Bárta u soudu: Kočí se Škárkou mě chtěli odstranit z politiky

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Poslanci Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka (oba dříve VV) se prý snažili odstranit šéfa poslanců vládních Věcí Veřejných (VV) Víta Bártu z politického života, uvedl dnes Bárta před soudem.

Bývalý ministr dopravy čelí obžalobě, že snažil uplatit Škárku a Kočí koncem loňského března. Kočí dal údajně půl milionu korun, Škárkovi 170.000 korun. Ve své závěrečné řeči dnes zopakoval, že se cítí nevinen.

Státní zástupkyně Hana Vrbová navrhla Bártovi podmíněný trest. Podmínku by měl podle ní dostat za přijetí úplatku i druhý obžalovaný Škárka. "Stále zdůrazňuji, že jsem mu (Škárkovi) dal půjčku, kterou po mně chtěl," uvedl exministr dopravy. Řekl také, že si Škárka dělá ze soudu pouze tiskovou konferenci. Podle něho se zajímá pouze o to, jak je prezentován v médiích. Kočí i Škárku označil za "pučisty"

Psali jsme: Kočí u soudu rozdává omluvy a popírá pomluvy

"Po vyhodnocení všech důkazů mám rozhodně za to, že v dané věci, kdy projednáváme trestnou činnost poslanců Parlamentu České republiky, došlo k tomu, že tato trestná činnost byla prokázána," prohlásila při dnešní závěrečné řeči Vrbová. Oba muži by podle ní měli dostat, i vzhledem ke své dosavadní bezúhonnosti, "výchovné tresty". Státní zástupkyně zároveň navrhla, aby státu propadly zajištěné peníze, tedy 670.000 korun. Muži vinu popírají. Jejich advokáti navrhli, aby je soud zprostil obžaloby.

Úplatkem pro Kočí chtěl Bárta podle obžaloby posílit svůj vliv ve straně a požadoval po tehdejší šéfce poslaneckého klubu VV, aby vedla poslance k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala. Podle Vrbové z důkazů vyplývá, že mezi Kočí a Bártou byly rozpory. Tehdejší ministr dopravy prý po ženě chtěl, aby na poslance působila tak, jak chtěl on, a požadoval, aby v případě názorového střetu stála na jeho straně.

Motivem prý byla snaha o ovládnutí dění ve straně a potlačení demokratických principů rozhodování ve VV. V době předání úplatku, tedy 29. března 2011, prý eskalovalo napětí ve VV a z chování Kočí bylo zřejmé, že se schyluje ke střetu mezi ní a Bártou. Škárkovi dal Bárta údajně 170.000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV.

Tagy: obvinění soud bárta škárka Kočí

Zdroje: ČTK