Besson: Deportace Romů nezastavíme, tlaku nepodlehneme

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Francouzský ministr pro přistěhovalectví Eric Besson ve čtvrtek vyloučil, že by Francie od své politiky vyhošťování jakkoli ustupovala, "byť jen o milimetr".

Evropský parlament krátce předtím vyzval Francii i jiné státy Evropské unie, aby okamžitě zastavily vyhošťování Romů.

"My samozřejmě nemáme proč se podrobovat politickému diktátu," reagoval Besson na rezoluci EP při jednání o této otázce v Rumunsku, kam Paříž vrací zpět Romy, kteří nemají platné doklady pro pobyt ve Francii. Podle něj Francie svědomitě dodržuje francouzské a evropské právo. 

Zejména poslanci ze stran politického středu a levice označovali kroky Paříže, která letos vyhostila již několik tisíc Romů ve jménu zajišťování práva a pořádku, za neslučitelné s právem Evropské unie. Do Evropské komise, která v bloku dohlíží na dodržování práva, se pustili kvůli tomu, že není schopna jasně říct, zda Francie unijní normy porušuje či nikoli. 

Komise: Rasismus a xenofobie nemají v EU místo

Komise zdůraznila, že všichni musí respektovat zákony a vlády zase lidská práva; rasismus a xenofobie v EU podle ní nemají místo. Od Francie, která je přesvědčena o tom, že postupuje v souladu s unijním právem, a vyhošťování odůvodňuje nelegálním pobytem Romů v zemi, zatím komise žádá více informací k tomu, aby mohla provést hlubší analýzu situace. 

"(Parlament) je znepokojen opatřeními, která přijaly francouzské úřady i úřady dalších členských států vůči Romům a kočovným lidem a která počítají s jejich vyhoštěním," uvedli zákonodárci. 

Romská europoslankyně: Problém není repatriace, ale chudoba Romů

Jediná europoslankyně romského původu Lívia Járókaová z Maďarska však v diskusi před přijetím dokumentu v EP uvedla, že skandálnost situace nespočívá v repatriaci Romů do jejich země původu, ale ve skutečnosti, že v posledních desetiletích se neudělalo nic pro zmírnění velké chudoby Romů v Evropě. 

Pětatřicetiletá členka EP v úterý odsoudila to, že romská otázka se stala politickým nástrojem. V plénu vyzvala k vypracování společné evropské strategie ohledně integrace Romů, kteří podle ní tvoří největší menšinu na starém kontinentu. 

Od začátku roku Francie vrátila už několik tisíc Romů bez patřičných povolení k pobytu zpět do jejich vlasti. Jen za poslední měsíc jich vyhostila do Rumunska a Bulharska asi 1000. 

Sarkozy, jemuž klesá popularita, jen odvádí pozornost

Kritici za tím vidí snahu vlády a prezidenta Nicolase Sarkozyho odvést pozornost od jiných kontroverzních témat, jako je důchodová reforma, a reagovat tak i na nízkou voličskou podporu. Kroky francouzských úřadů vůči Romům ale podle průzkumů podporuje i přes nedávné demonstrace více než polovina Francouzů. 

K textu, který Evropský parlament nakonec schválil, měli výhrady lidovečtí poslanci a konzervativci, mezi nimiž byli i čeští občanští demokraté. Tyto dvě frakce prosazovaly vlastní usnesení, které bylo méně kritické vůči Francii a Evropské komisi a podle autorů vyváženější a lépe reagující na výzvy, před nimiž tato menšina, čítající podle odhadů kolem 12 milionů lidí, v EU stojí. Přijaté usnesení kritizuje instituce EU za nedostatečné úsilí situaci Romů řešit. Podle europoslanců je také protiprávní, že jsou vyhoštěným Romům odebírány otisky prstů.

Tagy: Francie EU Romové deportace EP

Zdroje: ČTK