Běloruská policie už zatkla pět údajných atentátníků

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Kromě hlavního viníka pondělního krvavého atentátu v minském metru, který si vyžádal dvanáct mrtvých, policie zadržela už čtyři jeho spolupachatele. Oznámil to ve čtvrtek v Minsku šéf vyšetřovatelů Andrej Šved.

Hlavními osobami zodpovědnými za útok zůstávají pětadvacetiletý Bělorus, jenž prý útok spáchal, a jeden z jeho spolupachatelů, který mu bezprostředně pomáhal. 

Policie podle Šveda zjistila místo, kde byla trhavina o síle pěti až sedmi kilogramů trinitrotoluenu vyrobena. Puma, která po výbuchu vyhloubila v podlaze nástupiště metrový kráter, nebyla vyrobena v Minsku. Přesné místo vyšetřovatel odmítl uvést. 

Pachateli jsou mladí Bělorusové

Novináři měli podle minských médií na tiskové konferenci poprvé možnost zhlédnout kritické záběry monitorovacích kamer z metra pořízené v době výbuchu a krátce před ním. Je na nich patrné, jak muž klade tašku s výbušninou pod lavici na nástupišti, vyčkává na příjezd soupravy, a v okamžiku, kdy cestující vycházejí z vagonů, nálož odpaluje. 

Podle policie byla trhavina spuštěna rádiovým signálem. Pachatelé získali trhavinu nákupem přes internet - jde údajně o vysoce výbušný materiál, s nímž mohou manipulovat jen odborníci. 

Podle Šveda je všech pět zadržených ve věku do 30 let, všichni jsou občany Běloruska a nemají žádný záznam v trestním rejstříku. 

Útoky na disent

Vyšetřovatelé potvrdili, že policie pečlivě prověřuje veškeré komentáře, které se v místních médiích v souvislosti s atentátem objevují. Pokud se v nich objeví známky "paniky, dezinformací a nepodložených obvinění", bude prokuratura jejich autory vyslýchat. 

Výslechy aktivistů běloruské opozice, která prý "tančí na hrobech" obětí pumového atentátu v minském metru, v běloruských médiích ohlásil i generální prokurátor země Ryhor Vasilevič. Běloruský disent obvinil z "diskreditačních komentářů" a slíbil, že v internetových diskusích "zavede pořádek". 

"Někteří autoři komentářů tančí na hrobech lidí zabitých v metru, a budou proto předvoláni k výslechu," řekl Vasilevič podle agentury Interfax. Někteří uživatelé internetu podle něj vedou proti Bělorusku diskreditační kampaň. "Na internetu je třeba zavést pořádek," prohlásil prokurátor. 

Podle ruských médií Vasilevič reagoval na spekulace, které se často objevují na opozičních serverech a v diskusích na sociálních sítích. Pondělní pumový útok přišel podle nich na objednávku režimu, který si tak otevřel cestu k potlačení jakéhokoli vnitřního odporu. Státní média naopak naznačují, že inspirátorem útoku byla opozice nespokojená s vítězstvím Alexandra Lukašenka v loňských prezidentských volbách.

Tagy: výbuch Bělorusko metro Minsk

Zdroje: ČTK