Bárta opět nabídl místo odvolanému Michálkovi

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) znovu nabídl odvolanému šéfovi Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Liboru Michálkovi místo ve Státním fondu dopravní infrastruktury (SFDI). V pondělí o tom informovala televize Prima.

Michálek, který byl z funkce odvolán, když upozornil na kauzu údajné korupce na SFŽP, dál působil ve fondu jako poradce, jeho nadřízení mu však zakázali přístup do zaměstnání a od března mu snížili plat na třetinu. Úředník dostal od Bárty nabídku už v prosinci, tehdy ji nepřijal. V pondělí se k ní nevyjádřil. 

"Byly mi sděleny takzvané překážky ze strany zaměstnavatele, to znamená, že nemůžu docházet do zaměstnání, a plat mi byl snížen zhruba na třetinu původní hodnoty," sdělil televizi Michálek. 

Špatný signál veřejnosti

"Já považuji za velmi špatný signál vůči společnosti to, že jestliže tady někdo upozornil na korupci..., aby stál stranou," uvedl Bárta. Dodal, že bude rád, pokud Michálek změní názor a místo přijme. V prosinci úředník nabídku odmítl s tím, že je stále zaměstnancem fondu a rád by se vrátil na post ředitele SFŽP. Ministr tehdy nabídku odůvodnil tím, že VV chtějí ukázat, že na oznámení korupce se nedoplácí. Michálkova nadřízená se podle Primy odmítla k případu vyjádřit s tím, že nemá čas. 

Michálek vloni upozornil na kauzu údajné korupce na SFŽP a zveřejnil nahrávky, na kterých poradce bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS.

Nahrávky poté zveřejnila Mladá fronta Dnes, ještě předtím stihl Drobil Michálka odvolat. Ministr se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat. Případ vyšetřuje protikorupční policie s podezřením na pokus o trestný čin pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži.

Tagy: odvolání bárta misto michálek

Zdroje: ČTK