Bártovi osvobození nestačí, hodlá žalovat státní zástupkyni

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Poslanec Vít Bárta (VV) podá stížnost na nečinnost státní zástupkyně Hany Vrbové, pokud se přes výzvy soudu nebude zabývat podezřením z trestné činnosti, kterému čelí další poslanci Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí. Řekl to dnes novinářům poté, co jej soud nepravomocně zprostil obvinění z podplácení. Škárka už předtím sdělil, že zproštění "korupčníka Bárty" je jasným pochybením soudu a že zvažuje podání žaloby na soudce.

Vít Bárta

Vít Bárta,zdroj: Mediafax

Bárta podle obžaloby uplácel své někdejší stranické kolegy Škárku a Kočí, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve Věcech veřejných. Škárka podle spisu úplatek přijal a část peněz také použil. Obvodní soud pro Prahu 5 dnes Bártu i Škárku zprostil obžaloby. Předseda senátu Jan Šott při tom zdůraznil, že se musel řídit právním názorem odvolacího soudu, podle kterého oba poslanci nebyli vinni, a měl tak nulový prostor k vlastnímu posouzení věci.

Vít Bárta je stále mimo realitu

"(Škárka a Kočí) Záměrně vylákali půjčku, kterou obrátili v úplatek s cílem diskreditovat mě," řekl dnes Bárta médiím. Podotkl, že byl dva roky účelově kriminalizován za to, že na ministerstvu dopravy jako jeho šéf zavřel penězovody do stranických pokladen. Svůj proces označil za politický. Uvedl také, že Kočí vyjednávala se zástupci ODS a TOP 09 o puči ve Věcech veřejných, žádný z představitelů obou koaličních stran ale nebyl předvolán a nikdo se nezabýval jejich skutečnou rolí ve "vytěsnění VV" z vlády. "Křivé obvinění Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí nesmí být potrestáno, protože tito dva poslanci drží vládu kmotrů a Miroslava Kalouska a Petra Nečase svými hlasy nad vodou," prohlásil.

Soudce Šott dnes v soudní síni už podruhé upozornil na to, že případnou trestní odpovědností Škárky a Kočí za křivé obvinění Bárty a za vylákání jeho hotovosti pod falešnou záminkou by se měly zabývat orgány činné v trestním řízení. Škárka se podle soudce mohl dopustit křivého obvinění také vůči dalšímu poslanci Michalu Babákovi (VV), který v kauze vystupoval jako svědek. "Je zcela na policii a na státním zastupitelství, jak se k našemu doporučení postaví," podotkl Šott.

Podplatil Bárta soudce? Škárka naznačuje

Škárka se k dnešnímu verdiktu soudu nejprve příliš vyjadřovat nechtěl, protože rozhodnutí ještě nenabylo právní moci. "Soudce Šott neprokazoval úplatek ve veřejném zájmu, zaměřil se na půjčky a podle mě celé to řízení nevedl úplně šťastně," řekl poslanec při odchodu ze soudu novinářům. Dodal, že křivého obvinění se nedopustil.

Vzápětí ovšem zaslal mnohem ostřejší vyjádření, v němž označil zproštění "korupčníka Bárty" za jasné pochybení policie a soudu. Šott podle něj od počátku vedl řízení manipulativně a míra jeho profesionality je pochybná. "Zvažuji podání žaloby na soudce Jana Šotta, protože celý proces nezvládl, a doufám, že to bylo pouze jeho neschopností, nikoli obálkou s iniciálami J.Š.," napsal.

"Co na to říct? Snad jen to, že nepovažuji za vhodné urážlivé výroky pana Škárky jakkoliv blíže komentovat," řekl Šott. Upozornil, že odvolací Městský soud v Praze potvrdil v plném rozsahu veškerá skutková zjištění obvodního soudu, a že tedy neví, proč by měl Škárka v souvislosti s vedením procesu u obvodního soudu podávat žalobu.

Tagy: soud korupce Věci veřejné vv vít bárta

Zdroje: ČTK