Bárta poslal miliony na jihovýchodní obchvat Otrokovic

- Aktuality autor: red

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) uvolnil 50 milionů korun na výkupy pozemků nezbytných k dokončení obchvatu Otrokovic na Zlínsku. S realizací projektu se přitom dosud v nejbližších letech nepočítalo.

Po uvolnění peněz na výkup pozemků však může stavba silnice začít v roce 2015, možná i dříve, informuje dnešní příloha Mladé fronty Dnes (MfD) pro Zlínský kraj. Celkové náklady budou téměř miliardy korun.

Otrokovicemi denně projede přes 20.000 aut, čemuž nepřispělo ani zpoplatnění již hotové, severovýchodní části obchvatu města. Ta byla zprovozněna v roce 2006 a je součástí v prosinci otevřené rychlostní silnice R55. Bárta již dříve podpořil výstavbu obchvatů dopravou zatížených měst oproti nákladnému budování nových dálničních úseků, přesto je uvolnění prostředků na zbývající část otrokovického obchvatu nečekané.

Velmi milé překvapení

"Bylo to velmi milé překvapení, když jsem se to tento týden dozvěděl. Myslím, že to je výsledek lobování nás i politiků," řekl listu šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic ČR Karel Chudárek. "Projekt máme přitom hotový a potřebujeme už jen stavební povolení, abychom mohli začít. K tomu je ale nutné získat pozemky pro stavbu," dodal Chudárek.

Bártova koncepce, která řeší dopravní priority v republice, počítá podle MfD s výstavbou jihovýchodní části obchvatu v letech 2015 až 2018. Původně se s ním mělo začít už příští rok. Posunutý termín by se ale mělo podařit dodržet a možná i uspíšit. "Čekali jsme, až nám kraj potvrdí územní rozhodnutí. Teď už nebudeme ztrácet čas. Brzdí nás jen výkupy pozemků. Až se vyřeší, budou moct přijet bagry," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Druhá část otrokovického obchvatu vyústí na okraji Napajedel na původní silnici. Úsek měří něco málo přes tři kilometry a na jeho trase budou čtyři mosty i dvě protihlukové stěny. Náklady jsou zhruba 940 milionů korun. Kdy ovšem peníze ministerstvo dodá, zatím není jasné.

Tagy: bárta stavba

Zdroje: ČTK