Bárta na nahrávce: ´Sebestřednej´ Klaus udělá, co mu řeknu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Na internetu se objevila nahrávka z březnové porady Věcí veřejných, členové vedení strany na ní hovoří o volbě předsedy strany a vyhodnocují, zda by měl kandidovat i tehdejší ministr dopravy Vít Bárta. Řeč je i o prezidentovi Václavu Klausovi.

Upozornil na to server iDnes.cz. Bárta v souvislosti se svou možnou kandidaturou na nahrávce hovoří o svém vztahu s Václavem Klausem. Říká, že prezident udělá to, co mu řekne, protože za tím Klaus vidí svůj efekt. Prezident je podle něj sebestředný a zničil řadu lidí.

Nahrávka je z doby před dubnovou krizí VV, při které byli ze strany vyloučeni poslanec Jaroslav Škárka a šéfka poslaneckého klubu Kristýna Kočí. Oba se tehdy schůzky zúčastnili. Podle iDnes.cz odmítají, že by nahrávku pořídili.

Jiná nahrávka, na které Kočí popisuje, jak s tehdejším předsedou poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem plánovali puč uvnitř Věcí veřejných, sehrála významnou roli při krizi uvnitř nejmenší vládní strany a celé koalice. 

Sebestřednej Klaus zničil Pavla Béma

Bárta o prezidentovi hovoří v souvislosti s tím, že Klaus naznačil, že Bárta je faktickým šéfem Věcí veřejných, a John se i kvůli tomu ocitl v pozadí. "Prezident zničil Pavla Béma, prezident zničil spoustu lidí, kteří tu byli. Tomu prezidentovi nejde naskakovat na všechno. (...) Píšu mu, co on na to, a on místo toho, aby mi řekl dobrý, špatný, se mě zeptá, jestli jsem si ráno přečetl jeho článek v Mladé frontě. On je prostě jako sebestřednej," uvedl na nahrávce Bárta. 

"Dveře mám otevřený kdykoliv k němu. A když mu řeknu, že má něco tohle, tak on to udělá, protože za tím vidí nějaký svůj efekt," říká Bárta na záznamu. Před tím se zmiňuje o tom, že John má zase blízko ke Klausovu předchůdci Václavu Havlovi

Nahrávku zjevně pořídil někdo z účastníků porady, píše iDnes.cz. Vedle Bárty, Kočí a Škárky se jí zúčastnili například Kateřina Klasnová či poslanec Viktor Paggio. Pravost záznamu potvrdili deníku Kočí a Škárka. Oba odmítají, že by nahrávku pořídili právě oni - nejjasněji na nahrávce je ovšem slyšet právě Kočí, uvedl server. Redakce požádala o vyjádření Bártu i hradního mluvčího Radima Ochvata. Ani jeden z nich nereagoval.

Tagy: nahravka bárta vv

Zdroje: ČTK