Bangkok je ze všech stran obehnán vodou, lidé prchají, než bude pozdě

- Aktuality autor: red

Obyvatelé Bangkoku začali thajskou metropoli hromadně opouštět poté, co vláda ve středu upozornila, že se město brzy ocitne pod vodou. Nejhorší záplavy za posledních pět desetiletí Thajsko sužují od poloviny července a vyžádaly si už nejméně 373 mrtvých.

Bangkok se povodním zatím bránil s pomocí hrází, ale ty už nestačí a některé části města se už ocitly pod vodou. Vláda proto vyhlásila počínaje dneškem pětidenní prázdniny, aby mohli obyvatelé odjet do bezpečí.

Přeplněné letiště

Doprava v samotném centru Bangkoku byla dnes nezvykle klidná, ale silnice vedoucí z města na jih, který záplavy nezasáhly, byly ucpané. Mnozí obyvatelé zamířili do přímořského turistického střediska Pattaya, kde začala být nouze o volné hotelové pokoje či domy k pronajmutí.

Televizní záběry ukázaly přeplněné odletové přepážky u domácích letů na hlavním bangkockém letišti Suvarnabhumi. Druhé z letišť Don Muang muselo být kvůli záplavám uzavřeno v úterý.

Banky a finanční trhy zůstanou během prázdnin otevřené, stejně jako obchody v hlavním městě, které zůstávají v provozu i během běžných svátků.

Několikamiliardové škody, 2,5 milionu lidí postiženo

Povodněmi bylo od poloviny července zasaženo už téměř 2,5 milionu lidí. Nejhůře postižené jsou provincie na severu a v centru země, kde muselo uzavřít provoz nejméně sedm velkých průmyslových komplexů. Škody podle dostupných odhadů dosahují několika miliard dolarů.

Hlavní město zatím z větší části vyvázlo bez větších škod, ale nyní už se obyvatelé připravují na záplavy, které se zdají být nevyhnutelné. Ve středu vyzval k odchodu obyvatele dvou čtvrtí na severu Bangkoku guvernér Sukchumpchand Paribatra. "Tohle je poprvé, co užívám výraz 'evakuace'. Opravdu vás žádám, abyste odešli," řekl guvernér podle agentury AP.

Ale i z dalších částí Bangkoku se tisíce lidí vydaly na autobusové nádraží, aby se pokusily uniknout před možným odříznutím vodou od světa. Úřady také musely evakuovat několik set trestanců ze tří věznic, z nichž mnoho z cel smrti, kde čekají na popravu, do vodou neohrožovaných nápravných zařízení v dalších částech země.

Obehnaný vodou

Satelitní snímky ukazují, že Bangkok je prakticky celý obklopený vodou. Většina záplav, které nyní pokrývají třetinu země, stéká jižním směrem do Thajského zálivu - a v cestě jim stojí právě hlavní město. "Objem vody je obrovský," řekla premiérka Jinglak Šinavatrová.

"Část vody musí natéct do Bangkoku, ale pokusíme se, aby protekla co nejrychleji," dodala. 
Ve čtvrti Sai Mai na severním okraji Bangkoku změnila voda dosahující po pás silnice v řeky a zaplavila domy i čerpací stanice. Stovky lidí se natěsnaly na vojenská nákladní auta i s nejdůležitějším majetkem, aby se dostaly pryč. Ale pomoc se všem nedostává. "Zatím jsme se do žádného náklaďáku nedostali, už tady čekáme skoro hodinu," řekl agentuře AP jednasedmdesátiletý Saman Somsuk. "Není tu dost nákladních aut."

Další se evakuují, jak se dá - na loďkách, nafukovacích člunech i kanoích. Několika mužům se podařilo odplout na improvizovaném voru, který si svázali z prázdných barelů. 
Obyvatelé se snaží všemožně chránit domy a obchody. Někteří před nimi vybudovali betonové zdi, jiní postavili zátarasy z pytlů s pískem - správné způsoby, jak je skládat, jsou k dispozici i na internetu. Ohrožené části domů obkládají cihlami, tvárnicemi, sádrokartonovými deskami i igelitovými plachtami.

Tři klíčové bariéry

Strach z vody posedl jednu z cestujících v bangkockém dopravním systému Skytrain natolik, že si raději vzala plovací vestu. Všude si lidé dělají zásoby jídla a dalších nezbytností, což vyprázdnilo regály obchodů. Těm navíc váznou kvůli záplavám dodávky, takže nemohou doplňovat zboží.

Šinavatrová upozornila, že osud města závisí na třech klíčových protipovodňových bariérách. "Pokud vydrží, pak se situace zlepší," řekla. "V nejhorším případě, pokud je neudržíme, pak bude celý Bankok pod vodou," dodala. Voda by podle ní mohla v hlavním městě dosahovat výšky od deseti centimetrů až po metr a půl.

Tagy: záplavy evakuace Bangkok

Zdroje: ČTK