Bezejmenní technici nasazují život, aby odvrátili jadernou katastrofu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Malá skupina techniků, kteří přes radiaci a požáry jako jediní zůstali v poškozené jaderné elektrárně Fukušima 1, představuje pro Japonsko možná poslední šanci na odvrácení větší jaderné katastrofy. Napsal to americký deník The New York Times.

V úplné tmě, kterou prořezávají pouze jejich svítilny, prolézají elektrárenským labyrintem a občas zaslechnou výbuchy vodíku, který uniká z reaktorů. Dýchají skrz nepohodlné respirátory, nebo na svých zádech nesou těžké bomby s kyslíkem. Nosí bílé celoobleky, které je pouze nedostatečně chrání před neviditelnou radiací.

To oni jsou padesátkou bezejmenných pracovníků, kteří zůstali. Dobrovolně se přihlásili, nebo jim bylo nařízeno, aby mořskou vodou chladili nebezpečně odkryté palivové tyče, které se taví, aby zabránili ještě větším únikům radioaktivních látek, které by mohly ohrozit miliony jejich spoluobčanů.

Zvyšuje se horní limit povolené radiace

Tito zaměstnanci přináší stále větší oběti, o kterých se zatím spíš mlčí. Japonské ministerstvo zdravotnictví v úterý zvýšilo horní hranici radiace, které může být vystaven každý z pracovníků, ze 100 na 250 milisievertů (mSv), což je pětkrát více, než povoluje limit pro zaměstnance amerických jaderných elektráren.

Díky posunutí hranice mohou technici v elektrárně zůstat déle. Podle japonského ministra zdravotnictví je ale vzhledem ke zdraví pracovníků nemyslitelné limit dále posunovat.

Společnost Tepco, která elektrárnu provozuje, o zaměstnancích zatím neřekla téměř nic. Z několika detailů, které zveřejnila, je ale možné si udělat alespoň částečný obrázek. Od pátečního zemětřesení a tsunami zemřelo pět pracovníků, 22 dalších bylo zraněno a dva se pohřešují.

Nebyl se schopen udržet na nohou

Jeden zaměstnanec musel být hospitalizován poté, co se náhle chytil za hruď a nebyl dále schopen zůstat na nohou. Další musel být ošetřen, když ho zasáhly radioaktivní látky poblíž jednoho z poškozených reaktorů. Při výbuchu reaktoru 3 utrpělo zranění 11 pracovníků.

Podle expertů je Fukušima 1 kontaminována zářením do té míry, že je nemožné, aby technici u reaktorů pracovali po delší dobu. V nejhůře zasažených částech elektrárny se tak pravděpodobně velmi rychle střídají, třeba i po minutách.

V úterý dosáhla radiace v blízkosti reaktorů až 400 mSv za hodinu, což už je životu nebezpečné, později u vstupu do elektrárny klesla 0,6 mSv za hodinu, což je přibližně stejná hladina, jaké jsou v průměru lidé vystaveni za půl roku. Firma Tepco ale neuvádí, jaké jsou hladiny radiace uvnitř ochranných budov, kde se pracovníci snaží opravit pumpy, elektrické systémy i další zařízení. Podle odborníků v nich bude radiace pravděpodobně vyšší.

Černobyl byl horší

Ani tak ale zdaleka nedosahuje hodnot jako po katastrofě v Černobylu, kde na následky ozáření zahynuly desítky lidí, kteří se podíleli na likvidaci nejhorší jaderné nehody v dějinách. U některých z černobylských záchranářů se následky ozáření, jako různé druhy rakoviny nebo šedý zákal, projevily až po čase. Zejména lidé, kteří v Černobylu zasahovali ve vrtulnících, byli vystaveni dávkám, které mnohonásobně převyšují i nejvyšší hodnoty záření naměřené ve Fukušimě 1.

Technici v jaderných elektrárnách říkají, že sdílejí profesionální hrdost stejně jako třeba hasiči nebo členové elitních vojenských oddílů. Často se spolu prý baví o tom, co by dělali v případě náhlé pohotovosti. Podle Michaela Friedlandera, který dříve pracoval ve třech amerických jaderných elektrárnách, se vždy shodnou, že by nejprve varovali své rodiny, ale pak by zůstali v elektrárně až do konce.

V Japonsku smysl pro povinnost ještě zvyšuje výchova, která dobro skupiny staví nad dobro jednotlivce. Proto mohou být Japonci častěji ochotní se v zájmu skupiny obětovat.

Tagy: Japonsko Fukušima jaderna elektrarna

Zdroje: ČTK