Berlusconi oznámil roztržku ve vlastní straně, vláda prý vydrží

- Aktuality autor: red

Italský premiér Silvio Berlusconi se ve čtvrtek rozešel se svým donedávna nejsilnějším politickým spojencem, když šéfa dolní komory italského parlamentu Gianfranka Finiho vyzval, aby odstoupil ze svého úřadu.

Řekl, že vytvořil opozici uvnitř vládní strany Lid svobody, kterou společně v březnu 2009 zakládali. Veřejnost ale Berlusconi ujistil, že rozchod s Finim neznamená pád nynější středopravé vlády. 

Fini, který se v posledních měsících několikrát od Berlusconiho distancoval, zejména pokud jde o téma morálka v politice, odstoupit odmítl. 

Berlusconiho strana vydala prohlášení, v němž Finiho viní z nepokrytého odštěpenectví. Podle premiéra roztržka neovlivní stabilitu vlády, přestože Fini v parlamentu možná kontroluje až 50 hlasů. "Žádné riziko není, máme většinu," řekl Berlusconi. Z vládní PDL zatím nikdo z Finiho stoupenců nebyl vyloučen. Třicítka poslanců, stoupenců předsedy Poslanecké sněmovny, oznámila, že má v úmyslu vytvořit ve sněmu vlastní samostatnou skupinu. 

Berlusconiho vláda má v parlamentu pohodlnou většinu se 271 poslanci PDL a 59 poslanci Ligy severu, protiimigrantské a populistické strany Umberta Bossiho, k nimž se připojilo dalších 24 poslanců. Opozice má 269 poslanců. 

"Rozhodující bude počet poslanců, kteří se rozhodnou opustit PDL," uvedl komentátor listu Il Sole 24 ore Stefano Folli. "Bude-li jich tucet, bude to jen osten v patě koalice Berlusconi-Bossi. Bude-li jich třicítka, pak by byli schopni připravit vládní většinu o její pozici v Poslanecké sněmovně," řekl. 

Berlusconi by se tak při hlasování o důležitých věcech, jako je reforma justice, střetával s problémy a pokaždé by se musel ucházet o přízeň několika centristických poslanců, jejichž postoje jsou nestálé. 

Šéf vlády ve čtvrtek vyloučil možnost pádu svého kabinetu. Ani Fini neprojevil žádný úmysl vládu svrhnout a dokonce ji ujistil o své věrnosti. 

Rozchod Berlusconiho s Finimi nicméně podle agentury Reuters znovu posiluje spekulace o pádu vlády, která je u moci dva roky a jejíž mandát vyprší v roce 2013. Prohlášení vládní strany Lid svobody (PDL), kterou Fini s Berlusconim spoluzakládal, obviňuje Finiho z akcí, které se neslučují se stranickou linií. Fini prý organizoval uvnitř PDL "politickou opozici" a připravoval pro stranu "pomalou smrt". 

Vůdce italské opozice PierLuigi Bersani na roztržku ve vládní straně reagoval prohlášením, že vláda je v hluboké krizi a premiér by měl situaci vysvětlit v parlamentu. Několik poslanců PDL podepsalo petici, v níž oznamují, že se již nepovažují za členy PDL a zakládají vlastní parlamentní frakci. 

Fini ve čtvrtek v rozhovoru pro list Il Foglio prohlásil, že je připraven k dohodě s Berlusconim a k ukončení rostoucího nepřátelství. "Nemusíme být zrovna přátelé, ale měli bychom zůstat věrni svým politickým a volebním závazkům," řekl Fini. Berlusconi však jeho nabídku odmítl. Analytici nevylučují, že se mu podaří získat podporu jiných, menších parlamentních stran.

Zdroje: ČTK