Babiš odtajnil státní rozpočet na příští rok. Počítá se stomiliardovým schodkem

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vláda schválila předběžné návrhy výdajů a příjmů jednotlivých ministerstev a dalších kapitol státního rozpočtu. Kabinet se také shodl na výši schodku rozpočtu. Činí 100 miliard. Oznámil to ministr financí Andrej Babiš po jednání vlády.

Andrej Babiš

Andrej Babiš,zdroj: isifa/MAFRA/Petr Lemberk

Nyní bude vláda podle Babiše o rozpočtu dále debatovat prakticky až do září, kdy musí návrh schválit a předložit Sněmovně. 

"My jsme dnes završili první kolo maratonu diskuzí o rozpočtu. Rozpočet zůstal s dříve navrhovaným schodkem 100 miliard korun a počítá se zvýšením platů hasičů, učitelů, policistů, s růstem důchodů a zvýšením investic," řekl Babiš

Podle něj je navíc ministerstvo i přes plánované schodky rozpočtu schopno zajistit, aby se státní dluh nezvyšoval. Podle dřívějšího vyjádření ministra financí by se dluh stabilizovat kolem 1700 miliard korun. 

Již dříve vláda odsouhlasila navýšení výdajových rámců. Příští rok by měly stoupnout o 16 miliard proti dříve schváleným 1153 miliardám korun a v roce 2016 o 27 miliard proti schváleným 1163,5 miliardy korun. 

Mzdy ve státní správě by podle dohody v koalici a na vládě měly příští rok stoupnout o 3,5 procenta. Ústavním činitelům by mohly v příštím roce pak vzrůst jejich platy o jedno procento. 

Sněmovní rozpočtový výbor již 12. června schválil základní údaje rozpočtů ústavních institucí na příští rok. Jde o rozpočty Sněmovny, Senátu, Hradu, Nejvyššího kontrolního úřadu, Ústavního soudu a ombudsmana. O základních parametrech rozpočtů šesti vybraných ústavních institucí rozhoduje sněmovní rozpočtový výbor od loňského roku. 

Tagy: schodek státní rozpočet Ministr financí

Zdroje: ČTK