Berlusconiho partaj ztratila regionální a obecní volby

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Strana italského premiéra Silvia Berlusconiho utrpěla drtivou porážku v obecních a regionálních volbách. Po osmnácti letech přišla o kontrolu nad finanční metropolí země Milánem a neuspěla ani v Neapoli.

Hlasování bylo především ve velkých městech považováno za zkoušku postavení Berlusconiho vlády. Ta ale podle ujištění vládní Ligy severu nepadne. Přívrženci levicové a centristické opozice již vyrazili slavit do ulic. 

Milán - dosud nedobytná bašta Berlusconiho

Po sečtení téměř všech odevzdaných hlasů obdržel podle italské televize RAI v boji o křeslo starosty Milána kandidát středolevicové Demonkratické strany Giuliano Pisapia více než 55 procent hlasů, zatímco dosavadní starostka Letizia Morattiová z Berlusconiho strany Lid svobody (PDL) necelých 45 procent. Milán byl dosud považován za takřka nedobytnou baštu Berlusconiho. 

I v druhém nejsledovanějším městě Neapoli dosáhl rozhodného vítězství kandidát opoziční strany Itálie hodnot Luigiho De Magistrise, který dostal přes 65 procent hlasů. Levicoví centristé dosáhli úspěchu například také ve městech Turín, Boloňa, Cagliari, Terst a Novare. 

"Prohráli jsme," konstatoval italský ministr pro záležitosti rodiny Carlo Giovanardi. Podle agentury AFP se Berlusconi snažil už předtím očekávané výsledky bagatelizovat. Tvrdil, že nebudou mít vliv na chod vlády. 

Výsledky jsou políčkem vládě, ta ale nepadne

To potvrdil ministr vnitra Roberto Maroni z koaliční Ligy severu. "Ne," odpověděl na dotaz novinářů, zda by následkem toho mohla padnout vláda. Dodal nicméně, že výsledky jsou "políčkem" vládě, která bude muset prý zintenzívnit svou práci, aby vydobyla nazpět lidovou podporu. 

Mezi oběma koly voleb čtyřiasedmdesátiletý Berlusconi prohlašoval, že lidem, kteří volí levici, chybí mozek, a tvrdil, že po vítězství Pisapii se Milán stane islámským městem, nebo "Cikánopolí plnou romských táborů". 

Úpadek "berlusconismu"?

"Nastává úpadek Silvia Berlusconiho a 'berlusconismu'," prohlásil senátor za Demokratickou stranu Nicola Latorre. 

Na centrálním náměstí Milána se sešly už po vyhlášení prvních odhadů výsledků stovky lidí, kteří tleskali při každém zveřejnění nových údajů. Nad místem zněly výkřiky radosti. "Jsem neskonale šťastná. Je to probuzení vědomí, která dřímalo po léta necivilizovanosti a absence kulturnosti," řekla podle AFP jedna z účastnic shromáždění v předdůchodovém věku. Neváhala přitom přirovnat výsledky voleb k "osvobození od fašismu". 

Prudká palba opozice

Berlusconiho popularita v posledních týdnech klesala v prudké palbě opozice, zejména kvůli obvinění z pohlavního styku s nezletilou a z pokusu zneužít moc v její prospěch. 

"Vstupujeme do fáze politické nejistoty, protože většina z parlamentních voleb (před třemi roky) je jiná než většina vzešlá z obecních voleb," prohlásil bývalá pravicový ministr vnitra Beppe Pisanu. 

"Výsledky sčítání po obecních volbách ukazují, že jsme prohráli a my bychom je měli analyzovat a poskytnout politickou odpověď naší vlády," reagoval také místopředseda poslaneckého klubu PDL Gaetano Quagliariello.

Tagy: premiér Itálie berlusconi strana

Zdroje: ČTK