Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Komentář: Babiš se spojuje s komunisty. Nic překvapivého

Komentář: Babiš se spojuje s komunisty. Nic překvapivého
Andrej Babiš má mnoho důvodů k radosti | zdroj: Profimedia

Chomutov, Kladno, Havířov. Tři velká města, kde již byla uzavřena radniční koalice po komunálních volbách. Ve všech třech případech jsou její součástí nejen zástupci Babišova hnutí ANO, ale také KSČM.

Propojování ANO s KSČM na radnicích zjevně není výjimka, ale trend. Jde jen o odpor k dosavadním velkým koalicím ODS a ČSSD (jako v případě Kladna), nebo pragmatické spojování dvou ostrakizovaných uskupení? Komunisté sedí v koutě po celou porevoluční éru, a Babiš sice v řadě měst vyhrál, ale tradiční místní vládci se často proti ANO vymezují a v mnoha případech to vypadá, že ho vyšachují ze hry.

Dlouho se mluvilo o tom, kdy KSČM přestane bát antisystémovou opozicí a bude vtažena do normálního politického procesu, aby se vyčerpal její protestní potenciál. Na vládní úrovni se to dosud nestalo, na komunální a regionální rovině už mnohokrát. Ale současné tažení českými radnicemi, kde se s ANO spojují komunisté jako věrní kamarádi, kteří tak dlouho hledali, až se našli, může být předzvěstí věcí příštích.

Na celostátní úrovni to nakonec může být právě Babiš, kdo komunisty "vyvede z ghetta". Už proto, že mu jako případní koaliční partneři ve vládě budou vděční  - a protože jsou zvyklí poslouchat. Koneckonců, proč by zrovna Babišovi, který vždy svou vlastní komunistickou minulost bagatelizoval, měl český neostalinistický skanzen vadit?

 

Zdroje:
Vlastní