Bavoři volí parlament, favoritem je politický souputník Merkelové

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

avorsko dnes volí poslance do svého zemského parlamentu. Předvolební průzkumy předpovídají jasné vítězství vládních křesťanských socialistů (CSU), což je sesterská strana křesťanských demokratů (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Jedinou neznámou je, zda se jim v mnichovském sněmu podaří získat absolutní většinu křesel, kterou ztratili před pěti roky. Výsledek dnešního hlasování může zamíchat kartami v celostátních volbách, které se konají příští týden. V Bavorsku se ale také hraje o to, zda Češi a další cizinci budou platit za německé dálnice. 

Výsledek dnešního hlasování může zamíchat kartami v celostátních volbách, které se konají příští týden. V Bavorsku se ale také hraje o to, zda Češi a další cizinci budou platit za německé dálnice. V

Volební místnosti v největší německé spolkové zemi se otevřely v 08:00 a na 9,5 milionu voličů v nich může odevzdávat své hlasy až do 18:00. Po skončení voleb budou zveřejněny odhady výsledků; předběžné konečné výsledky by mohly být známy ještě dnes v noci. 

Do pozice vítěze je ale už předem pasována CSU, která v jednom z ekonomicky nejsilnějších a nejbohatších regionů Německa vládne nepřetržitě posledních 56 let. "Bavorsko je branou do ráje," glosoval hospodářskou a sociální situaci v zemi její premiér a šéf CSU Horst Seehofer. Bavorsko má ze všech německých spolkových zemí nejnižší nezaměstnanost, sídlí tam velké průmyslové a technologické koncerny, a kdyby bylo samostatné, bylo by šestou největší ekonomikou eurozóny. 

Právě současná prosperita nejvíce nahrává vládnoucím bavorským konzervativcům. Předvolební průzkumy jim přisuzují zisk těsně pod 50 procenty hlasů; v poslední anketě před hlasováním dostali 47 procent. V závislosti na výsledku ostatních stran jim přitom zisk mezi 45 a 48 procenty může stačit k úplnému ovládnutí mnichovského parlamentu a sestavení jednobarevné zemské vlády. 

Zpoplatnění silnic pro cizince

Výrazný úspěch je pro CSU o to důležitější, že strana by ráda napravila nezdar z voleb v roce 2008, kdy obdržela jen 43 procent hlasů a po mnoha desetiletích samostatné vlády musela do koalice s vládními svobodnými demokraty (FDP). Těm navíc v dnešních volbách hrozí, že se do bavorského zemského sněmu vůbec nedostanou. Podle průzkumů se pohybují pod pětiprocentní hranicí, jejíž překročení je nutné pro vstup do zastupitelského sboru. 

Bavorská opozice - tvořená sociálními demokraty (SPD), Zelenými a stranou Svobodní voliči - doufá, že dohromady získá více mandátů než CSU a bude moct nad spolkovou zemí u hranic s Českou republikou převzít vládu. Předvolební průzkumy jí však mnoho nadějí nedávají. 

Výsledek dnešního hlasování může podle odborníků výrazně ovlivnit to, jak příští neděli dopadnou celoněmecké volby. Triumf Seehoferovy strany může podle nich být silným impulzem pro konzervativní blok kancléřky Merkelové, v což šéfka CDU také věří. Může ale také zmobilizovat příznivce ostatních stran, zejména mezi nerozhodnutými voliči, kterých je v Německu stále více než čtvrtina, a zdramatizovat volební boj v zemi s největší ekonomikou v Evropské unii. 

Z dlouhodobějšího pohledu může být výsledek bavorského klání důležitý i pro Čechy a další cizince, neboť jedním z hlavních volebních lákadel CSU je kontroverzní požadavek na zpoplatnění německých dálnic pro zahraniční motoristy. To, zda a v jaké podobě ho bude moct prosadit, se ale ukáže až po celostátních volbách 22. září. 

Tagy: Německo Bavorsko

Zdroje: ČTK