Bezdomovci se radují. Praha na zimu navýší počet lůžek

- Aktuality autor: Jakub Konečný

V Praze se rozšíří kapacita zimních nocleháren pro bezdomovce, kterých je v metropoli zvláště v mrazivém počasí akutní nedostatek, o novou noclehárnu v Malešicích. Bude k dispozici bez ohledu na počasí až do konce února. Projekt organizuje a platí soukromý investor ve spolupráci s neziskovými organizacemi. Provoz takzvaného Střediska pomoci Vackov vyjde na 1,2 milionu Kč, sdělil dnes Dalibor Dědek z firmy Jablotron, která vloni Praze nabídla stan pro bezdomovce.

Pražský bezdomovec.

Pražský bezdomovec.,zdroj: alternativnipohled.cz

Firma pronajala část malešické ubytovny, kde od dnešního večera najde azyl 60 lidí bez přístřeší. Přespat budou moci bezplatně každý den od 21:00 do 07:00. Dobrovolníci a zdravotníci z řad mediků jim poskytnou ošetření a teplý čaj, budou se moci také osprchovat. Na pořádek a bezpečnost bude dohlížet ostraha. 

"Naší motivací je nejen snaha pomoci lidem v nouzi, ale též reálně snížit zbytečnou kriminalitu," uvedl Dědek. "Ve 21. století snad není nutné, aby lidé ve snaze přežít mráz museli ilegálně vnikat do cizích objektů," doplnil. 

Bezdomovectví je zvláště v zimních měsících v Praze tíživým problémem. Město už v sobotu kvůli mrazům vyhlásilo první stupeň mimořádných opatření. Dnes přijalo další opatření. Bezdomovecká loď Hermes tak bude od středy otevřena lidem i přes den, naopak v některých nízkoprahových denních centrech budou mít lidé bez domova možnost strávit noc v provizorních podmínkách na židli, sdělil náměstek primátora Ivan Kabický (ODS). Zřízení stanů na Rohanském ostrově a u křižovatky u Bulhara zatím v plánu není. 

Kapacity nocleháren a denních středisek jsou podle neziskových organizací stále nedostatečné. Pomoc se každý mrazivý den dostane stovkám lidí, v Praze je ale podle odhadů zhruba 4000 bezdomovců. Každý rok jich v metropoli přímo na ulici několik umrzne.

Tagy: Praha bezdomovci

Zdroje: ČTK