekat nelze a kancléřka Angela Merkelová v úterý řekla, že šéfové zemí na jednom setkání krizi nevyřeší. Francie naopak po úterním varování Moody's zvyšuje tlak na dohodu a prezident Nicolas Sarkozy v úterý řekl, že "nevídaná finanční krize nás v příštích dnech dovede k velmi důležitému rozhodnutí".

Podle zdrojů by se lídři zemí EU mohli na summitu shodnout na určité formě zvýšení finanční síly EFSF prostřednictvím "pákového efektu", který používají banky při poskytování úvěrů mnohonásobně převyšujících jejich kapitál. Fond by zřejmě mohl garantovat část ztrát z nových emisí dluhopisů zemí eura. Podle činitelů EU se tím ale finanční síla EFSF může zvýšit maximálně na 1,5 bilionu eur.

Náladu na trzích dnes podkope další krok agentury Moody's, která v úterý večer snížila úvěrový rating Španělska o dva stupně. Uvedla, že kvůli vysoké zadluženosti bank a firemního sektoru může mít vláda problémy s financováním na trhu dluhopisů.

Francie a Německo se podle Guardianu také dohodly na nutnosti rekapitalizace evropských bank tak, aby se v kapitálové přiměřenosti dostaly na devět procent. Berlín a Paříž jsou údajně také blízko dohodě o zvýšení účasti soukromého sektoru na záchraně Řecka.

Tagy: Francie EU Německo Brusel dohoda EFSF

Zdroje: ČTK