Baradej žádá armádu o zásah, Obama nevidí dostatečné reformy

- Aktuality autor: red

Muhammad Baradej, jeden z předáků egyptské opozice, dnes v první reakci na čtvrteční projev prezidenta Husního Mubaraka vyzval armádu, aby zemi spasila. "Egypt exploduje.

Armáda musí okamžitě zemi zachránit," napsal Baradej na sociální síti Twitter. Televizní stanici CNN řekl, že egyptský lid v současnosti rozhodně není připraven přijmout Mubaraka, ani jím jmenovaného viceprezidenta Umara Sulajmána, a vyjádřil obavy, že tato situace rozpoutá násilí.

Mubarak ve čtvrtek večer v televizním projevu oznámil, že viceprezidentovi Sulajmánovi předává část svých pravomocí. Oproti všeobecnému očekávání ale z prezidentského úřadu neodstoupil a prohlásil, že chce zemi pokojně přivést k zářijovým prezidentským volbám. Jeho projev na centrálním káhirském náměstí Tahrír vyvolal bouřlivý nesouhlas statisíců demonstrantů.

Obama vyzval ke smíru

Americký prezident Barack Obama v reakci na Mubarakův projev prohlásil, že egyptská vláda má "důvěryhodnou, konkrétní a jednoznačnou" cestu k demokracii teprve před sebou. "Egyptskému lidu bylo řečeno, že země je v přechodném období, ale dosud není jasné, že by šlo o okamžitý, smysluplný a dostatečný přechod," řekl prezident. Obama zároveň vyzval egyptskou vládu, aby se zdržela veškerého násilí. Podle serveru BBC tento zatím nejostřejší komentář Bílého domu k situaci v Egyptě naznačuje, že Washington s Mubarakovým postupem není spokojen.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy po Mubarakově projevu varoval, že Egypt by se mohl v důsledku nynějších nepokojů stát "náboženskou diktaturou". Za "nevyhnutelné" označil předání moci z rukou nynějšího prezidenta a řekl, že Egypt snad "najde cestu k demokracii a nikoli k další formě diktatury".

Podle Sarkozyho je morální odpovědností západních států pomoci Egyptu a Tunisku, aby se vyhnuly systému, jenž může být horší než stav před demonstracemi. Šéfka francouzské diplomacie Michèle Alliotová-Marieová dnes nabídla Egyptu pomoc v procesu politických změn, zároveň upozornila na nutnost respektovat vůli Egypťanů.

Svět čeká na předání moci

Rezolutně se k vývoji situace v Egyptě vyjádBaradej žádá armádu o zásah, Obama nevidí dostatečné reformyřila ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová. "Čas ke změnám v Egyptě nastal," řekla po Mubarakově projevu. Dodala, že Mubarak dosud neotevřel cestu k rychlým a hlubokým reformám. Evropa bude podle Ashtonové věnovat velkou pozornost způsobu, jakým budou Egypťané na vývoj situace reagovat.

Podle britského ministra zahraničí Williama Haguea je Británie rozhodnuta podpořit pokojné a mírové předání moci v Egyptě.

Podobně německý ministr zahraničí Guido Westerwelle dnes vyzval k okamžitým reformám v Egyptě. Demonstranti a obyvatelé Egypta podle něj očividně nevěří, že se Mubarak zhostí procesu transformace. Vyjádřil pak přání, aby dnešním plánovaným demonstracím nebylo bráněno a aby proti jejich účastníkům nebylo použito násilí.

Tagy: obama Egypt Káhira

Zdroje: ČTK