Bavorská policie zadržela český kamion se 150 kilogramy heroinu

- Aktuality autor: Jan Pastor

AKTUALIZOVÁNO. Bavorská policie zadržela český kamion převážející 150 kilogramů heroinu a s ním čtyři pašeráky belgické a turecké národnosti. Podle tamních úřadů jde o největší úlovek heroinu od roku 1993. Dodávka byla určena do Nizozemska a podle odhadů kriminalistů by vystačila na deset milionů dávek drogy.

Mluvčí mnichovské celní správy Christian Schüttenkopf telefonicky sdělil, že nákladní vůz měl registraci na neupřesněnou českou spediční firmu. Jinak Češi podle něj v případu nefigurují a nejsou ani mezi zadrženými. Jedním z nich je řidič kamionu, který podle mluvčího Generálního ředitelství cel Jiřího Bartáka vlastní firmu se sídlem v ČR.

"Zadržený kamion nebyl tranzitován přes území České republiky. Navíc materiál, který v něm byl zajištěn, nebyl určen na český trh," řekl mluvčí Národní protidrogové centrály Michal Hammer.

Podle sdělení bavorských orgánů zastavili celníci kamion s chladícím návěsem minulý týden na dálnici A3 mezi Pasovem a Norimberkem kvůli běžné kontrole. Podle dokladů měl z Turecka převážet kotouče na kabely do Belgie. V návěsu však objevili důmyslnou skrýš ukrývající 300 půlkilogramových balíčků s heroinem. Ačkoli se jim tento úspěšný zásah podařil už před týdnem, z důvodů vyšetřování o něm informovali až dnes.

Tři komplicové

Do rozkrývání pozadí kontrabandu, při němž byli vedle řidiče zadrženi také tři údajní komplicové, se zapojili i kriminalisté v Nizozemsku, Belgii, Bulharsku a Česku. "S českými kolegy jsme prověřovali, zda ta registrace souhlasí s adresou (spediční firmy), jinak v tom případě jde převážně o Belgičany a Turky," vysvětlil Schüttenkopf.

Kromě kamionu s drogami policisté při vyšetřování zajistili 10.000 eur (téměř 250.000 Kč) v hotovosti, vícero mobilních telefonů a jedno luxusní terénní vozidlo. Koncentrace účinné látky v zachyceném heroinu dosahuje podle bavorských celníků 60 až 80 procent a pro běžné konzumenty by se z ní dalo vyrobit asi deset milionů dávek.

Ačkoli v tomto případě údajně Češi nefigurují, jsou jinak mezi cizinci nejčastějšími pašeráky drog do sousední německé spolkové země. Loni jich bavorské orgány kvůli tomu vyšetřovaly 289 a předloni 308.

Tagy: heroin kamion Bavorsko

Zdroje: ČTK