Babiš si cestu do Spojených států na zasedání MMF zaplatí z vlastní kapsy

- Aktuality autor: pal

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš v pondělí odletí do Spojených států, kde se zúčastní výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky. Setká se tam také s podnikateli a politiky. Část nákladů si zaplatí ze svého. Babišovu cestu v pátek oficiálně potvrdilo ministerstvo financí. 

Babiš si část cesty do Spojených států zaplatí

Babiš si část cesty do Spojených států zaplatí,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Babiš se ve Spojených státech setká s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, bývalým newyorským starostou Michaelem Bloonbergem a bývalou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou. Kromě toho ho ještě čeká schůzka se zástupci Kongresu a Pentagonu.

Ministr má ale v plánu i jednání se zástupci firem Oracle, NetSuite, Cisco, Tesla nebo Amy’s Kitchen. Na Columbijské univerzitě v New Yorku poobědvá s ekonomem Janem Švejnarem.

Letenky z Prahy do USA zaplatí Babiš ze svého, celá cesta ho může vyjít na několik stovek tisíc korun. Sám poletí v byznys třídě, což potvrdil i mluvčí hnutí ANO Jaromír Hasoň. Babišova ochota ušetřit státu peníze ovšem vyvolává otázku, zda do Spojených států letí jako reprezentant Česka nebo soukromá osoba. Jeho úkolem jakožto ministra financí je přitom hájit české zájmy. 

Tagy: Česko Spojené státy Ministerstvo financí ČR zahraniční politika Sobotkova vláda česká vláda česká politika česko-americké vztahy

Zdroje: ČTK