BBC: ČR je tranzitním místem obchodu se ženami

- Aktuality autor: red

Za tranzitní středisko obchodu se ženami označil Českou republiku pořad televize BBC, který se věnoval prostituci v evropských metropolích v souvislosti s oblíbenými pánskými jízdami Britů na kontinentě.

Dokument mimo jiné popisuje setkání natočené skrytou kamerou s česky hovořícím mužem, který nabízí na prodej dvě ženy.

Reportér pořadu se vydával za majitele nevěstince v Londýně a sešel se u pumpy na dálnici u Rudné s mužem, který mu nabízel dvě ženy po 3500 eurech za měsíc. Při večerní schůzce zachycené skrytou kamerou muž tvrdí, že nyní mu každá v ČR vydělává 90 tisíc korun měsíčně.

Dokument rovněž uvádí rozhovor s mladou Janou z košického sídliště Lunik 9, která se proti své vůli dostala do nevěstince v Amsterodamu. Odjela tam se svým přítelem v přesvědčení, že povedou normální život, ale přítel ji prodal do nevěstince. Po roce se jí podařilo uprchnout.

Autoři dokumentu hovořili i se Slovákem Tiborem, který prohlásil, že se věnuje obchodu se ženami z chudých romských rodin na Slovensku, jež jsou v České republice zneužívány k prostituci. "Není to zločin, je to prostě práce jako každá jiná," tvrdí o své činnosti.

Dokument se věnuje obchodu se ženami v souvislosti s tím, že řada evropských měst se stala oblíbeným terčem mladých Britů a jejich "stag parties", tedy pánských jízd a "loučení se svobodou". Praha má 70 bordelů a spoustu striptýzových barů a není těžké v nich najít některé z půl milionu Britů, kteří každý rok do Prahy přijedou na tah, uvádí pořad BBC a připomíná "liberální zákony" ČR v tomto směru.

Podle dokumentu BBC tento "průmysl britských stag parties" přispívá k prostituci a obchodu se ženami. Pořad připomíná, že Britové při tazích v Evropě utratí na 500 milionů liber (14,7 miliardy Kč) za rok. Jejich nejčastějším cílem je Amsterodam, ale dokument se zaměřoval také na prostituci související s tímto fenoménem v Krakově a v Rize.

"Britské loučení se svobodou před svatbou se za posledních deset let změnilo. Pryč jsou časy, kdy se šlo na pivo do hospody s otcem nebo s kamarády. Nastoupily tři nebo čtyři noci v zahraničním městě daleko od zvědavých očí," konstatuje pořad. "A často jde o víc než o striptýzový klub. Pro mnoho Britů je návštěva prostitutky součástí vysněného pánského víkendu."

Zdroje: ČTK