Baradej bude kandidovat na prezidenta, žádá novou ústavu

- Aktuality autor: red

Nositel Nobelovy ceny míru a bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej dnes oznámil, že letos bude kandidovat na funkci egyptského prezidenta.

"Když se dveře k prezidentské nominaci otevřou, budu se o post ucházet," řekl Baradej v talk-show soukromé egyptské televizní stanice ONTV.

Baradej v televizi odmítl návrhy na reformu egyptské ústavy, které ohlásila po svržení prezidenta Husního Mubaraka armáda. Výbor ustavený pro vypracování změn v ústavě navrhl zkrátit prezidentský mandát na čtyři roky a možnost pouze dvojího zvolení. Podle dosavadního zákona je prezidentský mandát šestiletý a počet možností být zvolen je neomezený.

Baradej: Navrhované změny jsou povrchní

K návrhům změn v ústavě by se mělo vyjádřit obyvatelstvo v referendu ještě před konáním parlamentních a prezidentských voleb. Referendum se má konat 19. března, konání "svobodných a poctivých voleb" slíbila armáda do půl roku.

Baradej dnes navrhované ústavní změny označil za "povrchní". Podle jeho názoru neomezují dostatečně pravomoci prezidenta a nedávají politickým stranám dostatek času na to, aby se v nových podmínkách zformovaly.

Baradej vyzval vojenské vládce, aby návrh změn odvolali nebo posunuli datum referenda. Podle jeho názoru je třeba vytvořit zcela novou ústavu. "Byl by to útok na revoluci, kdybychom starou ústavu oživovali," řekl politik.

Tagy: Egypt Káhira

Zdroje: ČTK