Berlusconi slíbil odvézt severoafrické imigranty z Lampedusy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Italský premiér Silvio Berlusconi ve středu slíbil, že do 48 až 60 hodin zařídí evakuaci všech imigrantů z jihoitalského ostrova Lampedusa, který navštívil.

Na ostrově je nyní na 6000 imigrantů, přičemž místní zařízení pro ilegální přistěhovalce má kapacitu pouze 850 lidí. 

"Vláda připravila plán pro evakuaci imigrantů z ostrova do dvou dní nebo do dvou a půl dne. Použili jsme šest lodí a připravujeme sedmou pro celkem 10 tisíc osob. Do 48 až 60 hodin bude Lampedusa obydlena pouze Lampedusany," řekl šéf vlády. 

"Ostrov se stal hraničním přechodem mezi civilizacemi bez demokracie, bez svobody, bez blahobytu," zdůraznil Berlusconi. 

Berlusconi: Lampedusu vyčístíme

Přislíbil, že na Lampeduse bude trvale zakotvena velká loď, která umožní evakuaci nově příchozích imigrantů. Řekl, že Lampedusu vyčistí s pomocí ženijního vojska a že se bude podílet na vybudování infrastruktury, aby usnadnil novou turistickou sezónu. 

Aby Lampedusany přesvědčil o vážnosti svých úmyslů, prohlásil, že od úterý hledal na internetu dům na Lampeduse. "Našel jsem jeden, velmi pěkný, a dnes ráno jsem si ho koupil," sdělil. Dodal také, že ostrov navrhne na Nobelovu cenu za mír. 

Od pádu tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího v polovině ledna a od počátku povstání v severní Africe dorazilo na Lampedusu na 20 tisíc imigrantů. Za celý loňský rok sem připlulo 4000 běženců. 

Řím žádá EU o pomoc

Řím neustále žádá Evropskou unii, aby mu s imigranty pomohla. Ve středu vyjádřil nelibost nad tím, že Francie Itálii vrací běžence z Tuniska, kteří chtějí do této země, kde mají často příbuzné. 

EU oznámila, že běženci z Tuniska jsou většinou ekonomičtí imigranti a že za ně zodpovídají italské úřady. Mluvčí EU Cecilia Malmströmová sdělila, že Itálii jsou k dispozici evropské fondy, ale nevyjádřila se k tomu, zda ostatní státy unie přijmou běžence, kteří dorazili na Apeninský poloostrov.

Tagy: Itálie evakuace berlusconi

Zdroje: ČTK