Babiš vytvořil pro Agrofert dokonalý penězovod. Pumpuje přes něj eurofondy

MAGAZÍN - Magazín autor: Vojtěch Ondráček

Andrej Babiš se sice dušuje, že do politiky nešel proto, aby prosazoval své zájmy, přesto se mu to vcelku daří. Jeho Agrofert čerpá ohromné částky z evropských fondů. A není divu, když přidělování dotací mají na starosti lidé z Agrofertu.

Andrej Babiš si může spočítat miliony, které jeho Agrofert získal z evropských dotací

Andrej Babiš si může spočítat miliony, které jeho Agrofert získal z evropských dotací,zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Babiš je dokonalým ztělesněním propojení politiky a vlastního byznysu. Jeho Agrofert je největším českým soukromým příjemcem eurodotací. Jen v letech 2010 až 2014 získal přes 1,63 miliardy korun ze strukturálních fondů.

 5 největších příjemců eurodotací ze skupiny Agrofert (k 31.12.2014)

Subjekt Alokováno (Kč) Proplaceno (Kč) Počet projektů
Lovochemie, a.s. 473 636 270 285 229 088 10
Synthesia, a.s. 390 739 652 150 884 570 12
DEZA, a.s. 154 429 802 99 250 874 5
PRECHEZA a.s. 132 259 754 84 247 187 6
Fatra, a.s. 117 923 015 65 440 953 11

Babiš přitom jako ministr financí nemá žádné páky na to, jak "od stolu" přelít peníze z fondů do svých firem. Na to má lidi. Jen musejí být na správném místě.

Třeba v takovém Státním zemědělském intervenčním fondu, který každoročně rozděluje 30 miliard korun na zemědělských dotacích. Na to, aby Babišův zemědělský kolos nepřišel zkrátka, dohlíží v roli člena dozorčí rady Jaroslav Faltýsek, který sedí ve vedení Agrofertu a je poslancem za hnutí ANO. Jeho nestandardní kombinování funkcí už mimochodem řeší i Evropská komise.

V holdingu Agrofert hraje významnou roli kromě zemědělství i chemický průmysl. Chemičky čerpají dotační peníze z operačního programu ministerstva životního prostředí. Lovosická Lovochemie patří mezi ty nejštědřeji obdarované. Ke konci roku 2014 měla přislíbeno 473 milionů korun. Z toho má určitě radost její bývalý generální ředitel Richard Brabec, který je v současné době ministrem životního prostředí. Tedy člověkem, kdo odpovídá za nakládání s dotacemi na ekologizaci provozu, třeba právě lovosické chemičky.

Naštěstí nejsme na Divokém západě, kde by si každý mohl dělat, co ho napadne. Natož vesele posílat peníze z eurofondů do vybraných firem. Na operační programy ministerstva životního prostředí dohlíží auditní orgán, který pak podává report přímo do Bruselu. A pod koho spadá tento kontrolní orgán? Pod Babišovo ministerstvo financí.

Bez povšimnutí v unijních orgánech to ale nezůstalo. Šéfka rozpočtového výboru Evropského parlamentu Ingeborg Grasslerovou loni otevřeně kritizovala Babišovu dvojroli jako dotačního příjemce a kontrolora. Navíc mu vyčetla, že se nezřekl svých firem po dobu svého politického angažmá. Babiš jí na to vzkázal, že neexistuje zákon, který by mu zakazoval kombinovat politickou činnost s vlastnictvím firem. Žádný problém nevidí, natož nějaký střet zájmů.

Mohlo by se zdát, že je docela logické, že největší firmy ve svém oboru prostě získají i největší část dotací. A hledání podezřelých osobních propletenců mezi Babišovými lidmi dohlížejícími na fondy a zisky Agrofertu jsou opravdu jen shoda okolností. Jenže ostatní členské státy unie obvykle odmítají dotovat velké koncerny. V Německu například nevyhověli žádostem koncernů jako Vian, Nordmilch či Baywa v roce 2014.

Babišovo propojení byznysu a politiky znepokojuje nejen Evropskou unii, ale i české politiky. Sněmovní ústavně-právní výbor ve čtvrtek podpořil návrh klubu TOP 09 a Starostů, který chce zamezit firmám vlastněným aspoň z deseti procent členem vlády, aby se mohly ucházet o veřejné zakázky. Babišův dotační mechanismus to ale nijak neohrozí. A ani jeho obliba u části populace nejspíš jen tak neklesne. I poslední výzkumy voličských preferencí ukazují, že Babišův pobyt na politické scéně zatím vnímají jako veskrze úspěšný. Pro Agrofert určitě.

Tagy: Česko domácí česká politika evropské dotace

Zdroje: ČTK,Vlastní,Hlídací Pes