Berlusconiho éra skončila. Podle odhadů v italských volbách zvítězila levice

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 25. 2. 2013 19:09) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Podle prvních odhadů výsledků v italských parlamentních volbách jasně zvítězilo středolevicové uskupení kolem Demokratické strany (PD) Piera Luigiho Bersaniho. Průzkumy mezi voliči ukázaly, že získá většinu v dolní komoře a pravděpodobně také v senátu. Bersaniho největší soupeř, středopravicový blok vedený stranou Lid svobody (PdL) expremiéra Silvia Berlusconiho, za vítězem zaostává nejméně o pět procentních bodů. 

Pier Luigi Bersani

Pier Luigi Bersani,zdroj: Profimedia.cz

Podle průzkumů televizních stanic RAI a Sky získala Bersaniho koalice v dolní komoře parlamentu 35 až 37 procent hlasů, v senátu pak 36 až 38 procent. Berlusconiho blok má ve volbách do sněmovny podporu 29 až 31 procent voličů, v senátu získal 30 až 32 procent. 

Ačkoli předvolební průzkumy předpovídaly velmi těsný souboj dvou nesilnějších uskupení, vypadá to nyní na jasné vítězství středolevicového tábora, který už začal oslavovat. "Éra berlusconismu je u konce," řekl svým příznivcům pravděpodobný příští premiér Bersani. 

Třetí je populista Grilla

Populistické Hnutí pěti hvězdiček bývalého komika Beppeho Grilla skončilo podle odhadů ve volbách třetí, když získalo 19 procent hlasů v dolní komoře a 16,6 procenta v senátu. Čtvrté je s velkým odstupem centristické uskupení premiéra Maria Montiho s devíti procenty hlasů. 

Italský volební systém zajišťuje díky volební prémii vítězné straně parlamentní většinu. Bez ohledu na to, kolik procent hlasů vítěz voleb dostane, získá ve sněmovně 54 procent ze 630 mandátů. Volební prémie se vztahuje i na senát, tam se ale rozděluje vítězům v jednotlivých regionech. 

Volební místnosti se uzavřely dnes v 15:00 SEČ. První částečně výsledky voleb by měly být známé vpodvečer. 

Předčasné volby se v Itálii konají 14 měsíců po demisi Berlusconiho vlády, kterou nahradil úřednický kabinet Maria Montiho. Jejich výsledky s napětím očekává celá Evropa, protože rozhodnou o dalším osudu úsporných reforem, které předchozí vláda přijala ve snaze překonat důsledky hospodářské krize.

Tagy: Itálie Parlamentní volby

Zdroje: ČTK