Bárta zveřejnil své příjmy. Vydělal 32 milionů za tři roky

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Čistý příjem ministra dopravy a hlavního sponzora VV Víta Bárty byl za poslední tři roky 32 milionů korun. Před zdaněním šlo o částku 38 milionů korun. Bárta zveřejnil své příjmy, aby se vyhnul podezřením souvisejícím s jeho podnikáním.

Bárta v sídle Věcí veřejných zveřejnil své účetnictví, k čemuž ho před dvěma měsíci vyzvala některá média. Bárta svůj krok označil za "nestandandardní aktivitu politika".

"Musím přiznat, že bylo několik kolegů, kteří mi říkali, že takovou věc dělat nemám, neboť posouvám hranici standardního chování politiků v České republice," komentoval zveřejnění svého účetnictví Bárta.

Ministr dodal, že nechce zveřejnit, za co konkrétně utrácel. Bárta se také zmínil o voze značky Maserati, kterým jezdí. Luxusní automobil si prý koupil jako služební vozidlo v době, kdy šéfoval bezpečnostní agentuře ABL. "Loni v létě při odchodu z firmy jsem ho odkoupil za zbytkovou hodnotu," uvedl Bárta.

Paroubkovo trestní oznámení

Vlastnictví sportovního vozu bylo jedním z důvodů, proča na Bártu v lednu podal bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek trestní oznámení pro údajné krácení daně. Paroubek tehdy vyjádřil pochybnosti o hospodaření firmy ABL ve vztahu k ministrově majetku.

Nebylo mu také jasné, zda jsou vozy Audi a Maserati, kterými podle médií Bárta jezdí, osobním ministrovým majetkem, nebo zda patří firmě ABL. Bárta je hlavním sponzorem Věcí veřejných a jejich nejvýraznější tváří.

V minulosti byl zakladatelem a majitelem bezpečnostní agentury ABL. Média často spekulují o jeho vlivu na společnost nyní, když ji odprodal svému bratrovi Matějovi.

Tagy: příjmy bárta vv ministr zveřejnění

Zdroje: ČTK