Babišův Agrofert koupí největšího výrobce chleba v Německu

- Aktuality autor: Michal Polák

Italská společnost Barilla, která je největším výrobcem těstovin na světě, prodá svůj řetězec pekáren v Německu Lieken AG české skupině Agrofert. Oznámila to Barilla v dnešním prohlášení, finanční detaily transakce však nezveřejnila. 

Andrej Babiš

Andrej Babiš,zdroj: Mediafax

Dohodu musí ještě schválit antimonopolní úřad Evropské unie. Lieken je německou jedničkou v produkci chleba. Vyrábí pečivo pod značkou Golden Toast. Zaměstnává 4700 lidí a jeho tržby v roce 2011 činily 756 milionů eur (19,3 miliardy Kč). 

Prodej německé divize je součástí plánu Barilly zaměřit se na své hlavní aktivity - těstoviny a potraviny z vyšší ziskovou marží. Barilla získala Lieken v roce 2002 v rámci akvizice dalšího řetězec pekáren, firmy Kamps, kterou prodala v říjnu 2010 soukromé investiční skupině ECM, napsala agentura Reuters. 

Agrofert Holding je jedničkou českého zemědělsko-potravinářského sektoru a dvojkou chemického průmyslu. Loni skupině Agrofert vzrostly nekonsolidované tržby o 15 procent na rekordních 202 miliard korun. Nekonsolidovaný zisk před zdaněním klesl z předloňských 9,1 miliardy na 7,6 miliardy Kč.

Tagy: Agrofert pekárny

Zdroje: ČTK