Bělorusko splatilo veškerý dluh za dovoz ruské elektřiny

- Aktuality autor: Danica Klein

Bělorusko zaplatilo veškeré své dluhy za dovoz elektřiny z Ruska. Firma InterRAO zastavila tento týden dodávky elektřiny do Běloruska, protože jí země dlužila za odběr elektřiny za březen, duben a květen. Elektřina z Ruska se na celkové spotřebě elektřiny v zemi podílí zhruba deseti procenty.

Bělorusko se potýká s finanční krizí a státní energetická společnost neměla dostatek deviz za zaplacení dlužné částky. Mluvčí ministerstva uvedla, že Bělorusko dnes zaplatilo zbývajících 611 milionů rubů (366,7 milionu Kč), a nemá tak již žádný dluh za dovoz elektřiny z Ruska.

Rozsáhlá privatizace

Rusko tento týden zastavilo dodávky do země kvůli celkovému dluhu 1,2 miliardy rublů. Část dluhu, 600 milionů rublů, Minsk splatil ve středu. Minsk rovněž splatil většinu dlužné částky za dodávky elektřiny Ukrajině a podle mluvčí očekává brzké obnovení dodávek.

Bělorusko nyní zažívá nejhorší finanční krizi od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Od počátku roku mu výrazně klesají devizové rezervy a vláda musela kvůli tomu v květnu prudce devalvovat měnu. Rusko v rámci fondu pro bývalé republiky Sovětského svazu poskytlo zemi minulý týden úvěr 800 milionů dolarů (13,4 miliardy Kč), nutí ji však k rozsáhlé privatizaci.

Žádné politické souvislosti

Podle analytiků chce Moskva donutit neochotného běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka k souhlasu s privatizací, zejména k prodeji běloruských plynovodů ruskému Gazpromu. Místopředseda ruské vlády Igor Sečin v úterý uvedl, že rozhodnutí zastavit dovoz elektřiny do Běloruska nemá žádné politické souvislosti.

Tagy: Rusko dluh plyn Bělorusko elektřina dodávky

Zdroje: ČTK