Bělehrad rozehnal radnice vzpurných obcí na severu Kosova

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Bělehradské úřady dnes rozpustily zastupitelské sbory srbských obcí na severu Kosova, které se stavějí proti plánům na normalizaci vztahů s bývalou srbskou provincií Kosovem. Srbská vláda odvolala zastupitele čtyř severokosovských obcí včetně Kosovské Mitrovice. Jmenovala pak jejich dočasné vedení, které bude řídit správu obcí do listopadových místních voleb.

Tomislav Nikolic, srbský prezident.

Tomislav Nikolic, srbský prezident.,zdroj: kurir-info.rs

Oficiálním důvodem rozpuštění čtyř zastupitelstev byl jejich odmítavý vztah k vládním nařízením přicházejícím z Bělehradu. Zastupitelé v polovině srpna oznámili, že listopadové volby budou bojkotovat. Bělehrad je přitom vyzval k aktivní účasti.

Na severu Kosova žije 40.000 Srbů, kteří se odmítají podřídit pravomoci kosovských úřadů. V roce 2010 kosovští Srbové místní volby rovněž bojkotovali. Hladký průběh těch letošních je součástí závazků, které Bělehrad převzal s vidinou zahájení přístupových rozhovorů o členství v Evropské unii. Priština části Kosova obývané Srby nekontroluje, správu srbských obcí řídí zastupitelé hájící srbskou svrchovanost.

Součástí dohody o normalizaci vztahů sjednané s pomocí Bruselu je úprava statusu srbských severokosovských okresů. V zásadě zakotvuje integraci Srbů do kosovského státu výměnou za výraznou autonomii. Tamní Srbové ale dohodu nepřijímají a listopadové volby zřejmě valná část z nich bude bojkotovat.

Tagy: Srbsko Kosovo nacionalismus Srebrenica

Zdroje: ČTK