Babybox zachránil další dítě, tentokrát v Brně

- Aktuality autor: red

Do babyboxu v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně dnes někdo odložil novorozené dítě. Holčička je v pořádku. Křesní jméno Eva dostala po lékařce, která měla zrovna službu.

Oznámil to zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Celkem jde o 54. dítě odložené do některé ze schránek v českých nemocnicích.

Holčička se podle Hesse dostala do brněnského babyboxu nedlouho po porodu. Byla ještě od mázku, nevykoupaná a s laicky ošetřeným pupečníkem. "Jako výbavičku si na cestu do života přinesla jen ručník," uvedl Hess. Dítě podle něj váží tři kila a měří 50 centimetrů.

Babybox je schránka přístupná z ulice. Matky jej mohou využít anonymně. Ve chvíli, kdy do něj dítě vloží, zapne se vyhřívání a ventilace, ale současně s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení. Vybudování jedné schránky přijde na 250.000 korun.

V Česku je zatím 44 babyboxů. V pondělí 12. září zprovozní lékaři další v Městské nemocnici Neratovice, o týden později pak ještě jeden v budově Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje v Hradci Králové.

Tagy: Brno babybox novorozeně

Zdroje: ČTK