Běloruský disident Michalevič dostal v Česku politický azyl

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Běloruský opoziční politik, bývalý kandidát na úřad běloruského prezidenta Ales Michalevič obdržel v Česku politický azyl. Oznámila to ve středu ruská agentura Interfax s odvoláním na informaci jeho ženy.

"Právě jsem obdržela jeho elektronickou zprávu, že mu azyl udělili," sdělila Milana Michalevičová ruské agentuře. 

Ales (Aljaksej) Michalevič, který loni v prosincových volbách kandidoval proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi, je jedním ze čtyřicítky lidí, které chce běloruská justice soudit za organizování mohutného protivládního protestu, který opozice svolala 19. prosince do centra Minska.

Zatčen byl v noci na 20. prosince a ve vazební věznici strávil dva měsíce. Po propuštění oznámil, že ho policie během věznění mučila a propuštěn byl až poté, co podepsal slib tajného spolupracovníka. 

Hrozba fyzického násilí

V noci na 14. března se v Michalevičově blogu objevila informace, že se uchýlil na utajené místo "mimo dosah běloruské tajné policie". V blogu uvedl, že "existuje jediný důvod takového kroku - reálná hrozba fyzického násilí. Všichni vidí, že tito lidé jsou schopni všeho, neřídí se žádnými zákony." 

O čtyři dny později potvrdil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, že Michalevič je v Praze a požádal o politický azyl. Ministr Schwarzenberg tehdy řekl, že české úřady by měly Michalevičově žádosti vyhovět. 

Běloruský generální prokurátor věří ve vydání politika

Zprávu o poskytnutí azylu běloruskému disidentovi přinesla i běloruská privátní agentura BelaPAN s odvoláním na své pražské zdroje. Napsala rovněž, že běloruský generální prokurátor Rygor Vasilevič zřejmě požádá Česko o Michalevičovo vydání.

"Vydání se může uskutečnit, vždyť (proti Michalevičovi) bylo zahájeno trestní stíhání, žádost o vydání je nasnadě," řekl Vasilevič agentuře. Manželka Michaleviče a jeho dvě dcery zůstaly v Minsku.

Tagy: opozice Bělorusko kandidát azyl

Zdroje: ČTK