Betlémské světlo dorazilo do Prahy. Lidé si mohou připálit své svíce

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Betlémské světlo, novodobý symbol Vánoc, dnes přivezli skauti do katedrály sv. Víta. U jesliček ho převzal pražský arcibiskup Dominik Duka. Betlémské světlo přivezli skauti minulý víkend do Brna z Vídně. Nyní se přes ně a věřící šíří po českých a moravských chrámech i domácnostech. Také v Praze se z katedrály může šířit dál. V sobotu od poledne bude možné Betlémské světlo získat například na náměstí Míru. 

Betlémské světlo

Betlémské světlo,zdroj: isifa/MAFRA/Alexandr Satinský

"Vánoce jsou v noci a světlo prozařuje tmu, proto jsou Vánoce velikou nadějí, tak jako každý nový lidský život je nadějí," uvedl kardinál Duka, který zažehnul svíci ve svatovítském chrámu. 

Do Prahy svítilnička se svíčkou dorazila z Brna. Kromě katedrály bude plamen z Betléma možné získat na mnoha dalších místech. Ve spolupráci s pražským arcibiskupstvím bude světlo k vyzvednutí také v kostelích. 

Plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, je uchováván v olejových svítilnách. 

Brněnští skauti dovezli Betlémské světlo z rakouské metropole poprvé v roce 1994, tradice však v tuzemsku vznikla už v roce 1990, kdy je přebírali od exilových skautů na hranicích s Rakouskem. Světlo má připomínat především duchovní rozměr Vánoc, o němž řada lidí v tehdejším Československu po pádu předchozího režimu mnoho nevěděla. Šíření betlémského světla vzniklo v Rakousku v roce 1986.

Tagy: Praha Vánoce Katedrála svatého Víta betlémské světlo

Zdroje: ČTK