Babiš zvládne řízení financí, je ale ve střetu zájmů

- Aktuality autor: Danica Klein

Zástupci podnikatelů vesměs věří, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš zvládne řídit státní finance. Babiš je ovšem také velkopodnikatel a vlastník mediálních společností, takže jeho působení v roli vicepremiéra pro ekonomiku a ministra, pod kterého spadá mimo jiné i Finanční analytický útvar, je podle nich střetem zájmů. Působení Jana Mládka v čele resortu průmyslu spíše vítají.

Andrej Babiš

Andrej Babiš,zdroj: Profimedia.cz

"Andrej Babiš je zkušený manažer a pozici ministra financí nepochybně zvládne, stejně jako koordinací svých dalších ministrů z hospodářského sektoru. Otázkou je spíše to, jak se vyrovná s prací vrcholového státního úředníka, která příliš kreativní není," řekl prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. 

V Babišově nové roli nicméně vidí Havlíček střet zájmů v několika oblastech. "Myslím si, že jej nečeká lehké období. Bude pod drobnohledem a jakékoliv aktivita jeho firem bude okamžitě dávána do souvislosti s výkonem funkce ministra financí, i když to třeba ani nebude mít nějaký větší význam. Ušil si na sebe dost dlouhý bič," uvedl Havlíček. 

Také podle viceprezidenta Sdružení podnikatelů a živnostníků Martina Macury jde u Babiše o jednoznačný střet zájmů, ale teprve čas ukáže, jak se bude Babiš chovat. "Nicméně je velice zvláštní, pokud kandidát na ministra financí nemá čas na prostudování zákona o státním rozpočtu. Řízení Finančního analytického útvaru mělo už dávno být vyňato z kompetence ministra financí a zařazeno pod vládu, v současné podobě to dává panu Babišovi obrovskou moc a uvidíme, jak s ní naloží," dodal. 

Analytik Patria Finance David Marek upozornil na to, že funkce vicepremiéra pro ekonomiku je v podstatě pouze koordinační pozicí ve vládě. Sloučení této pozice s postem ministra financí lze podle něj chápat jako posílení vlivu ministerstva financí ve vládě při koordinaci hospodářské politiky napříč resorty. To dává ministru financí větší šanci sledovat rozpočtovou disciplínu a dosahovat rozpočtových cílů, podotkl. 

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák předpokládá, že se mu bude s Babišem dobře spolupracovat. Skloubení funkce ministra financí a vicepremiéra je i podle něj dobré řešení. "Chceme a budeme spolupracovat s každým, jehož snahy budou nasměrovány ke zlepšování konkurenceschopnosti naší země a k podpoře průmyslu," uvedl k nominaci Jana Mládka na post ministra průmyslu a obchodu. 

Podle Havlíčka je Mládek v podstatě jediný zástupce ČSSD, který rozumí hospodářské politice, není dogmatik a dá se s ním domluvit. "Předpokládám, že bude ministrovi financí dělat uvnitř vlády odborného oponenta," poznamenal. Macura připomněl, že Mládek byl stínovým ministrem financí za ČSSD, poslední léta se vyjadřoval téměř výlučně k rezortu financí. Jeho kandidatura na ministra průmyslu je prý proto překvapivá, protože od roku 1999, kdy byl náměstkem místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku, se rezortu průmyslu a obchodu nevěnoval. 

Tagy: miliardář ANO 2011

Zdroje: ČTK