Bildt: Musíme respektovat české ústavní procedury

- Aktuality autor: red

Švédské předsednictví EU v úterý nechtělo komentovat probíhající jednání ústavního soudu o souladu lisabonské smlouvy s českým právním pořádkem. Šéf švédské diplomacie Carl Bildt řekl, že je třeba respektovat ústavní procedury v zemích sedmadvacítky.

Bildt nechtěl ani říct, zda by podle něj bylo dobré, pokud by rozhodnutí tribunálu padlo již před summitem EU. 

Ten se v Bruselu koná ve čtvrtek a v pátek, přičemž se bude do značné míry věnovat právě otázce dokončení ratifikace smlouvy o reformě EU v České republice. Ta je jedinou zemí EU, která smlouvu zatím neschválila. 

Podpořili ji sice čeští zákonodárci, chybí ale podpis prezidenta Václava Klause. Ten požaduje, aby si ČR vyjednala trvalou výjimku z listiny základních práv EU. Obává se totiž možného prolomení takzvaných Benešových dekretů, které po válce mimo jiné upravovaly vyvlastnění majetku československých Němců a Maďarů.

Právě na summitu by se měla výjimka dojednávat. Prezident nicméně může smlouvu případně podepsat až po rozhodnutí ústavního soudu, na který se s žádostí o posouzení "Lisabonu" obrátila skupina senátorů. 

"Myslím, že by bylo lepší, kdybychom měli lisabonskou smlouvu ratifikovanou už tak před rokem," řekl Bildt na dotaz, zda by bylo dobré mít rozhodnutí českého ústavního soudu před summitem. "Musíme ale respektovat procedury, které jsou v jednotlivých zemích," dodal. 

Šéf české diplomacie Jan Kohout řekl, že doufá, že se podaří problém kolem české ratifikace vyřešit do konce roku a že smlouva vstoupí v platnost. Na dotaz, jaké je to být v pozici, když stovky milionů Evropanů čekají na rozhodnutí jednoho Čecha, řekl, že je třeba být trpělivý a počkat na výsledky českého ústavního procesu. 

"Je to situace, na kterou je Evropská unie zvyklá. Není to první kritický moment v historii evropské integrace," řekl. Připomněl, že zamýšlená předchůdkyně lisabonské smlouvy - takzvaná euroústava - skončila na referendech ve Francii a v Nizozemsku. Pak se prý zase čekalo na nedávné referendum o smlouvě v Irsku. "Určitě to není poslední podobná událost v historii EU," dodal. 

Bildt zase nechtěl říct, zda má od prezidenta Klause nějaké záruky, že v případě, že dostane požadovanou výjimku, smlouvu pak v případě souhlasu ústavního soudu podepíše. "Zeptejte se jeho. Býval mým dávným přítelem. Ale teď už jsem s ním dlouho nemluvil, nemůžu odpovědět tuto otázku," řekl.

Zdroje: ČTK