Bělorusko odmítá pustit zadržené Rusy, způsobilo diplomatickou roztržku

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Rusko v úterý odvolalo svého velvyslance z Běloruska na konzultace do Moskvy jako výraz nespokojenosti s neochotou běloruské vlády propustit jedenáct ruských občanů, kteří byli zadrženi 19. prosince při protivládní demonstraci v centru Minsku.

Rusko žádalo o jejich propuštění několikrát, běloruské úřady však pokaždé, naposled v pondělí, žádost odmítly. Zdůvodnily to "nutností vazby po dobu vyšetřování". 

"Ruské ministerstvo zahraničí znovu zdůrazňuje nezbytnost okamžitého propuštění ruských občanů zadržených v Minsku," cituje agentura AFP z prohlášení ruské diplomacie. "Zadržování ohrožuje všeobecnou atmosféru bilaterálních rusko-běloruských vztahů," upozorňuje dokument. 

Situaci v Bělorusku a Lukašenkovy represe Kreml nekomentuje

Běloruská policie 19. prosince zadržela přes 600 lidí a ve zrychleném řízení je odsoudila ke zhruba dvoutýdenním trestům vězení. Zvlášť je souzeno sedmnáct údajných organizátorů demonstrace, kterým hrozí u vyššího soudu trest až 15 let vězení. 

Výsledky běloruských prezidentských voleb, v nichž už počtvrté zvítězil dosavadní prezident Alexandr Lukašenko, Kreml oficiálně nijak nekomentoval.

Nevyjádřil se ani k brutálnímu zásahu běloruské policie proti desetitisícové demonstraci, kterou poražení prezidentští kandidáti svolali bezprostředně po volbách do centra Minsku. Ruský prezident Dmitrij Medveděv Lukašenkovi oficiálně blahopřál, informaci o blahopřejném telegramu ale Kreml zveřejnil až po dotazech ruských novinářů. 

Je prezidentský kandidát ještě naživu?

Mezi osobami, které běloruské úřady označují za inspirátory protivládní demonstrace, je pět prezidentských kandidátů.

Dva z nich - Uladzimir Njakljajev a Andrej Sannikav - byli při zadrženi surově zbiti a od jejich zatčení je nikdo neviděl. Přístup k zadrženým nemají jejich advokáti ani rodinní příslušníci. V Minsku se šíří pověsti, že Njakljajev, považovaný za nejvýznamnějšího běloruského básníka současnosti, na následky policejního útoku zemřel.

Ministři zahraničí Česka, Polska, Německa a Švédska vyzvali minulý pátek Evropskou unii, aby v reakci na tvrdý postup Lukašenkova režimu proti opozici zastavila své sbližování s Běloruskem.

Tagy: Rusko Bělorusko Moskva diplomacie

Zdroje: ČTK