Bárta se stal tzv. výkonným volebním manažerem VV

- Aktuality autor: red

Ministr dopravy Vít Bárta byl na čtvrtečním zasedání grémia Věcí veřejných zvolen do nové funkce výkonného volebního manažera. Komunální volby bude mít ve straně na starosti David Švarc.

Švarc je novým volebním manažerem. VV to uvedly na stranickém webu.

Grémium také schválilo kandidáty do podzimních komunálních voleb. Z nich registrovaní příznivci strany vybírají lídry v online hlasování, které začalo v pátek a skončí s úderem sobotní půlnoci. Výsledky elektronického referenda mezi takzvanými "véčkaři" budou známy v neděli. 

Širší vedení strany ve čtvrtek schválilo i etický kodex kandidátů VV do Senátu. Podle tiskového oddělení strany je podobný morálnímu závazku pro kandidáty do komunálních voleb. V něm se každý zájemce o vstup do obecního zastupitelstva v barvách VV zaručuje za své čestné chování a jednání a k dodržování programu a cílů, s nimiž kandidáti do voleb jdou. Před sněmovními volbami byli někteří lidé z kandidátek VV vyřazeni, protože se nepohodli se stranickým vedením.

Jména kandidátů do Senátu chce strana oficiálně oznámit příští týden. Ve středu je musí schválit grémium strany a podle výkonného místopředsedy Jaroslava Škárky se do té doby ještě může objevit "nějaké zajímavé jméno". 

Do médií již nicméně unikly informace o kandidatuře exministra zahraničí Josefa Zieleniece a bývalého ředitele Státní opery v Praze Jaroslava Vocelky. Třetím kandidátem by měl podle Práva být lékař a publicista Martin Jan Stránský. 

Ač se Věci veřejné honosí přídomkem "strana přímé demokracie", jejich registrovaní příznivci o kandidátech do Senátu rozhodovat nemohou. Škárka to ve čtvrtek odůvodnil tím, že je na podobné hlasování nedostatek času. 

Volby do Senátu budou letos v půli října společně s komunálními volbami. Lidé v nich určí, zda v horní komoře udrží pravice většinu, kterou květnovými volbami získala i ve sněmovně. Kompletní seznamy kandidátů do Senátu mají ze sněmovních stran zatím jen ODS a KSČM.

Zdroje: ČTK