Bělorusko požádalo MMF o záchranný úvěr

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bělorusko požádalo Mezinárodní měnový fond (MMF) o záchranný úvěr. Ten by měl zemi pomoci stabilizovat domácí ekonomiku, která se potýká s prohlubující se finanční krizí. MMF již dříve uvedl, že Bělorusko začátkem června navštíví jeho zástupci, aby posoudili situaci v zemi.

Běloruští analytici podle agentury AP odhadují, že země bude potřebovat minimálně devět miliard dolarů (153 miliard Kč). 

"Běloruská vláda a centrální banka zaslaly Mezinárodnímu měnovému fondu žádost o poskytnutí stabilizačního úvěru," sdělila běloruská vláda ve své zprávě. Neposkytla však žádné další podrobnosti. Premiér Michail Mjasnikovič nicméně podle místních agentur uvedl, že vláda by od MMF ráda získala 3,5 až osm miliard dolarů. "Je to signál SOS od běloruské vlády, která ztrácí kontrolu nad situací," řekl jeden z analytiků. 

Vysoké výdaje na volby

Minsku letos prudce klesají devizové rezervy, protože musí krýt silně rostoucí deficit platební bilance. Platební a měnovou krizi podle ekonomů vyvolala vlna rozsáhlých vládních výdajů před prosincovými parlamentními volbami. 

Centrální banka minulý týden devalvovala oficiální kurz běloruského rublu o 36 procent. V pondělí ve snaze omezit inflační dopady devalvace zvýšila oficiální úrokovou sazbu na 16 procent. Vláda pak v úterý ze stejného důvodu zmrazila ceny řady potravin. V zemi se po devalvaci rozšířila panika a Bělorusové začali hromadně nakupovat zboží a cizí měny, aby ochránili své úspory před znehodnocením. 

Minsk čeká na pomoc od fondu, kde je hlavním hráčem Rusko

Minsk nyní čeká na rozhodnutí o půjčce od regionálního záchranného fondu pro bývalé sovětské republiky, v němž má hlavní slovo Rusko. Fond má poskytnout Bělorusku tříletý úvěr v sumě až 3,5 miliardy dolarů (60 miliard Kč). Moskva však po Bělorusku požaduje rozsáhlou privatizaci, která by získala zemi další potřebné miliardy dolarů. 

Na vyhlídky dohody o záchranném úvěru vrhl minulý týden pochyby běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Prohlásil, že nikdy nedovolí prodej běloruského státního majetku pod cenou a pohrozil i vypovězením zástupců ruských médií, která obvinil ze šíření paniky kolem hospodářské situace země a vyvolání měnové krize.

Tagy: Bělorusko zadost MMF

Zdroje: ČTK