Bárta se chystá vysvětlit sledování politiků ODS, obrací se na MF

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) vyzval deník Mladá fronta Dnes, aby zveřejnil plné znění dokumentů o údajném sledování politiků v Praze 11 bezpečnostní agenturou ABL. Sám se prý ke kauze vyjádří do tří dnů.

Někdejší majitel ABL a klíčový politik VV v tiskovém prohlášení uvedl, že jeho spolupracovníci chystají interpretaci dosud zveřejněných dokumentů týkajících se této kauzy. Bárta ovšem tentokrát nepopřel, že ABL politiky ODS sledovala, přestože dal na podzim premiéru Petru Nečasovi čestné slovo, že se tak nedělo.

Poslanci VV: Dokumenty jsou padělkem

Bárta již celou věc vysvětlil alespoň poslancům VV. Poslanci jeho strany mu věří a tvrdí, že slovo dané premiérovi neporušil.

Podle předsedkyně klubu Kristýny Kočí Bártův postoj podporují. "Nikdo z poslanců, kteří vystoupili v diskusi, nebyl proti panu ministrovi Bártovi. Naopak, všichni mu vyjadřovali podporu a myšlenku, že musíme být jednotní," poznamenala Kočí. Zopakovala médiím Bártovo vysvětlení, že materiál, ke kterému se vyjadřoval a na jehož základě dal předsedovi vlády čestné slovo v září, byl padělek.

"Jsem připraven učinit nezbytné kroky, včetně oslovení klientů a partnerů za účelem dohody na tom, které informace je a není možné publikovat. Již v tuto chvíli pracuje tým blízkých spolupracovníků na tom, aby se pokusil interpretovat doposavad zveřejněné dokumenty. Věřím, že je zcela jistě pochopitelné, že povaha práce bezpečnostní agentury je v řadě aspektů citlivá," uvedl Bárta. MF Dnes podle něj z materiálů, které získala, vyvozuje nepravdivé a poškozující závěry. 

Ke sledování Bárta stále mlčí

Deník Mladá fronta Dnes minulý týden zveřejnil fotografie, videozáznamy a počítačové dokumenty, které podle listu dosvědčují, že ABL před několika lety skutečně sledovala politiky ODS.

První informace o této kauze přinesl list už loni v září. Bárta tehdy vše popřel a dal čestné slovo premiéru Petru Nečasovi (ODS), že jeho lidé občanské demokraty nesledovali. 

Výkonná rada ODS v reakci na nové informace o kauze Bártu v pondělí vyzvala, aby roli agentury ABL ve sledování komunálních politiků ODS veřejnosti vysvětlil. Informace o této kauze jsou podle ODS alarmující. Bárta zatím nechtěl před médii nová zjištění komentovat, neboť případ vyšetřuje policie. Nečas už minulý týden oznámil, že nehodlá přistoupit na Bártův návrh, aby v této věci dostal vysvětlení pouze on jako předseda vlády. 

Konkurenční boj v ODS?

Podle listu vedla ABL sbírání informací jako zakázku pro radnici Prahy 11. Jako klient byla uvedena "P11", pod stejnou značkou si prý ABL vedla oficiální zakázky Prahy 11 na antikorupční program a na kontrolu příspěvkových organizací. Městská část, kterou vedla a vede ODS, spekulace o tom, že sama zadala sledování jiných politiků ODS, odmítla.

Tagy: doprava bárta abl sledování ministr agentura

Zdroje: ČTK