Bělorusko má v neděli volby. Vesele se však volí už od úterka

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Prakticky nulová volební kampaň a bojkot opozice doprovázejí parlamentní volby v Bělorusku, které se v zemi ovládané "posledním diktátorem Evropy" uskuteční v neděli. 

Voliči po čtyřech letech znovu vybírají 110 poslanců dolní komory parlamentu z kandidátů, kteří jsou většinou spojenci autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Parlament v existujícím prezidentském režimu nemá téměř žádné důležité pravomoci. 

Žádné z voleb za osmnáctileté éry panování Lukašenka západní státy ani celoevropské instituce neuznaly za demokratické a svobodné. Kritika se týká i běloruského "předčasného" hlasování, které prodlužuje dobu, po kterou urny s hlasy stojí ve volebních místnostech. Hlasovat dříve než v neděli může každý, hodí se to nejvíce migrujícím studentům a dělníkům. Ti dostávají ve fabrikách i volno, pokud slíbí, že půjdou hlasovat. 

Od úterka, kdy byly volební místnosti otevřeny, tak odvolilo zatím kolem deseti procent Bělorusů. Předběžné výsledky ale známé nejsou. 

Opozice i novináři se zavírají ve velkém

V pondělí z voleb odstoupily opoziční strany Běloruská národní fronta a Sjednocená občanská strana. Zůstali kandidáti opozičního hnutí "Mluv pravdu!". Shodli se na tom, že jejich snažení má smysl i v podmínkách tuhé státní kontroly. 

Před volbami policie opakovaně zatýkala opoziční aktivisty na mítincích vyzývajících k bojkotu. Tajné služby zatkly administrátory nepohodlných opozičních skupin na sociálních sítích. Do kanceláře hnutí "Mluv pravdu!" vtrhla tajná služba a zabavila tištěné materiály a počítače. 

Lukašenko slíbil různé nájemné podle platů

 

Do Minsku tento týden přijíždějí pozorovatelé krátkodobé mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), když trvalou kancelář OBSE v Minsku nechal Lukašenko koncem roku 2010 zavřít. Dvěma pozorovatelům z Německa a z Litvy běloruský režim bez udání důvodu neudělil víza. 

Bělorusko prochází hlubokou hospodářskou a fiskální krizí. Zdroje státu Lukašenko vyčerpal i prudkým zvýšením platů v dominantní státní sféře, které slíbil před prezidentskými volbami před dvěma lety. Tentokrát Lukašenko před volbami přišel s návrhem zavést diferenciované nájemné podle výše příjmu.

Tagy: diktatura svinstvo cenzura totalitní režim Sovětský svaz Bělorusko lukašenko

Zdroje: ČTK