Bezdomovec údajně pobodal chlapce. Policie po útočníkovi pátrá

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Policie pátrá po bezdomovci, který nedávno ve Slezské Ostravě pobodal mladistvého chlapce. V úterý kvůli tomu mezi lidmi bez přístřeší provedla už druhou pátrací akci, ale muže zatím nenašla.

Informovali o tom představitelé ostravské kriminální policie. 

Zločin se stal 13. března kolem 23:00 poblíž zastávky Důl Zárubek. Bezdomovec podle policie zaútočil na chlapce nečekaně, aniž k tomu měl nějaký zjevný motiv. Nešlo o loupež ani vyřizování účtů. Muž chlapce bodl dvakrát do hrudi a dvakrát do stehna, nezpůsobil mu však žádné vážné zranění.

"Pracovali jsme i s verzí, že si to ten chlapec mohl vymyslet, ale mezi bezdomovci jsme zjistili, že se to určitě stalo tak, jak to napadený vylíčil. Pachatel se totiž mezi svými známými pochlubil. Pak ovšem hned zmizel," řekl vedoucí oddělení kriminální policie a vyšetřování Radim Bena. 

Vyšetřovatel: Strašně moc zapáchal

Hledaný muž je podle policie ve věku mezi 40 a 50 lety, je štíhlý, měří 175 až 180 centimetrů, má dlouhé a dlouho nečesané vlasy a vousy hnědé barvy s šedinami. "Vypadal zanedbaně, byl oblečený jako bezdomovec a strašně moc zapáchal," řekl Bena. 

Uvedl, že během dnešní akce Jarní úklid II přes 50 policistů v ostravské části Poruba zkontrolovalo 42 bezdomovců a dalších 36 lidí na ubytovnách. "Zadrželi jsme mezi nimi dvě hledané osoby a také jsme zajistili dva muže, kteří odpovídají popisu pachatele. Ty prověřujeme, ale vypadá to, že ani jeden z nich útočníkem není," řekl Bena. 

Při první akci Jarní úklid prověřili policisté v březnu 35 lidí bez přístřeší převážně ve Slezské Ostravě. Našli mezi nimi dva hledané a také objevili mrtvolu bezdomovce v pokročilém rozkladu. Podle Beny zemřel bez cizího zavinění. "Akci hodnotíme jako úspěšnou. Už po první akci jsme měli pozitivní ohlasy, a tak v tom budeme pokračovat. Dnes jsme dělali kontroly v Porubě, příště to může být na Jihu. Chceme mít přehled, kolik bezdomovců kde je," řekl Bena. 

Výjimečný pátrací tým?

Pachatele je podle něj problém najít také proto, že i bezdomovci sami mezi sebou se znají jenom přezdívkami, třebaže vedle sebe přespávají ve stanu. Mluvčí policie Gabriela Holčáková řekla, že také proto se zatím nepodařilo identifikovat dva ze čtyř bezdomovců, kteří v lednu 2009 uhořeli při požáru zahradní chatky v Ostravě-Přívoze. 

Bena řekl, že speciální pátrací tým kromě Ostravy funguje jenom v Praze. "Dá se říci, že je to výjimečný tým. A má dost práce. Největší pozornost věnuje pátrání po dětech nebo přestárlých lidech," uvedl Bena. Jeho zástupce Anton Drozd řekl, že tým pátrá každý rok po zhruba 2000 lidech, což je druhý nejvyšší počet po Praze. "V současné době máme 800 aktivních pátracích svazků. Při pátrání máme skoro devadesátiprocentní úspěšnost," řekl Drozd. Dodal, že tým spolupracuje se všemi složkami policie, ale také například s ochrankami v nákupních centrech. 

Tagy: muz nůž pátrání bezdomovec útočník

Zdroje: ČTK