Bělobrádek: Zeman by preferoval, abych byl ve vládě ministrem

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Prezident Miloš Zeman by preferoval, aby byl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v případné trojkoaliční vládě místopředsedou kabinetu a zároveň ministrem. Zeman by údajně neměl problém s tím, kdyby Bělobrádek stanul v čele zemědělství. Novinářům to po setkání se Zemanem řekl Bělobrádek. Lidovci přes nesouhlas ČSSD a ANO usilují právě o získání ministerstva zemědělství. 

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Růžička

Bělobrádek novinářům řekl, že prezidenta informoval o tom, jaké rozložení sil ve vládě by lidovci preferovali. Vysvětlil mu také to, proč KDU-ČSL trvá na křesle ministra zemědělství. Zeman prý lidoveckému předsedovi řekl, že postoje nejmenší koaliční strany chápe. 

Zeman už dříve řekl, že by nemusel jmenovat všechny ministry, které mu Sobotka jako kandidát na premiéra předloží. "Pan prezident vyjádřil svoji preferenci, aby předseda jedné z koaličních stran byl ve vládě a zastával i ministerský post, to znamená místopředseda vlády a ministr. Takže je to věc, která směřuje i k mé osobě," řekl novinářům Bělobrádek, Na dotaz, zda by Zeman neměl problém s Bělobrádkem na postu ministra zemědělství, šéf lidovců doplnil: "Dá se to tak říct." 

O názorech prezidenta Zemana chce Bělobrádek večer informovat členy celostátního výboru strany, který má jednat o tom, zda přijme nabídku ČSSD na vládní posty. Sociální demokracie lidovcům nabídla křeslo ministra práce a sociálních věcí společně s dopravou nebo životním prostředím, třetí lidovecký člen vlády by byl bez portfeje.

Před Bělobrádkem Zeman na pravidelné schůzce přijal šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotku. Mluvili o postupu vládního vyjednávání. 

Tagy: KDU-ČSL

Zdroje: ČTK