Belgičané chtějí své hranolky na seznamu UNESCO

- Magazín autor: var

Belgické úřady se rozhodly prosadit, aby se tradiční belgické smažené hranolky zapsaly na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Hranolky a slávky - belgické národní jídlo

Hranolky a slávky - belgické národní jídlo,zdroj: ThinkStock

Vládní web pod heslem Všichni společně za naše belgické hranolky! vyzývá Belgičany, aby podepisovali petici, která požaduje zapsání jejich lahůdky na seznam UNESCO. Belgické hranolky mají podle nich nárok na podobný vstup do historie, stejně jak se stalo u francouzské a mexické kuchyně. 

Začátek kampaně přišel v době, kdy se v Belgii do 7. prosince koná 4. ročník Týdne hranolků. V rámci této akce jsou na mnohých místech po celé zemi kornouty se smaženými bramborovými hranolkami poskytovány kolemjdoucím zdarma. 

Ministr zemědělství René Collin při této příležitosti oznámil, že frankofonní Valonsko, kde žije na 4 a půl milionu lidí, a germanofonní oblast s asi 70 tisíci obyvateli zapíšou hranolky smažené v oleji na vlastní seznam regionálního nehmotného dědictví. To stejné učinilo Vlámsko, kde žije kolem šesti milionů Belgičanů, již loni. 

Belgická iniciativa nejspíš oživí letitý a vášněmi provázený spor mezi Belgií a Francií o to, která země má právo tvrdit, že vynalezla toto jedno z nejoblíbenějších moderních jídel, jakými jsou smažené hranolky. 

Tagy: Francie jídlo Belgie UNESCO světová kuchyně zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK